Miután itthon minden fórumot kimerítettek és az Alkotmánybíróság szerint is rongáltak a külügyi tárca előtt 2020-ban akciózó momentumos fiatalok, védelmükben a Magyar Helsinki Bizottság az Emberi Jogok Európai Bíróságára viszi az ügyet.
A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságára tervezi vinni a Magyar Helsinki Bizottság azon momentumos fiatal aktivisták – Orosz Anna és Tóth Endre ma már a párt elnökségi tagjai, országgyűlési képviselők –, ügyét, akik még 2020 nyarán a külügyi tárca épülete előtti parkolóba vízzel eltávolítható krétafestékkel luxusjacht ábrát és LADY MRD feliratot festettek az aszfaltra.
A Magyar Helsinki Bizottság a honlapján számolt be a fenti hírről, a strasbourgi folytatásról, miután Magyarországon minden jogi lehetőséget kimerítettek. Az utolsó az Alkotmánybíróság volt, melynek döntéséről a hvg.hu is írt. A testület ugyanis decemberben arra jutott, hogy rongáltak a 2020-ban az aszfaltfestő momentumosok, így nem Alaptörvény-ellenes az elítélésük, hiába hivatkoztak a véleménynyilvánítás szabadságára.
Az Alkotmánybíróság szerint is rongáltak a Külügy előtt 2020-ban akciózó fiatalok
Ezért nem Alaptörvény-ellenes az elítélésük, hiába hivatkoztak a véleménynyilvánítás szabadságára.
A momentumosok a „jachtparkoló” felfestésével állításuk szerint Szijjártó Péter külügyminiszternek kívántak segíteni, hogy mindig találjon parkolóhelyet. A párt akciójával arra utalt, hogy a politikust Magyarország egyik leggazdagabb embere, Szíjj László Lady MRD névre hallgató luxusjachtján fotózták le abban az évben az Adriai-tengeren, miközben Facebook-oldala szerint itthon dolgozott. Az ellenzéki párt aktivistái ezt az akciót 2021. februárjában megismételték.
Az ügy bíróság elé került, és az elkövetőket – tekintettel a kb. 30 000 forintra becsült kárra – szándékos rongálással elkövetett tulajdon elleni szabálysértés miatt figyelmeztetésben részesítették. Az ítéletet másodfokon is fenntartotta a bíróság, arra hivatkozva, hogy rongálással nem lehet véleményt nyilvánítani, továbbá a festékkel fújt felirat nem tűnt el magától, le kellett mosni.
Ezután fordultak az érintettek panasszal az Alkotmánybírósághoz, arra hivatkozva, hogy politikai véleményük miatt büntették őket, ami Alaptörvény-ellenes, a felirat pedig könnyen eltávolítható volt. Az Alkotmánybíróság elutasító döntését egyébként a Magyar Helsinki Bizottság úgy kommentálta: úgy tűnik, „lehet krétával az aszfaltra rajzolni, ám csak otthon, a négy fal között”.