Itthon hvg.hu 2024. február. 17. 17:43

Az évtized belpolitikai botrányát nem kerülhette meg Orbán - ez hangzott el az évértékelőben

Nem tudta, így nem is kerülte ki a kegyelembotrány ügyét évértékelőjében Orbán Viktor, de az elején és gyorsan letudta, hogy aztán sokkal hosszabb ideig ne mondjon lényegében semmi újat a brüsszelezésen, gyurcsányozáson és a “2024-ben már minden nagyon jó lesz” ígéretén kívül. Összefoglaló a szombati beszédről.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Friss cikkek a témában

Egy pápalátogatást is megszégyenítő biztonsági intézkedések és kordonozás, továbbá kisebb ellentüntetés előzte meg Orbán Viktor idei évértékelőjét – meg persze előző este egy több tízezres tüntetés, továbbá az utóbbi évtized legnagyobb belpolitikai hatású botránya, a Novák Katalin, Varga Judit és Balog Zoltán lemondásához vezető kegyelembotrány.

A pedofil gyermekotthon igazgatóját segítő és később államfői kegyelmet kapó K. Endre ügyét, valamint Novák emiatti lemondását Orbán sem hagyhatta ki évértékelőből, amelyet ezúttal is a Várkert bazárban, válogatott, szűrt közönség előtt, a független sajtó kizárásával tartottak. Orbán 15 óra után 4 perccel lépett színpadra, és úgy volt vele, hogy az elején letudja a keserű pirulát, de gyorsan végzett vele, beszédének csupán első öt percét szánta a témára.

Mint egy rémálom

“A 24-es év nem is kezdődhetett volna rosszabbul, köztársasági elnök asszonyunk benyújtotta a lemondását. Olyan ez, mint egy rémálom, mindannyiunkat megvisel” – ezzel, Novák Katalin lemondásával kezdte Orbán Viktor, aki ezután hosszan méltatta a távozó köztársasági elnök szerepét, munkáját, erőfeszítéseit, anélkül, hogy távozásának okát említette volna. A kegyelembotrány akkor se került még szóba, mikor Orbán úgy fogalmazott:

Távozása bár helyes, de nagy veszteség Magyarország számára.”

Végül aztán csak rátért a lemondás okára Orbán, a kegyelem ügyére. Szavai szerint Novák kegyelmi döntését a magyarok elsöprő többsége nem fogadta el, márpedig “a nemzeti egység megtartása, és ha ez bármilyen okból megbillen, a helyreállítása is az államfő feladata”. Utóbbira nem volt képes Novák, így "a felháborodás magasba csap hullámait megszelidíteni" csak lemondással lehetett.

A döntést ellenjegyző Varga Juditról azt mondta, csak a 25 éves gyakorlatot követte. Az ő távozását egy szükséges, de igazságtalan következménynek tartja. Orbán a harmadik fontos szereplőről, a Nováknál a kegyelem mellett lobbizó és pénteken lemondott Balog Zoltán exminiszter, református püspökről egy szót sem ejtett. Orbán azzal igyekezett árnyalni a képet, hogy “a jó emberek is hoznak rossz döntéseket”, de ilyen esetekben “kegyelemnek helye nincs”, viszont:

a távozó két asszony kisujjában több méltóság van, mint a baloldal összes vezetőjében együttvéve”.

Van még tennivaló

“Ha már beütött a baj, legalább annyi hasznunk legyen, hogy tanuljunk belőle” – folytatta Orbán, aki szerint tanulság például, hogy “akármilyen magasan is vagy, egyedül sohasem lehetsz elég okos, nincs védett hely, még a legmagasabb hivatalban is lehet hibázni”. A kormányfő a kegyelembotrányra való konkrét reagálást lezárva, ezután rátért arra, hogy mi vár most rá és a kormányára feladatként.

 

Az ellenzék reakciója az évértékelőre: Orbán a legfontosabb kérdésre nem adott választ

Az ellenzéki pártok szerint Orbán Viktor felelőssége a kegyelmi botrányban megkerülhetetlen, de ő a távozó politikusnők mögé bújt, az áldozatoktól pedig nem kért bocsánatot.

