A miniszterelnök szerint a magyarok azt szeretnék, ha a blokkosodás helyett az összeköttetések időszaka következne.
Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalásai mellett fel is szólalt Orbán Viktor az Övezet és út kezdeményezés csúcstalálkozóján Pekingben. A magyar miniszterelnöknek arra ugyan nem maradt ideje, hogy részt vegyen az európai unió közel-keleti helyzetet tárgyaló rendkívüli csúcstalálkozóján, beszédében viszont többször is előkerült Európa és a nyugati világ.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szerint Orbán felszólalásában mindenekelőtt azt fejtette ki, hogy a nyugati versenyelőny korszaka véget ért, a keleti világ megerősödött. Ő úgy látja, most az európai dilemma az, blokkosítsuk-e a világgazdaságot, vagy versenyezzünk, protekcionisták legyünk, vagy keressük az új korszak adta együttműködési, összekapcsolódási lehetőségeket.
Orbán beszélt arról is, hogy Európa az ukrán háború miatt elvágta az Oroszországhoz fűződő együttműködés szálait, ezzel is egy hatalmas lépést tett a blokkosodás irányába. Most még – tette hozzá – ennél is tovább akarnak menni: "decoupling"-ról és "de-risking"-ről beszélnek, melyek az európai és a kínai gazdaság egymástól való elszigetelését jelentenék.
Ezzel ellentétben a konnektivitás hívei, köztük Magyarország, elutasítják a blokkosodás politikáját. Közép-Európa évtizedeken keresztül szenvedett a blokkosodástól, ami "nem volt jó, észszerűtlen volt, embertelen volt". Versenyképességünk a mélybe zuhant, a technológiai versenyben jócskán hátra maradtunk és elszegényedtünk.
Orbán szerint a magyarok azt szeretnék, ha a blokkosodás helyett az összeköttetések, vagyis a konnektivitás időszaka következne, mert a konnektivitás esélyt adna Európa számára, hogy visszanyerje a versenyképességét.
„A mi történelmünk azt bizonyítja, hogy az összeköttetések és a kölcsönös tisztelet talajára visszatérő nemzetközi politika tudja elhozni a béke és a gazdasági fejlődés reményét” – tette hozzá.
Kiemelte: Magyarország célja, hogy a keleti és a nyugati gazdaság és technológia találkozási pontja legyen. Ma Európában nálunk találkoznak az új technológiai korszakra átálló legjelentősebb keleti és nyugati beruházók.
„Büszkék vagyunk arra, hogy mára Magyarország lett a kínai vállalati beruházások első számú közép-európai célpontja. Magyarország készen áll a további együttműködésre Kínával és minden konnektivitást támogató országgal” – zárta felszólalását Orbán Viktor.