Tavaly 225 ügyben tett feljelentést a Nemzeti Védelmi Szolgálat, amely néhány éve már nem csak a rendvédelmi, államigazgatási szektorokban dolgozókat védi és “szűri”, hanem az állami egészségügy állományát is. Az NVSZ által tavaly kezdeményezett nyomozások száma alig valamivel több, mint az azt megelőző évben, és mindössze 4 százaléka érintette a hálapénzt. Az esetek nagy részében megbízhatósági vizsgálatokkal leplezik le a vesztegetést, aminek megvannak a sajátos szabályai.
Azzal, hogy az NVSZ kapta meg az egészségügyi szektort, nem csak az orvos-beteg kapcsolatban elkövetett vesztegetések miatt indult eljárások kaptak médiafigyelmet, hanem a sokáig kifejezetten a háttérben működő, amolyan belső elhárításként működő szervezet is. Miközben korábban az NVSZ létezéséről is majdhogynem csak a rendvédelmi, államigazgatási szektor védett állománya tudott, addig idén januárban már televíziós reklámkampányt is indított a szervezet a hálapénz visszaszorítása érdekében.
Az NVSZ rendőrségi szerv, nem titkosszolgálat, bár leginkább ez utóbbihoz áll közelebb. Már csak azért is, mert a titkosszolgálatokhoz hasonlóan az NVSZ-nek sincs nyomozati jogköre, ellenben akár leplezett, titkosszolgálati eszközökkel is gyűjthet információkat, hogy egy-egy ügyet felderítsen. Miután összegyűjti a szükséges információkat, amelyek egy büntetőeljárásban akár bizonyítékok is lehetnek, nyomozást kezdeményez a rendőrségnél vagy az ügyészségnél. Azaz ekkor kerül át egy ügy egy olyan szervhez, amely már nyomozati cselekményeket is végezhet és elviheti az eljárást egészen a vádemelésig.
Az, hogy az NVSZ, amely sokáig kifejezetten a háttérben dolgozott, újabban a “kirakatba” teszi magát, nem példa nélküli: gyakran végeznek felvilágosítás célú reklámkampányokat külföldön is a titkosszolgálatok, Észak-Európában, azon belül pedig a balti államokban az orosz kémek ténykedésére hívták fel a figyelmet ily módon az ottani elhárító szervek. Igaz, az NVSZ-től ma már nem idegenek ezek a kampányok. Tavaly novemberben például egy olyan videót tettek közzé, amelyben egy 37 éves, korrupció miatt börtönben raboskodó egykori autópályarendőr sírva üzent a kollégáinak. A rövid videó az NVSZ képzési csomagjának a része, amely oktatófilmeket, életútfilmeket, prezentációkat és egy interjúkötetet tartalmaz.
“Munkatársaink az állami egészségügy területén tavaly több mint 60 alkalommal tartottak bűnmegelőzési előadást összesen 6000 főt meghaladó hallgatóság, orvosok, ápolók, egyetemisták részére” - mondta a hvg.hu-nak Pap Judit, az NVSZ szóvivője. Ezeknek az előadásoknak a célja Pap szerint az, hogy a résztvevők minél szélesebb körben megismerjék az orvos-beteg kapcsolatban előforduló korrupciós helyzeteket és ahogy a szóvivő fogalmazott, megismerjék “azok elkerüléséhez és kivédéséhez megfelelő magatartást”.
De a januárban indult tájékoztató kampányával az NVSZ már nem csak az egészségügyben dolgozókat célozza meg, hanem a többi állampolgárt is. “Azt szeretnénk tudatosítani bennük, hogy a hála kifejezésének van más módja is, mint a feszengve átadott és átvett boríték. Szeretnénk, ha ezen a területen szemléletváltás történne” - magyarázta Pap.
Tavaly az NVSZ összesen 225 ügyben tett feljelentést - árulta el kérdésünkre a szervezet. Az, hogy ennyi ügyben tett feljelentést, a gyakorlatban azt jelenti, hogy az általuk védett szektorokban - amelynek csak egy szelete az egészségügy - ennyi ügyben állapították meg bűncselekmény elkövetésének gyanúját. Az NVSZ alá tartozik például a teljes belügyi, katasztrófavédelmi, rendőrségi, büntetés-végrehajtási, idegenrendészeti állomány éppúgy, mint a kormány tagjainak irányítása vagy felügyelete alá tartozó meghatározott költségvetési szervek is. Ezen kívül az NVSZ-en belül működik az a Különleges Ügyek Főosztálya is, amely a szervezett bűnözéssel összefüggő, több szervezeti elem védett állományát érintő, illetve egy, vagy több társszerv közös együttműködését igénylő ügyek felderítését végzi.
