„A szuverén külpolitika az miniszterelnök-központú külpolitika."
„Mostantól az a felállás, hogy önök közvetlenül mindannyian a miniszterelnöknek dolgoznak" – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Magyar Külügyi Intézet 50. születésnapi konferenciáján, írja a Telex. Habár Orbán nem vett részt magán a konferencián, a záróbeszédet mégis ő mondta.
Arról már mi is korábban beszámoltunk, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs fennhatósága alá tartozó MKI a Vigadó Dísztermében ünnepli születésnapját, amin a politikai igazgató a magyar külpolitikai paradigmaváltást egy szokatlan, Oroszlánkirályból származó jelenettel érzékeltette.
Az Oroszlánkirályból vett jelenettel írta le a magyar politika paradigmaváltását Orbán Balázs
Szimba bizonytalan volt, hogy tényleg apját látja-e a tó tükrében, de végül a valóságban is megjelent Mufasza. Ez a politikai igazgató szerint nagyon fontos üzenet.
Orbán Viktor beszédében a lap beszámolója szerint az is elhangzott, hogy Magyarország olyan hagyományokhoz tért vissza, amelyeket „nem a szél fújt össze", amikor pedig képes volt szuverén külpolitikát folytatni, akkor az miniszterelnök-központú külpolitika volt. „Magyarországot a történelem arra ítéli, de magától is hajlamos arra, hogy maga elé ambiciózusabb célt tűzzön, mint ami méretéből, gazdasági eredményből következne” – mondta továbbá Orbán. Hozzátette: „az ilyen országokban a külpolitika gyeplőjét szorosan kell fogni, vagyis jó, ha a miniszterelnök fogja".
Orbán ezzel a lap beszámolója szerint észrevétlenül rápirított Szijjártó Péter külügyminiszterre, aki a miniszterelnök előtt mondott beszédében, úgy fogalmazott „legyünk mindenkivel jóban". Orbán Balázs politikai igazgató pedig előtte azt mondta, téves gondolat, hogy a think tankeknek értéksemlegesnek kell lenniük.
„Ha mindenkivel jóban vagyunk, akkor a nagyok nagyvonalúságából nekünk is hullik le egy ki morzsa az asztalról. Ha így járunk el, akkor valóban nekünk is csurran-cseppen valami, de a számunkra húsbavágó kérdésekben majd mások döntenek a fejünk felett" – igazította ki a külügyminisztert Orbán. A miniszterelnök azt mondta, a külpolitika nem idealista vagy realista, hanem nemzeti érdek alapú, amely egyesíti az idealizmus és a realizmus legjobb elemeit. Ehhez pedig a legjobb út a radikalizmus, amely „nem rontja, hanem emeli Magyarország presztízsét és megbecsültségét".
A radikalizmus értelmezéséhez kérte az MKI munkáját a miniszterelnök, amely szerinte lehet az a „szellemi osztag", és segíthet abban, hogy „Magyarország továbbra is erőn felül teljesíthessen a nemzetközi térben."