Itthon hvg.hu 2023. október. 13. 11:11

Rákapcsolt a külügy: négy év alatt tízezernél is több diplomata-útlevelet állítottak ki

Évente majdnem kétszer annyi diplomata-útlevelet adott ki a külügy az utóbbi négy évben, mint 2010 és 2019 között.

10 219 diplomata-útlevelet állított ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium 2019 szeptembere és 2023. szeptember között – írta a Szabad Európa, miután közérdekű adatigénylésben kikérték a minisztériumtól a számokat.

2019-ben a Népszava számolt be arról, hogy 2010 és 2019 között a külügy összesen 16 952 diplomata-útlevelet állított ki. Ez akkor is magasnak számított, hiszen évente 1883 diplomata-útlevelet jelent a 2019-ben kikért szám.

2019 és 2023 között viszont még gyorsabb tempóra kapcsoltak:

a Szabad Európa számai szerint évente majdnem duplaannyi diplomata-útlevelet állított ki a külügy, mint 2019 előtt.

Az utóbbi években olyan emberek is diplomata-útlevélhez jutottak, mint Schadl György, akinek Völner Pál kért ilyen dokumentumot, Habony Árpád és Dzsudzsák Balázs, de diplomata-útlevele van a Nemzeti Sport főszerkesztőjének, Szőllősi Györgynek is. Szőllősi a dokumentumot még 2017-ben kapta meg, 2023-ban azonban nem léphetett be vele az Egyesült Államokba, méghozzá azért, mert útlevele ellenére ő nem akkreditált diplomata sehol, nem kormányzati szereplőkkel ment volna találkozni, hanem sportolókkal.

Szöllősi mellett ezreknek van diplomata útlevelük: ki és miért kapott ilyet Dzsudzsáktól Habonyon át Schadlig?

Az amerikaiak által feltartóztatott Szöllősi György fiaskója a példa arra, hogy a diplomata útlevél sem mindenható, mégis ezrével osztogatják. A diplomatákon, állami hivatalnokokon és parlamenti képviselőkön kívül, akiknek valóban szükségük van rá, tömegével kapnak ilyet az aktuális hatalom olyan különféle rendű-rangú kegyeltjei is, akik csak az okmány presztízse miatt villognak vele szívesen.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.