Itthon hvg.hu 2023. október. 25. 07:45

Változások a mentőknél: jön a helyszíni videóhívás, korlátozzák a mentőkocsik sebességét

Az OMSZ változtat a beteghívások besorolási rendjén is.

Fontos változások jönnek az Országos Mentőszolgálatnál: korlátozzák a mentők sebességét, bevezetik a helyszíni videóhívást, és három helyett ötfokozatú lesz a hívások besorolása – értesült a Népszava. A lap szerint ezek bevezetésére Pintér Sándor belügyminiszter szeptemberi látogatása után került sor.

Az OMSZ főigazgatójának utasítása szerint a mentők október elejétől még súlyosan sérült beteget szállítva, szirénázva is legfeljebb 30 kilométer per órával léphetik túl a többi közlekedőre vonatkozó legnagyobb megengedett sebességet.

A mentésirányítók munkáját is elemezték, mintegy kétezer hívást hallgattak meg, de a Népszava arra vonatkozó kérdésére, hogy ebből milyen konkrét következtetéseket vontak le, nem válaszoltak. (Mint korábban megírtuk, júliusban elmarasztaltak két mentésirányítót, miután nem az életveszélyes kategóriába sorolta Gálvölgyi János esetét, ezért nem indítottak azonnal mentőautót.)

Novembertől bevezetik a helyszíni videóhívást is, vagyis segítségre szorulóról, illetve a körülményekről videóközvetítést adhat a mentésben közreműködő. Megváltoztatják a mentők priorizálási rendjét is, az eddig P1-P3 kategóriába sorolt hívások besorolását a jövőben P1 és P5 között osztályozhatják hívásfogadók.

Míg a P1 és P2-be továbbra is a legsúlyosabb eseteket sorolják, megkülönböztető jelzéssel kell az autókat elindítani, még a P3-ban is kötelező a megkülönböztető jelzés alkalmazása, de egyedi mentésvezetői döntéssel ez felülírható. A P4-be sorolt esetekben telefonos segítségnyújtás történhet, és szükség esetén a mentéskapacitás függvényében küldenek autót, vagy a beteg ellátásába bevonják az alapellátó háziorvosokat. A P5-be soroltakhoz pedig mentőautó nem is lesz riasztható. Ide például az egyéb „riasztó tünet nélküli” vérnyomás értékeket, a végtagfájdalmakat, a neurológiai tünetekkel nem kísért fej-, derékfájást sorolták.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?