Itthon hvg.hu 2023. december. 04. 19:15

Nemzetközi Sajtóintézet: A szuverenitási törvény veszélyt jelent a maradék magyar független sajtóra

Az intézet szerint a Fidesz a magyar sajtószabadságot az Európai Unió szeme láttára építette le, ezért most segítséget kérnek az illetékesektől, ne hagyják, hogy megszavazzák a törvényt.

A Nemzetközi Sajtóintézet (International Press Institute) az Európai Unió segítségét kéri a szuverenitásvédelmi törvénycsomag ügyében. Az IPI hétfőn megjelent angol nyelvű közleményében azt írja, a csatlakozik a Media Freedom Rapid Respont (MFRR) konzorcium partnereihez, hogy felhívja az unió illetékeseinek figyelmét arra, hogy a magyar kormánypárt szuverenitásvédelmi törvényjavaslata veszélyt jelent Magyarország maradék független sajtójára.

 

Benyújtotta a szuverenitásvédelmi törvénycsomagot a Fidesz, újabb furkósbotja lehet a kormánynak

Benyújtotta a Fidesz-frakció a „szuverenitásvédelmi" jogszabálycsomagot, amellyel Kocsis Máté már régóta fenyegeti az ellenzéki pártokat, az újságírókat és a civileket. A javaslatot gyorsan elfogadhatja a parlamenti Fidesz-KDNP-s többség, annál is inkább, mert erre építi majd a kormány(párt) a jövő évi választások kampányát.

A közlemény szerint az elmúlt évtizedben már rengeteg probléma volt Magyarországon ezzel, ez a törvény pedig megengedné, hogy a nem kormánypárti sajtóra is nyomást helyezzenek, tovább erősítve a kormány pozícióját a médiában.

Az IPI elismeri, hogy magát a médiát közvetlenül nem nevezi meg a törvényjavaslat, de a szándékosan homályos megfogalmazás megnyithatja a kapukat a nyomásgyakorlást előtt, mindenekelőtt azokra a médiumokra, amelyek külföldi támogatást kapnak. Pénteken több mint 100 magyar civil szervezet indított petíciót a törvény ellen, nyilatkozatuk leginkább ugyanezt a homályos megfogalmazást és a jogorvoslat lehetőségének hiányát bírálta.

 

Jogilag nonszensz, politikailag bunkósbot lesz a Fidesz kezében a szuverenitásvédelmi törvény

Kénye-kedve szerint turkálhat a pártok, civil szervezetek, cégek és akár magánszemélyek iratai, adatai közt is a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Jogorvoslat nincs. A törvény a Fidesz saját pártalapítványát is sújthatná, amely hosszú évekre visszamenőleg kapott külföldi támogatásokat.

Az IPI azt is hozzáteszi, ez a törvény Orbán Viktor magyar miniszterelnök kampányának legújabb húzása, amelynek nincs más célja, mint az őt függetlenül kritizálók vegzálása, a demokratikus fékek és ellensúlyok eltüntetése. Az intézet szerint ezzel hosszú távon megbélyegzik a független és kritikus sajtót, és ellenségnek tüntetik fel a civileket. A törvényt leginkább azokra a médiumokra találják veszélyesnek, amelyeket már a kormánykommunikáció Soros-médiának és a dollárbaloldal kiszolgálóinak nevezett konzekvensen.

Az intézet azt írja, a jelenleg is rosszul álló sajtószabadság kereteit az unió szeme láttára építette le a Fidesz, miközben nem tett semmit a kormánypárti médiabuborék megszilárdítása és a független újságírás felszámolása ellen.

A nyilatkozatot eddig az ARTICLE 19 Europe, az Európai Sajtó- és Médiaszabadság Központ (ECPMF / European Centre for Press and Media Freedom), az Európai Újságíró Szövetség (EFJ), a Free Press Unlimited (FPU) és az OBC Traneuropa (OBCT) írta alá az IPI mellett.

 

Munk Veronika: A szuverenitás kardja

A hazai médiapiac független szereplői a jól ismert helyzet miatt alternatív bevételi forrásokat kerestek az utóbbi években. Ezek egy része körül is vizsgálódhat a szuverenitásvédelmi hatóság, írja szerzőnk. Vélemény.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.