Balog Zoltán elismerte: támogatta, hogy K. Endre kegyelmet kapjon, de azt mondta, hibázott, és ezért bocsánatot kér.
Balog Zoltán összehívta a református egyház espereseit, főgondokait kedd délelőttre, hogy beszámoljon a kegyelmi botrányról, vagy, ahogy ő fogalmazott, "az egyházat ért támadásokat megbeszéljék, és arra választ adjanak".
A meghívottak négyötöde részt vett az ülésen, és 86 százalék bizalmat szavazott neki – jelentette be Balog Zoltán, a zsinat elnöke a kedd este közzétett videónyilatkozatában. Ezt "hálásan köszöni."
Az elnökségi tanács – négy püspök és négy főgondnok – azt kérte tőle, gondolja át, hogy közéleti szerepvállalása mennyire egyeztethető össze a zsinat lelkészi elnöki megbízatásával. Ennek a kérésnek eleget fog tenni.
"Ha szükséges, kész vagyok összehívni a zsinat legfőbb törvényhozó testületünk ülését."
Azzal folytatta, tudatában van annak, hogy a támadások ezzel nem értek véget, "de egyházunk kormányzóinak bizalma erőt ad ezek elviselésére."
"Elutasítunk minden olyan törekvést, amely egyházunkat egy olyan ügybe akarja belerángatni, melyhez semmi köze nincs. Kegyelmi kérvényekkel egyházunk egyetlen testülete sem foglalkozott, és nem is foglalkozik"
– tette hozzá Balog.
Majd rátért a "vádakra."
Az 5 perces nyilatkozatában elmondta, hogy Novák Katalinnal régi munka és jó emberi kapcsolatban van, és mint ismert, a tanácsadó testületének tagja volt. "Ha az elnök kérésére bármilyen ügyben állást foglalok, az kizárólag rá tartozik. Akár tévedtem, akár nem." De döntéseket ő hoz, szuverenitása megkérdőjelezhetetlen.
Novák a nyilvánosság előtt elmondta, amit szükségesnek tartott, az általa hozott döntésért ő vállalta a felelősséget.
Tiszteletben tartom azt, ahogy ő ezt az ügyet lezárta.
A "vádakkal" kapcsolatban a következőket tartotta a legfontosabb konkrétumoknak:
- 2016-ban, minisztersége alatt a bicskei gyermekotthon – főváros által korábban Bárczy István díjjal jutalmazott – igazgatója a szakterület felterjesztésére kapott kitüntetést, az akkori köztársasági elnök által aláírva. Amikor gyanú merült fel az igazgató ellen, azonnal felfüggesztette, vizsgálatot rendelt el, és a büntetőeljárás végén börtönbe került.
- Vele ő személyesen soha nem találkozott, kegyelmi kérvényt nem nyújtott be.
- Az igazgatóhelyettes, K. Endre érdekében "akit nem pedofilként ítéltek el+, mások fordultak a köztársasági elnökhöz kegyelmi kérvénnyel.
Tehát nem ő nyújtotta be, és nem is terjesztette fel.
És itt jön az érdemi új információ az eddig közöltekhez képest:
"Másokkal egyetemben az én véleményemet is kikérte.
Az előzetes vélemények, és a rá és életére vonatkozó információk alapján egyetértettem azzal, hogy kegyelmet kapjon. Tévedtem, és hibáztam. Akitől ezért bocsánatot kellett kérnem, attól bocsánatot kértem, és kérek.
Ezt a pár másodpercet itt meg is nézheti:
Döntést nem hozott, a pedofíliát elítéli.
Nem azért kell bocsánatot kérnem, mert egy kegyelmet kérő ember mellé álltam, ilyet Mádl Ferenc elnöksége óta hivatalból és lelkipásztorként többször megtettem, hanem mert ez az ügy a református egyháznak kárt okozott
– mondta Balog. Ezt mélységesen sajnálja, és a reformátusoktól bocsánatot kér.
"De arról, hogy ennek milyen következménye legyen az egyházban, nem a média, nem az ellenzék, nem a kormány dönt, hanem kizárólag az egyházi tisztségviselők.
A videó publikálása után Balog Zoltán távozott az épületből. A hvg.hu megszólította, de nem akart nyilatkozni. Annyit mondott, "nem válaszolok kérdésekre", majd elment.
Balog Zoltán azután állt ki, hogy vasárnap a Telex és a Direkt36 cikkéből kiderült, kormányzati szereplők azt sejtik, Balog Zoltán biztatta Novákot, hogy adjon kegyelmet. Ez új információ volt, korábban más verziók keringtek.
A cikkből kiderült, amikor a botrány kirobbanása után Balogot számon kérte a miniszterelnök környezete,
azzal védekezett, hogy ez nem az ő személyes döntése volt, hanem a református egyház vezetésében többen szerették volna elérni, hogy a családilag jó református kapcsolatokkal rendelkező K. Endre kegyelmet kapjon.
A videónyilatkozatban erről szót sem ejtett, noha kárhoztatta azokat, akik belekeverték az ügybe az egyházat.
Ha viszont hinni lehet a fideszes forrásoknak, Balog maga volt az, aki a miniszterelnök környezete előtt szétkente a felelősséget.
Nem lemondani, mosakodni érkezett Balog a református vezetők elé
Kedd délelőttre rendelték be Balog Zoltán püspököt, a Magyar Református Egyház zsinata lelkészi elnökét az egyház hivatalába, hogy magyarázatot adjon arra, mi köze volt K. Endre kegyelmi ügyéhez. Sajtóhírek szerint ő szorgalmazta a kegyelmet. Az ügyben állítólag Orbán Viktor elvárta, hogy vállalja a felelősséget. Balog meghallgatása több mint öt órán át tartott.
Azt nem tudni, hogy Orbán Viktor pontosan mikor értesült arról, hogy a bicskei gyermekotthonban történt pedofil bűncselekmények eltussolásában segédkező K. Endre kegyelmet kapott, mindenesetre múlt csütörtökön jelentette be, alkotmánymódosítást kezdeményez, hogy a gyerekek sérelmére elkövetett bűnöknél ne járjon kegyelem.
Azt, hogy Orbán ezen kívül hogyan reagált, csak sajtóinformációkból lehet tudni. A 444.hu múlt héten például a miniszterelnök közvetlen munkatársára hivatkozva arról írt, Novák Katalin megpróbált magyarázatot adni Orbánnak a kegyelmi ügyre, de ő ezt nem fogadta el, és utalt rá, hogy az államfő a nyilvánosság felé tartozik ezzel.
Novák csütörtökön azt mondta, jó szívvel aláírja az Alaptörvény-módosítást, majd egy korábban egyeztetett diplomáciai útra elindult Katarba. Onnan szombaton – idő előtt és váratlanul – hazajött, majd délután bejelentette lemondását.
Vele együtt a kegyelmi kérvényt ellenjegyző Varga Judit is bejelentette, távozik a közéletből.
Az ügynek ezzel valóban nincs vége: Varga Judit volt férje, Magyar Péter ugyanis azóta egyre élesebben támadja Rogán Antal minisztert, akinek a lemondását követeli, és felhánytorgatja a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a gazdagodását is. Azt ígérte, Orbán Viktor évértékelő beszédére is készül valamivel.
A következő cikk pedig még 2018-ban született, mikor Balog Zoltán távozott a miniszteri posztról (évekkel később lett püspök, majd a reformátusok vezetője):
Tóta W.: Balog Zoltán emlékére
Schmitt Pál óta nem búcsúztattunk ekkora senkit.