Az eset a gyermekvédelem megerősítését, a szabályok szigorítását hozza Orbán szerint, aki bejelentette: új gyermekvédelmi törvénycsomag készül, a baloldalnak pedig azt üzente, annak elfogadásánál majd "lehet vitézkedni". Meg kell választani az új államfőt is, emlékeztetett Orbán, aki javasolta, hogy “az átmeneti időszakot szorítsuk minimálisra, ahogy az egy nagy és erős kormányzópárthoz illik”. A Fidesz jelöltjét nem hozta szóba, de megállapította:

Ezzel a legfontosabb és legsürgetőbb dologgal végeztem is.”

Ezután a sikerekről kezdett beszélni, mert “vannak jó hírek is”. Például az, hogy csökken a munkanélküliség, a most 75 százalékos foglalkoztatási rátát pedig 85 százalékra növelnék. A sikerek mellett kudarcok is voltak – ismerte el. Példaként hozta, hogy nem sikerült megvédeni a gazdasági növekedés covid előtti szintjét, se alacsonyan tartani a költségvetési hiányt. Azt inflációt leszorították azért: a kormánynak “a jegybank segítségére sietve sikerült letörni” azt.

Cél a covid előtti időszak jó gazdasági mutatóinak elérése, Orbán szerint “ez szép feladat lesz” Nagy Márton miniszternek. Azt is említette, hogy sok gazdasági potenciál van a zöld átállásban is. A beruházásokért folytatott munkát ahhoz hasonlította, mint amikor úszás közben verekedni kell. Szerinte “az emberek jobban élnek, mint a Gyurcsány-korszakban”, de lehetne jobb. Azt is mondta,

ravaszok leszünk és szívósak, kereskedünk, kimaradunk a blokkosodásból ami az új hidegháború, és új Nobel-díjasokat kitermelő oktatást építünk."

"Minden tervünk készen van és képesek vagyunk teljesíteni is azokat, Magyarországon 2024 újra a sikerek éve lesz" – folytatta Orbán, aki szerint a környezeti hatásokon azonban sok múlik. Ilyen környezeti hatás például Európa és az EU, amelynek helyzetével – tekintettel a június 9-i európai parlamenti választásokra – sokat foglalkozott Orbán.

Brüsszel, Trump, migráció

"Brüsszelből egyre csak a baj zúdul be hozzánk", állapította meg Orbán, aki szerint Brüsszel szinte belevetette magát "a két szláv nép konfliktusába" – így nevezte, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát és háború van. A migráció biztonsági kockázat, az antiszemitizmus melegágya – tért át másik kedvenc témájára. Némi “dollárbaloldalazás” mellett a külföldi nyomásgyakorlást is említette Orbán, pedig szerinte ”mindenki jobban jár, ha békén hagy minket.”

A svédekkel legalább úgy tűnik, javult a kapcsolat, legalábbis Orbán megint megígérte, hogy a tavaszi parlamenti ülésszak elején megszavazhatják a svéd NATO-bővítést. Ami meg Amerikát illeti, azt mondta, “nem szólhatunk bele más országok választásaiba, de nagyon szeretnénk, ha Donald Trump visszatérne és békét csinálna itt Európa keleti felén".

Amibe viszont beleszólna Orbán, az az EP-választás. Mint mondta, Brüsszel magára hagyta az európaiakat, ezért ott "változás kell, amit ki kell kényszeríteni". Úgy fogalmazott: Európának vissza kell foglalnia Brüsszelt, legyen a brüsszeliek közt is végre néhány európai." Orbán ezzel, az EP-választásra hangoló gondolattal zárta az évértékelőt, ám az ugyanaznap tartott önkormányzati választásokról vagy a Fidesz főpolgármester-jelöltjéről egy szót sem szólt.

Az évértékelő beszédet percről percre tudósítottuk, itt olvasható vissza, mit mondott Orbán Viktor:

Orbán Viktor Novák lemondásáról: Az történt, aminek történnie kellett - ez volt az évértékelő

Évértékelőjében nem kerülte ki a kegyelembotrány ügyét Orbán Viktor, de csak a lezárt részéről beszélt, így Balog püspök nem jött szóba. Itt visszaolvashatja, hogyan kezdődött az évértékelő és mi hangzott el.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?