Pap Judit ugyan nem mondott még adatokat arról, hogy a tavaly tett 225 feljelentésből egy-egy védett szektor hány ügyet ölelt fel, de mint mondta, az NVSZ feljelentéseinek száma arányosan viszonyul az érintett szervezet létszámához. Tehát egy több tízezres szervezetnél több ügy keletkezik.
Azt azonban lehet tudni, hogy 2021 márciusától összesen 105 ügyben közel 250 egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott személy ellen kezdeményezett eljárást az NVSZ vesztegetés, illetve vesztegetés elfogadása miatt. Tavaly tíz olyan ügyben tettek feljelentést, amelyben hálapénz átadása történt. “Ezekben az ügyekben az orvos vagy egészségügyi dolgozó nem követett el kötelezettségszegést, de készpénzt fogadott el a kezelést követően” - mondta Pap. Ez azt jelenti, hogy az érintett egészségügyi dolgozók elfogadták a beteg által felajánlott pénzt a kezelés után, de nem ettől tették függővé a kezelésüket.
De nem csak hálapénzes ügyek voltak. Tavaly 19 olyan ügyet derített fel az NVSZ, amikor a vesztegetés másról szólt. Például arról, hogy az orvos jogellenesen írjon fel vényt, pénzért VIP-ellátást biztosítson, valótlan tartalmú orvosi igazolást állítson ki, vagy ugyancsak pénzért orvosi alkalmassági igazolást.
Utóbbiban a legkirívóbb eset egy olyan sportorvossal történt, aki 454 alkalommal adott ki ilyen igazolást, így esetében 454 rendbeli vesztegetés miatt tett feljelentést az NVSZ. Ugyancsak tavaly egy kardiológus főorvos ellen 67 rendbeli vesztegetés miatt indult eljárás, míg egy onkológus és az asszisztense több mint 80 alkalommal kért daganatos betegektől pénzt azért, hogy az államilag egyébként finanszírozott kemoterápiás kezelést egyáltalán megkezdhessék.
Az egészségügyi szektorban az NVSZ nem csak vesztegetési ügyekben tett feljelentést. Tavaly több nyomozást kezdeményezett például gyógyszerhamisítás miatt is, de akadt, aki ellen kábítószerkereskedelem, teljesítményfokozó szerrel való visszaélés miatt indult eljárás, sőt, pénzmosás, csalás, sikkasztás és hamis tanúzásra felhívás is szerepel az NVSZ által kezdeményezett büntetőeljárások soraiban.
Az esetek nagy részében az NVSZ úgynevezett megbízhatósági vizsgálatokkal próbálja meg kiszűrni azokat, akik a tilosban járnak. Nem csak az állami egészségügyben dolgozókról van szó, ugyanezzel a módszerrel tesztelik a többi, általuk védett terület állományát is, így például a rendőröket.
A megbízhatósági vizsgálat egyfajta élő teszt, amikor az NVSZ munkatársai, az úgynevezett tárgyalótisztek - kilétüket nem felfedve - próbára teszik a célszemélyt. Egy egészségügyi dolgozó esetében például egy ilyen teszt lehet az, hogy vajon pénzért kiállít-e vizsgálat nélküli orvosi igazolást, vagy elfogad-e a betegtől készpénzt. Pap Judit nem győzte hangsúlyozni, hogy az efféle megbízhatósági vizsgálatok szoros ügyészi ellenőrzés mellett zajlanak, a tárgyalótiszt pedig csak egyszer tehet “ajánlatot” a célszemélynek. Ha ezt az érintett elutasítja, akkor nem könyöröghet neki, nem ajánlhat fel nagyobb összeget.
A megbízhatósági vizsgálat során az NVSZ csak olyan eszközöket alkalmazhat, amelyet az ügyészség jóváhagyott. Bírói engedélyhez kötött eszközöket (ilyen például a telefon lehallgatása) az efféle vizsgálat során nem alkalmazhatnak, viszont hivatali helyiségben és gépjárműben, valamint a megbízhatósági vizsgálat helyszínén történteket titokban megfigyelhetik és rögzíthetik.
Ha nem megbízhatósági vizsgálatról van szó, akkor a NVSZ a felderítés során természetesen alkalmazhat minden bírói engedélyhez kötött leplezett eszközt, így például telefonlehallgatást, sms tartalmának megismerését és titkos házkutatást is, ám ezekhez minden esetben meg kell szerezniük a bíró engedélyét.