Ha nincs is realitása annak, hogy a Mi Hazánk a hatalom közelébe kerüljön, a magát ellenzéki pártként feltüntető tömörülés az EP-választáson szavazatokra válthatja, hogy notórius feljelentőként, törvények ötletadójaként minisztereket ugráltat. Hosszú távon ők garantálhatják a kétharmadot.
Nem várt helyről kapott pofont a Mi Hazánk. A fiatalok körében „piacvezető” – a Medián kutatásai szerint a 18–29 éves választók körében 21 százalékon álló – pártnak az e körben még nála is népszerűbb zenész, Azahriah Párizsból küldött ironikus üzenetet arról, hogy Franciaországgal szemben Magyarországon nem találkozhat tüll balettszoknyát viselő férfit ábrázoló plakátokkal.
Azahriah keményen üzent Dúró Dórának és a Mi Hazánknak
A zenész „felháborító" plakátot látott a francia fővárosban, amitől - megfogalmazása szerint - befosott.
Bár lassan nem telik el nap anélkül, hogy a Toroczkai László vezette párt ne jelentene fel valakit/valamit, a Fidesz számára ezek az akciók még jócskán a tolerálható sávban mozognak: nem visznek el tőlük, illetve nem hoznak a Mi Hazánknak annyit, hogy emiatt Orbán Viktornak álmatlan éjszakái lennének.
Sőt a kormány(párt)nak még jól is jön, ha a radikálisokon keresztül szondázhatja a közvéleményt. A Magyar Nemzeti Múzeum igazgatóját, L. Simon Lászlót feljelentő Dúró Dóra ebben a felállásban maga sem más, mint a kormányfő verőlegénye, és partner Orbán harcában az úgymond LMBTQ-lobbival szemben. Hiszen Dúró könyvdarálására válaszul született meg az L. Simon menesztését is megalapozó fóliázós törvény.
A Mi Hazánk vezetői tudatos építkezéssel elérték, hogy azok közül is sokan csatlakozzanak hozzájuk, akik nem érzik magukat radikálisnak, netán rasszistának vagy nácinak – merthogy valóban nem is azok. Az elmúlt másfél év parlamenti szavazásait végigpörgetve pedig jól látszik, hogy Toroczkaiék az Országgyűlésben is afféle konstruktív ellenzéki vonalat vittek.
Miközben belpolitikai szempontból a Mi Hazánk nem jelent valós fenyegetést a Fidesz számára, a tisztán listás EP-választáson még okozhat nekik kellemetlenséget. A külpolitikai tematika ugyanis jutalomjáték számukra, az a fajta EU-szkepticizmus pedig, amit a Fidesz évek óta gerjeszt, a voksoláson szintén helyzeti előnyt jelenthet a karakteresen unióellenes párt számára.
További részletek és a Toroczkai László pártelnökkel készült interjúnk az eheti HVG-ben, illetve a hvg360-on: