Az Emberi Jogok Európai Bírósága egy konkrét esetben hozott most ítéletet, ám jó eséllyel az összes többi hasonló ügyben a magyar államra nézve elmarasztaló döntés születik majd.
Jogsértésnek tekinti a börtöni beszélőkön indokolatlanul használt plexifalakat a strasbourgi bíróság – derül ki a Magyar Helsinki Bizottság sajtóközleményéből.
„Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete vethet véget az elmúlt hat évben kialakult kíméletlen hazai gyakorlatnak, amely a fogvatartottakat plexifallal választja el az őket látogató családtagjaiktól. Az ilyen elkülönítés csak akkor lehet jogszerű, ha azt valós biztonsági megfontolások indokolják” – írják.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) még 2017-ben rendelte el a plexifalak használatát és tiltotta meg, hogy a fogvatartottak és látogatóik fizikailag érintkezhessenek egymással.
„Pleximentes”, egy térben történő, fal nélküli látogatófogadásra csak a kiváltságnak tekintett családi beszélőknél van lehetőség, de ilyenre alig adnak engedélyt. A 2022 augusztusa és 2023 júniusa között eltelt 11 hónapban országosan csak 75 családi beszélő volt, miközben a fogvatartotti létszám 20 ezer körül alakult.
A bíróság álláspontja szerint a plexifalakat csak abban az esetben lehetne használni, ha biztonsági megfontolások indokolnák, a BvOP viszont ezzel a gyakorlattal a tiltott tárgyak elszaporodását próbálta ezzel megakadályozni, a Helsinki Bizottság szerint ráadásul eredménytelenül, hiszen a feltárt tiltott tárgyak száma az intézkedés bevezetésének hatására sem indult csökkenésnek.
A strasbourgi ítélet ugyan egyedi jogsérelmet állapított meg, de világossá tette azt is, hogy a hazai gyakorlat általában is jogsértő. Évente akár több tízezer családtagnak korlátozzák önkényesen a jogát, hogy fogva tartott rokonával személyesen is érintkezzen. Ha a gyakorlaton nem javít haladéktalanul az állam, akkor hozzátartozók ezrei fordulhatnak jó eséllyel a strasbourgi bírósághoz, hogy állapítsa meg a jogsértést és ítéljen meg számukra kártérítést. Ezt nem kellene megvárni – áll a közleményben.