Az intézetet Kásler Miklós még EMMI-minisztersége alatt hozta létre, költségvetésükbe több tudományos projekt, kiállítás, ásatás, de folyóirat indítása is belefért. Idén azt is bejelentették, együttműködnek a „nemzet lelkét" jelentő Nemzeti Színházzal is, ahol a kooperáció keretén belül kialakítják azt a századokra visszamenő magyar identitást, „amit az utolsó száz-százötven év a háttérbe szorított".
A Kásler Miklós által vezetett Magyarságkutató Intézet tavaly 400 millió forinttal több pénzből gazdálkodhatott, derül ki az előző évi zárszámadásból, írja az mfor.hu. A tendencia töretlen, a Kásler vezette MKI évről évre egyre több támogatást kap.
A 2022-es költségvetés végrehajtásának beszámolója szerint az intézet működési költsége 2021-ben 1 milliárd 807,6 millió forint volt, ez tavaly azonban már 2 milliárd 210 millió forintra emelkedett. A portál szerint azonban nemcsak összességében a tavalyi évet tekintve emelkedtek a számok, hanem állandó a növekedési tendencia. Az MKI 2022. évi költségvetésére eredetileg 1 milliárd 21,8 millió forintot terveztek, de évközben módosították 2 milliárd 210,0 millió forintra, vagyis több mint a duplájára.
A dokumentum szerint az intézet küldetése a magyarság eredetének, történelmének interdiszciplináris tudományos kutatása, feltárása, a magyar identitás, a nemzeti érzés, a hazaszeretet erősítése. Ennek és a több mint 2 milliárdos költségvetésnek fényében tavaly hat tudományos programot hoztak tető alá. Közéjük tartozott például Aba Sámuel király nemzetségfői, királyi és egyházi központjának Abasár, Bolt-tető lelőhelyen történő feltárása, az Árpád-házi királyok azonosítása, uralkodói dinasztiák vizsgálata, a székesfehérvári Osszárium kutatása.
A tudományos projektek mellett az MKI 2021-ben Ephemeris Hungarologica címmel tudományos folyóiratot indított, tavaly két számot is megjelentetett, melyek olyan témákat tárgyalnak, mint „Dunától a Donig – Sallóvölgyi Békeffy László tartalékos huszár főhadnagy naplófeljegyzése”, vagy „Hamis gulyás – Új megközelítések a szocialista Magyarország gazdaság- és társadalomtörténetéhez”.
Egy évvel ezelőtt nevezték ki Kásler Miklós volt EMMI-minisztert a Magyarságkutató Intézet tiszteletbeli elnökének. Kásler nem rendelkezik történelmi végzettséggel, csak orvosival, ellenben magát az intézetet ő hozta létre minisztersége alatt. Az MKI tevékenysége és annak pontos célja jelenleg nem ismert, de a „hazaszeretet tudományossággal támogatott erősítése" mellett idén már a Vidnyánszky Attila vezette Nemzeti Színházzal is szövetséget kötött a szervezet. A megállapodás értelmében az intézet előadásokat fog tartani egyetemi hallgatóknak és az előadások készítésébe is bekapcsolódik majd.
A Magyarságkutató Intézet mostantól a színházcsináláshoz is ért: Káslerék együttműködnek Vidnyánszky Attilával
„Tudományos, szakmai együttműködés" valósul meg a Magyarságkutató Intézet és a Nemzeti Színház között - közölte a két intézmény szerdán. A kooperáció keretében a Kásler Miklós vezette Magyarságkutató Intézet egyetemi hallgatóknak fog beszélgetéseket tartani, és bekapcsolódik majd a színielőadások készítési folyamatába is.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel