Miről ír az e heti HVG?
Megnyugtató lenne, ha a Fidesz delegációja kérne egy összeszerelési útmutatót Skandináviában. Ott nagyon értenek az előregyártott panelekből álló, kevés eszközzel is összefúrható, demokratikus rendszerek tervrajzához. Ha nem tudná Orbán Viktor és Navracsics Tibor, hogyan lásson hozzá az Európai Bizottság által előírt 27 szupermérföldkő teljesítéséhez, a svédek örömmel fúrnák elő a tartóelemeket, és még imbuszkulcsot is csomagolnának hozzá. Csak azt a szándékát kellene kifejeznie a magyar kormánynak, hogy továbbra is egy tető alatt akar lakni az EU és a NATO többi tagállamával, a bútor előlapját, kilincseit, méretét már szabadon megválaszthatná. Ahogy Magyarország rovatunkból kiderül, jelenleg mindennemű szándék hiányzik arra, hogy a jogállami kritériumoknak a kormány megfeleljen.
A tervrajz jól jönne az oktatásügy és az egészségügy újjáépítéséhez is. Hogy a svédek és finnek csak hét évvel élnek tovább a magyaroknál, még hízelgő is lehetne számunkra. Azt már jobb nem tudni, hogy az egészségügyi állapotuk miatt milyen életminőség, a világviszonylatban is kiemelkedő iskolarendszerükben szerzett szakma után milyen nyugdíj jár a hét plusz évhez.
Ha Németh Zsolték ezt a két szektort kutatták volna északi partnereinknél Orbán Viktor rég elveszett megbecsülése helyett, talán Magyarország is profitálna a fideszes cirkuszból.
Csakhogy közben a kormányerő Budapesten statáriális jogszabályokat alkot az orvosi kamara megbüntetésére és a tanárok teljes függőségi helyzetbe taszítására. Orbán a rendrakást már rég megrendelte a kormányaiból sosem hiányzó főpintértől. A belügyminiszter már megmutatta hűségét és fegyelmezettségét, amikor a sajátjait kellett megtörni, azóta őt küldik a renitens szakmákra. Fókuszban rovatunk bemutatja, hogy ez alkalommal a titkosszolgálati eszközökben találta meg Pintér azt a kényszerítő erőt, amellyel elfojtja az ellenállást és megelőzi a kibeszélést.
A gazdaságirányítás ennél is komplexebb rendszer, ilyenkor az útmutató szerinti szereléshez jó áthívni a szomszédot. Akár az ország előnyére is válhatna, hogy Matolcsy György közeli bizalmasaként szolgált egykoron Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Csakhogy a két látnok összeveszett, és azóta azt méregetik, melyiküknek mekkora szerszám jutott az orbáni gazdaságpolitikában. Most egymás igyekezetét kioltva tekerik az inflációt és a gazdasági növekedést szabályozó csavarokat, és szólnak be egymásnak a világpiacok további csodálkozására. A Gazdaság rovat kettejük viszonyát eredetileg úgy akarta bemutatni, hogy Varga Mihály szerepét is kijelöli közben, de a pénzügyminiszter önálló mozgásának végül nem találtuk nyomát.
Hogy miért nem kér az univerzálisan működő, bevált útmutatókból a kormány, arra a választ önszántán kívül a Medián szolgáltatja.
A közvélemény-kutató cég mérése szerint bő félmillió magyar ébredt arra februárban, hogy jó irányba mennek a dolgok. Kevés ehhez a hangulatváltozáshoz Orbán Viktor feleségének büszkesége, hogy veje visszaszerezte a családnak a sárazsadányi szőlőbirtokot, vagy Novák Katalin öröme férje varázslatos alezredesi előléptetése felett. Ezek hátterét Magyarország rovatunk mutatja be. Még a Rogán-videókban is szenvedés van, gendermétely, háborús infláció meg elhúzódó konfliktus. A hirtelen jött derűlátásra nehéz így hihető magyarázatot találni. Már ha nem annak örülnek százezrek, hogy a ChatGPT miatt a jövőben már nem kell gondolkodást mímelniük.
Portré rovatunk első alkalommal közöl interjút egy robottal.
Decemberben a mesterséges intelligenciára épülő beszélgetőprogram átment a Turing-teszten, elhitette egy online csevegésben, hogy valójában ember. A próbát most olvasóink kedvéért megismételtük. Az interjúból egy dolog biztosan kiderült: tudásra, szellemi és testi frissességre lesz az embernek szüksége, hogy a jövőben helytálljon. Mindarra, amit Orbán rábízott egy 74 éves rendfenntartóra.
GERGELY MÁRTON
felelős szerkesztő