Egyik oldalon van a szakmai konszenzus, a másikon pedig az állam – az elmúlt 13 évben megszokott forgatókönyv ezúttal Rákosrendezőn kerül a színpadra. De hogyan kellene kinéznie egyébként egy ilyen fejlesztésnek és mit kell tudni Budapest azon részéről, ahol "millenniumi" építkezés kezdődhet? Erről beszélgettünk közéleti podcastunkban.
Mini-Dubaj, maxi-Dubaj, Dubajrendező, Rákos-Dubaj: mióta kiszivárgott, hogy a magyar állam a Dubaj látképét meghatározó ingatlanfejlesztővel élesztené fel a Rákosrendezőt, gyakorlatilag nem telik el óra anélkül, hogy a városért aggódók, vagy éppen a beruházásért kilincselő kormányzati képviselők ne hangoztatnák a véleményüket a "millenniumi" léptékű projekttel kapcsolatban.
Mi a szakma álláspontja a kérdésben? Miért gumicsont, ha a felhőkarcolóval foglalkozunk? Hogyan pusztult el Rákosrendező és milyen tervek születtek eddig a rekonstrukciójára? Mit tartanak a legfontosabbnak az urbanisták egy rozsdaövezet életre keltésénél, és mennyire teljesülnek ezek az elvárások a dubaji ihletésű tervekben? Lesz-e beleszólása Budapestnek abba, hogy mi épül, és tulajdonképpen mi lenne a feladata a közigazgatásnak, hogy ne csak a beruházó képzelete szabjon határt a terveknek, hanem a város érdekei is.
Ezekről kérdezte Nagy Iván László Dományi Bálint építész-urbanistát.
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts
- 1:00: Mit kell tudni Rákosrendezőről? Mekkora ez a környék és mi a története?
- 2:42: Mit lát az, aki ma arra jár?
- 3:42: Ha ilyen értékes a terület, miért hagyták így lepusztulni?
- 4:43: Mióta van napirenden a rekonstrukció? Milyen tervek fogalmazódtak meg először? Milyen, ehhez hasonló rozsdaövezetek vannak még a fővárosban?
- 5:51: Van-e Rákosrendező-projekt a Nyugati átalakítása nélkül – és vice versa?
- 11:49: Mik a legfőbb funkciók, amelyeket egy felújított Rákosrendezőnek teljesíteni kellene?
- 14:02: Hogyan lehet megoldani, hogy bármilyen lakóingatlanok épülnek Rákosrendezőn, az ne a gazdagok kiváltsága legyen és orvosolja a lakhatási problémákat?
- 16:47: Mennyire felelnek meg az állam Dubaj-tervei az urbanisztikai elvárásoknak – egyáltalán, mennyit tudunk róluk?
- 23:50: Jelen tudásunk szerint mennyi beleszólása lenne a budapesti kerületeknek, lakóknak és a fővárosi önkormányzatnak?
- 24:43: Hogyan hoz tető alá egy ilyen beruházási megállapodást az állam? Miért így, miért most?
- 27:15: A felhőkarcoló-kérdés – hogyan nézne ez ki? Hogyan lehet megoldani, hogy ne verje szét a városképet? Van-e létjogosultsága?
- 30:06: Ha felépül a mini-Dubaj, mi lesz a Nyugatival? Lehet-e valaha áthaladó pályaudvar?
- 32:38: Mik a Főváros tervei? Azok miért passzolnak jobban a szakmai konszenzushoz?
- 35:07: Mikorra készülhet el itt bármi? Miért fontos, hogy ez lenne az arabok első EU-s beruházása?
Kell nekünk ez a maxi-Dubaj? És a kormánynak mi szüksége van rá? Minden, amit a rákosrendezői új negyedről tudni érdemes
Nem erősítette meg, de nem is cáfolta hétfői „Dubajinfóján" Lázár János építésügyi miniszter, hogy toronyházakkal díszítve építhet új városnegyedet Rákosrendezőn egy közel-keleti ingatlanfejlesztő. Megpróbáltuk megfejteni, miért pont most és ott indulhat el egy ilyen beruházás, milyen előnyt remél tőle a kormány és mire számíthatnak a budapestiek. Kérdések és válaszok a „maxi-Dubajról".