Itthon hvg.hu/MTI 2024. február. 07. 11:32

Salis-ügy: Az olasz igazságügyi miniszter visszautasítja, hogy magára hagyták volna a nő családját

A miniszter azt mondta, nem ad tanácsot egyik bírónak sem, hogy miként járjon el.

Carlo Nordio olasz igazságügyi miniszter a Corriere della Sera napilapban megjelent interjúban visszautasította a Magyarországon letartóztatásban lévő szélsőbaloldali aktivista édesapja, Roberto Salis korábbi nyilatkozatait, miszerint Róma magára hagyta őket.

„Soha nem hagytuk magára a Salis családot, az olasz állam minden tőle telhetőt megtett, sőt, annál többet is, de tiszteletben tartjuk az államok önállóságát. A magyar bíróság önállóan dönt a Salis-ügyben” – jelentette ki.

A 39 éves olasz aktivista, Ilaria Salis azért van letartóztatásban, mert a vád szerint egyik tagja, sőt irányítója volt annak a külföldiekből álló antifasiszta társaságnak, amely tavaly februárban Budapesten az utcán emberekre támadt, csúnyán megverve őket, mivel azt feltételezték, hogy a szélsőjobboldali kitörés napi rendezvényekre érkeztek a fővárosba.

Az olasz igazságügyi tárca vezetője – akárcsak Antonio Tajani külügyminiszter – hétfőn találkozott Roberto Salisszal és az egyik védőügyvéddel. Az apa ezt követő, csalódott nyilatkozatáról itt számoltunk be.

Carlo Nordio miniszter a szerdán megjelent interjúban elmondta: a család és a védelem azt kérte, az olasz hatóságok jelezzék a magyar bíróságnak, hogy az olasz állam garanciát vállal arra, hogy a vádlott nem szökik meg, és visszajár a magyarországi tárgyalásokra, ha az eljárás idejét Olaszországban töltheti házi őrizetben.

„Ez a kérés elfogadhatatlan. Az a felvetés, hogy egy olasz miniszter tanácsot adjon egy olasz vagy külföldi bírónak, miként járjon el, teljes joggal szentségtörésnek számítana” – hangoztatta Carlo Nordio.

Lehetetlenségnek nevezte, hogy a letartóztatásban lévő olasz állampolgárt Olaszország budapesti nagykövetségén helyezzék házi őrizetbe. Úgy vélte, érthetetlen, hogy a védelem nem kérte azonnal a házi őrizetbe helyezést.

Megjegyezte, hogy „az egyedüli, amit az olasz igazságügy-minisztérium tehet, és már tesz is, az a fogva tartás humanitárius és európai szabályai tiszteletben tartásának biztosítása”.

A magyar bíróságokon használt kéz- és lábbilinccsel kapcsolatban kijelentette, hogy kényszerítő intézkedéseket biztonsági okok vagy a szökésveszély indokolnak. Carlo Nordio kijelentette: vádlottakat a bíróságokon „ketrecekben is látni, mintha vadállatok lennének. Nem tudom, melyik a megalázóbb” – utalt az olaszországi bíróságokon is alkalmazott gyakorlatra.

Az ügy részleteiről, a többi között, ebben a cikkben írtunk bővebben.

A „láncra vert" olasz anarchista nő esete: tényleg túlkapást követtek el a magyar hatóságok?

Már Orbán Viktor és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közötti tárgyaláson is terítékre került annak az olasz nőnek az ügye, akit azzal vádolnak, hogy társaival tavaly februárban Budapesten embereket vertek meg az utcán. Az Ilaria Salis és társai elleni eljárás tocsog a politikától: az antifák eleve politikai okok miatt támadtak meg embereket, a kormány pedig kezdetben politikai okokból mosta össze a támadókat a „nemzetközi baloldallal".

Hirdetés