Lehet, hogy az Antall József fia vezette Antall József Tudásközpont évekig herdálta az adófizetők pénzét – a pazarlást még a Miniszterelnökség jelentése is megállapította –, ám a NAV nyomozói szerint ez még nem bűncselekmény, ezért elutasították az erre vonatkozó feljelentést.
„A feljelentett cselekmény nem bűncselekmény” – ezzel utasította el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bűnügyi Főigazgatósága a néhai miniszterelnök fia, Antall Péter (képünkön) vezette Antall József Tudásközpont (AJTK) gazdálkodásával kapcsolatban költségvetési csalás gyanújával hozzájuk érkezett feljelentést.
A NAV-hoz úgy került az ügy, hogy Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője még decemberben írásbeli kérdéssel fordult a legfőbb ügyészhez azt tudakolva, hogy szabályosan költötte-e el az adófizetők pénzét az intézmény. A kérdésben foglaltakat Polt Péter feljelentésként értékelte, és a NAV-hoz továbbította.
Átlátszó: Vizsgálódik a NAV az Antall József Tudásközpont közpénzszórásával kapcsolatban
A portál kiperelte azt a jelentés, amelyből kiderül, hogy az intézmény jelentősen pazarolta az adófizetők pénzét.
A NAV-nak a feljelentés elutasításáról hozott január 22-i, a hvg.hu-hoz eljutott határozata szerint a nyomozók megvizsgálták a kérdést, sőt feljelentés-kiegészítést is elrendeltek, de végül arra jutottak, hogy a költségvetési csalás törvényi kereteit nem meríti ki az ügy. Ugyanis – írták – a „felmerült adminisztratív hiányosság” sem veti fel a bűncselekmény gyanúját.
De mi is volt ez az ügy, amely 2021-ben komoly politikai vihart kavart? Annak idején a hvg.hu is írt arról, hogy a Direkt36 oknyomozó írása feltárta: több mint 4 milliárd forint közpénzzel támogatta az Orbán-kormány az AJTK-t, ahol a havi bruttó 4 milliót kereső Antall Péter több rokonát is foglalkoztatja, ráadásul a felesége két vállalkozása is szerződésben áll a szervezettel.
A Direkt36 az AJTK belső, gazdálkodást érintő dokumentumai alapján azt is feltárta, hogy a koronavírus-világjárvány előtt évi 15-20 külföldi utazást bonyolított Antall a kollégáival, amelyekre több tízmillió forintot költöttek. Azt is írták, hogy a kormányzati támogatás ellenére az alapítvány kasszája gyakran kiürül, az alkalmazottak többször heteket-hónapokat vártak a fizetésükre.
A Miniszterelnökség vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy az AJTK „hatékonyan és céljához méltó módon” használta-e fel a kapott közpénzt. Érdekes volt, hogy a kormányzat már a vizsgálat megindításakor, annak eredményét be sem várva, előre figyelmeztetett, hogy ennek eredményét is figyelembe véve döntenek majd a további közpénz-támogatásokról.
Miközben az intézet több vezetője is lemondott, néhány hónap múlva a Miniszterelnökség lezárta a vizsgálatot. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig bejelentette: az Antall József Tudásközpont gazdálkodása a törvényi kritériumoknak megfelelt, de „a jó erkölccsel nehezen összeegyeztethető kifizetések történtek, ezért nem kap többet közpénzt a szervezet”.
A vizsgálati jelentést az Átlátszó nagyjából két évvel később, tavaly év végén, hosszú pereskedés után kapta csak meg a tárcától. E szerint a szabálytalannak minősülő költéseket – több tízmilliós értékben – visszafizettették a szervezettel. A jelentés arra is utalt, hogy egyes szabályos költéseknél is „arányossági kérdések merülhetnek fel”, vagyis
nem sértettek ugyan jogszabályt, de a közszférában elvárt és érvényesülő mértéktartó költés elve sérült”.
A NAV-vizsgálat során a jelentést is bekérték a nyomozók, és a minisztériumtól azt a tájékoztatást kapták, hogy a visszafizetéseknek oka fel nem használt támogatás visszautalása vagy adminisztratív okok. Ezután állapították meg, hogy nincs bűncselekmény, mert az AJTK-nál a pénz elköltésénél nem ejtettek senkit tévedésbe és nem is másra költötték. Amúgy
az, hogy nem mértéktartóan bánt az AJTK a rábízott közpénzzel és pazarlóan működött, emiatt pedig a kormányzat meg is vonta tőlük a további támogatást, nem büntetőjogi kategória.
Íme a feljelentést elutasító NAV-határozat teljes szövege: