Itthon hvg.hu 2023. december. 09. 09:39

Mostantól szabadon lehet magyarul tanulni a kárpátaljai iskolákban

Ukrajna törvényt módosított, bízva abban, hogy minél hamarabb megkezdődhetnek az uniós csatlakozási tárgyalások.

Megszavazta a kijevi parlament pénteken a korrupció elleni harcról és a kisebbségekről szóló törvény módosítását. Ez utóbbi értelmében a politikai reklámokban, az állami iskolákban és egyetemeken, a nemzeti kisebbségek osztályaiban, a médiában használható minden uniós nyelv – az orosz azonban nem. Ez azt is jelenti, hogy szabadon lehet majd magyarul tanulni a kárpátaljai iskolákban, az anyanyelvű oktatáshoz pedig azoknak is joguk van, akik 2018. szeptember 1. előtt kezdték meg a középiskola tanulmányaikat.

A törvénymódosítás a középiskola végéig biztosít lehetőséget anyanyelvű tanulásra, de közben kötelező marad az ukrán nyelv és irodalom tanulása is.
A most megszavazott jogszabályok figyelembe veszik az uniós normákat, amivel pedig érvénytelenné teszik azokat az érveket, amelyekre hivatkozva az az Orbán-kormány eddig nemet mondott az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésére Ukrajnával – írja a Népszava.

Orbán Viktor az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával kezdetben elsősorban a magyar kisebbség ukrajnai helyzetére, jelenleg pedig az ukrajnai korrupcióra hivatkozva ellenzi. Ukrajna ez utóbbinak is kihúzta a méregfogát: a pénteki törvénymódosítással 700-ról ezerre emelte az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) létszámát.

A kijevi vezetés azt reméli, hogy már a jövő héten megkezdődhetnek az EU-csatlakozási tárgyalások.

Orbán Viktor: Nem szabad napirendre venni Ukrajna uniós csatlakozását

Hogy vehetnénk fel Ukrajnát az Európai Unióba, ha még azt sem tudjuk, mekkora a területe - fejtegette a miniszterelnök szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.