A gyermekvédelmi intézményrendszerbe vetett „közbizalom helyreállítása érdekében” külön bizottságot hozott létre egyhangú döntésével a Fővárosi Közgyűlés a bicskei gyermekotthonban történtek kivizsgálására. Egy belső vizsgálat már folyt a fenntartó önkormányzatnál ez ügyben.
Eseti bizottság felállításáról döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán a bicskei gyermekotthonban történtek miatt, a gyermekvédelmi intézményrendszerbe vetett közbizalom helyreállítása érdekében. Az ezt célzó, Karácsony Gergely főpolgármester által benyújtott előterjesztést, miután kiegészítették a fideszes Wintermantel Zsolt módosítójával, egyhangúan szavazta meg a testület.
A közgyűlés feladata, hogy „a politikai felelősséggel kapcsolatban megállapításokat tegyen, és az intézményeknél a gyermekvédelemmel kapcsolatban az állammal és az önkormányzatokkal szembeni közbizalom helyreállítását szolgáló cselekvési tervet fogadjon el” – mondta Karácsony.
A főpolgármester hozzátette: erre az öttagú eseti bizottságnak kell javaslatot tennie a közgyűlés március végi ülésén az iratok és, ha szükséges, személyes meghallgatások után. A közgyűlés elfogadta a családon belüli erőszak megelőzéséről és az áldozatok védelméről szóló fővárosi stratégiát is.
A fővárosi fenntartású bicskei gyermekotthonban történtek – a pedofil igazgatót elítélték, ahogy az őt az áldozat gyerekek kényszerítésével védő helyettesét is, K. Endrét, aki államfői kegyelmet kapott, ami Novák Katalin lemondásához vezetett – egy nemrég lezárult fővárosi belső vizsgálat is igyekezett feltárni. Ennek megállapításai alapján mondta Karácsony Gergely, hogy
a fideszes vezetésű főváros öt évvel rövidíthette volna meg a bicskei gyermekotthon lakóinak szenvedését, mert tudtak az ottani ügyekről.
Kiderült az is, hogy a Bárczy István-díjat annak ellenére ítélték oda az igazgatónak, hogy 2011-ben az otthon két dolgozója jelezte, hogy a gyerekek elmondása szerint szexuálisan zaklatja a kiskorú fiúkat. Bagdy Gábor akkori KDNP-s főpolgármester-helyettes viszont jelezte: a 2011-es rendőrségi vizsgálat végül nem állapította meg a férfi bűnösségét, ezért tüntették ki 2015-ben.
Már 2011-ben is nyomoztak szexuális zaklatás gyanújával a bicskei igazgató ellen, mégis kapott fővárosi kitüntetést, most Karácsony vizsgálatot rendelt el
A fővárosi, majd az állami kitüntetések odaítélése előtt évekkel folyt egy nyomozás szexuális zaklatás gyanújával a bicskei gyermekotthon később hasonló ügyben 8 év börtönre ítélt egykori igazgatója, V. János ellen - írja a Telex, megemlítve, hogy a fővárosnál erről tudtak, mégis díjazták 2015-ben. A 2019-ben hivatalba lépett Karácsony Gergely főpolgármester most belső vizsgálatot rendelt el.
A hvg.hu-n nemrég összeszedtük, hogy az eddig feltárt adatok alapján kik tudhattak arról, hogy valami nincs rendben a gyermekotthonban, és megállapítottuk: több mint tíz év távlatából a részletek ismeretében érthetetlen, hogy V. János igazgatójának hogyan sikerült 2016-ig megúsznia, hogy börtönbe kerüljön. Főleg, hogy már 2011-ben lebukott:
Éveken át tudtak magas pozícióban lévő emberek a bicskei molesztálások gyanújáról, V. János mégis dolgozhatott tovább
Mikor és kinek jött az első jelzés, hogy V. János zaklatja a gyermekeket a bicskei gyermekotthonban? Hogyan lehet, hogy ennek ellenére állásában maradhatott, sőt, ki is tüntették? Miért merült fel a sajtóban Polt Péternek, Áder János testvérének, vagy épp Szentkirályi Alexandrának a neve? Összeszedtük, kik mikor tudták meg, hogy valami nem stimmel V.