Itthon hvg.hu 2023. december. 10. 18:24

Ausztria a legboldogabb ország az EU-ban, a második helyre Románia is odaért

Magyarország csak 22. a listán.

Az Eurostat 2022-ben készült felmérése szerint Románia a második legboldogabb ország az Európai Unióban – írj a Transtelex. A kutatásban azt mérték, hogy a 27 EU-s tagállam polgárai saját bevallásuk szerint mennyire elégedettek az életükkel. A megkérdezetteknek tízes skálán kellett értékelniük életminőségüket.

Az osztrákok 7,9 ponttal vezetik az elégedettségi listát, a második helyen 7,7 ponttal Románia, Finnország és Lengyelország hármas holtversenyben szerepel. A lista végén Bulgária kullog 5,6 ponttal, amivel jócskán elmarad a többi országtól.

Magyarország 6,9 ponttal a lista utolsó negyedébe került,

de nem sokkal marad el az EU-s átlagtól, ami 7,1 pont lett. A statisztikusok szerint ez az átlagérték azt mutatja, hogy az EU polgárai meglehetősen elégedettek voltak az életükkel. A felmérés szerint Németország polgárai a második legelégedetlenebbek, a 6,5-es átlaggal, de Franciaország „boldogság-indexe” is az átlag alatt, 7,0 pontos átlaggal teljesített.

Az Eurostat elemzéséből az is kiderül például, hogy az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők az egész EU-ban kevésbé elégedettek az életükkel, mint a tanultabb emberek. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők Romániában, a középfokú végzettséggel rendelkezők Ausztriában, a középfokú végzettséggel nem rendelkezők pedig Finnországban a legelégedettebbek.

Az is látványos, hogy a tagállamok többségében a 16-29 év közötti fiatalok elégedettebbek az életükkel, mint a 65 év felett idősek. Magyarországon e két korosztály között 0,9 pontos eltérést tapasztaltak. Továbbá a különböző összetételű háztartások közül a gyermeket nevelő párok a legelégedettebbek és az egyedül élők a legkevésbé elégedettek.

„Az átlagos szubjektív jóllét 2018 és 2022 közötti általános változásait tekintve az adatok nagyobb mértékben csökkentek a magasabb iskolai végzettségűek és a közepes és magas jövedelműek, valamint a fiatalabb (16-29 éves) lakosság körében, mint a teljes vizsgált lakosságban. A csökkenés mértéke a férfiak és a nők körében azonos volt” – írja az Eurostat.

(Nyitóképünk illusztráció)

Hirdetés