Ezért antikorrupciós képzést indítanak pedagógusoknak. Totyik Tamás szakszervezeti vezető szerint először a tankerület vezetői szorulnának ilyen oktatásra.
Az erkölcsi bizonyítvány eddig is felvételi követelmény volt, de a jövőben iskolaőrnek jelentkezőknek át kell esnie a kifogástalan életvitel-vizsgálaton is. A már állományban lévőket is ellenőrizni fogják és aki nem megy át, attól azonnal elbúcsúznak.
Nem cáfolták, hogy figyelik a közszolgálatban dolgozókat, de tisztázták, mi a különbség egy bűncselekmény felderítése és egy megbízhatósági vizsgálat között.
A kifogástalan életvitel ellenőrzése nem nyomozati cselekmény, így nem tartanak kutatást sem a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai a szervezet közleménye szerint.
„Így akarják megtudni az online csalók, hogy melyik banknál van a bankszámlája” – írja a Nemzeti Védelmi Szolgálat a Facebookon, ahol megosztottak egy részletet egy csalóval folytatott telefonhívásból. Így oktatják az embereket, hogy mire kell figyelni.
Tavaly 225 ügyben tett feljelentést a Nemzeti Védelmi Szolgálat, amely néhány éve már nem csak a rendvédelmi, államigazgatási szektorokban dolgozókat védi és “szűri”, hanem az állami egészségügy állományát is. Az NVSZ által tavaly kezdeményezett nyomozások száma alig valamivel több, mint az azt megelőző évben, és mindössze 4 százaléka érintette a hálapénzt. Az esetek nagy részében megbízhatósági vizsgálatokkal leplezik le a vesztegetést, aminek megvannak a sajátos szabályai.