Az egyik oldalon "Ria-Ria" zúgott, a másikon a "No pasaran!" Az állítólagos gyűlés ellen tiltakozók, az ellentüntetők ellen tüntetők és a tiltakozások ellen távozással demonstráló tacskó között a soproni belvárosban.
“Az utolsó előkészületek zajlanak. Holnap találkozunk az első Gerd Honsik - Európa Kongresszuson!” – ez az üzenet jelent meg október 5-én az Infokanal Deutschösterreich nevű szélsőjobboldali Telegram-csatornán. A szöveghez mellékelt képen a Magyar Nemzet csütörtöki lapszáma látható, mögötte a felirat: “FRISS HÚS”. A képet valószínűleg egy soproni Lidlben lőtték, utóbbira az összetéveszthetetlen grafikából lehet következtetni. Arra pedig, hogy Sopronban készült a felvétel, onnan, hogy Sopronban (Ödenburgban) rendezik német, osztrák, olasz és skandináv szélsőjobboldali szervezetek részvételével a militáns neofasiszta Gerd Honsikról elnevezett első nemzetközi kongresszust. Az Infokanal Deutschösterreich nevű oldalon szeptember 10-e óta árulják a jegyeket a rendezvényre, a belépés 25 euróba kerül, pro Kopf.
Az esemény az alcíme alapján, “Európai Egység, Európa Szabadságharca a Múltban, valamint Nemzeti Mozgalmak és Koncepciójuk”, akár egy unalmas agytröszt unalmas konferenciája is lehetne, csakhogy Gerd Honsik nem akárki a szélsőjobboldali szcénában. A bécsi születésű férfi a 60-as években követett el először gyűlöletbűncselekményeket, több mint 20 évig volt vezető funkcionáriusa az 1988-ban betiltott osztrák náci pártnak, számtalan antiszemita, zsidóellenes röpirat, könyv szerzője, konferencia szervezője. Honsik az osztrák hatóságok elől 1990-ben Spanyolországba menekült, ahol a holokauszttagadást nem büntetik, európai elfogatóparanccsal hozták haza 2007-ben. Egy ideig börtönben is ült, majd 2017-ben Sopronba költözött, ahol egy évvel később meghalt. Az osztrák Die Presse nevű lap szerint halálakor több vezető FPÖ-s politikus, az osztrák szélsőjobboldali párt jelenleg vezet a közvélemény-kutatásokban, fejezte ki részvétét. A posztokat később törölték.
Szombat délután egy szürke külvárosias utcában, Honsik soproni háza előtt állt körülbelül 20 osztrák és magyar antifasiszta, pár osztrák kommunista, a Munkáspártból 2006-ban kivált Európai Baloldal nevű marxista-leninista tömörülés néhány tagja, valamint három momentumos politikus, és rengeteg rendőr. A menetet, ami a soproni vasútállomástól indult dél körül, és ugyanott ért véget négy hosszú órával később, az Európai Baloldal szervezte az osztrák elvtársakkal együttműködésben.
A résztvevők a Honsikról elnevezett titkos nemzetközi neonáci konferencia ellen tiltakoztak, ami olyannyira titkos maradt, hogy az se teljesen biztos, hogy megtartották. Bár az ellentüntetés szervezői többször kiemelték, hogy a vonulással sikerült megakadályozni, hogy neofasiszták gyülekezzenek Sopronban, az Infokanal Deutschösterreichra posztolt pezsgőzős képek alapján nem úgy tűnt, mintha a konferenciát lefújták volna. Persze az is lehet, hogy máshol rendezték meg. A hivatalos program szerint ráadásul nem is szombaton kezdődött a találkozó, hanem már pénteken, és egészen vasárnapig tart.
És az se biztos, hogy Honsik házába szervezték a gyűlést, bár ez is elhangzott az ellentüntetők részéről. Sőt, valószínűbb, hogy nem oda szervezték, a házban nem lehetett látni senkit, és a rendőrök is nyugodtabbnak tűntek, mint amikor valóban a közelben volt néhány szélsőjobbos. Az ellentüntetés ellen tüntetett ugyanis a Légió Hungária és a Betyársereg. Utóbbi a Magyar Jelen nevű Mi Hazánk-közeli online híroldalon keresztül üzent Vajnai Attilának, a szombati menet szervezőjének, miután az kiposztolta a Facebookra, hogy “valószínűleg ki kell tűzni az Antifa zászlót Sopron városházára, hogy a polgármester komolyan fellépjen a neonácik ellen”.
Tehát akkor a Betyársereg üzenete: “A Betyársereg üzenete! Nem engedjük, hogy Sopront akár az osztrák, akár a magyar antifa fenyegesse, vagy terrorizálja. A soproni városházán pedig nem lesz antifa zászló, mert minden erőnkel megvédjük és azon magyar zászlót fog lengetni a szél, amíg világ a világ! Ha jöttök, várunk titeket!”
A maréknyi ellentüntető (az antifák és a kommunisták, tehát nem az ellen-ellentüntetők) a vasútállomástól a Városháza előtti térre, onnan pedig a Papréten lévő Holokauszt-emlékműhöz vonultak, ahol a Momentum helyi poltikusai és két országgyűlési képviselője tartott beszédeket. Innen mentek a nem messze lévő Honsik-házhoz, majd onnan vissza a vasútállomásra. A maratoni vonulást a szélsőjobbnak egy ponton sikerült megakasztania, nagyjából 20 ütőképes figura rendőrök gyűrűjében várta a Városháza előtt az antifasisztákat, a menetet leállították, ami egyébként is elég gyakran megtörtént, nagyjából háromnegyed órát a tértől nem messze várakoztak az ellentüntetők, míg a rendőrség egyszer csak elhajtotta a szélsőjobbos elemeket, és odaengedte a Városháza elé az ellentüntetőket fotózkodni.
Néhányan a betyárseregesek közül később még visszaszivárogtak a tér másik oldalán, szólt a “Ria-ria”, válaszul a “No pasaran!”, tisztes távolságból ordibáltak egymással egy sort a felek, aztán a rendőrök nyomatékosan megkértek mindenkit, hogy ezt most fejezzék be, mire a szélsőjobbosok elmentek, az ellentüntetők pedig tovább fotózkodtak. Mindezt olyan 15-en nézhették végig egy étterem teraszáról egy limonádé mellett, borsos tokányt falatozva, inkább értetlenül, mint megijedve. Egy idősebb férfi így kommentálta az eseményeket: “Mi ez itt?! Hát nem férnek meg az emberek egymás mellet? Na jól van, menjünk innen”. Az úrt nem sokkal később el is húzta a tacskója.
A menetről annyi kép készült, és a résztvevők is annyiszor álltak meg fotózkodni, mintha maga a pásztói könnyező szűz szállt volna alá ordítani, hogy “nem kérünk a nácikból”, és mindenképpen meg kéne örökíteni a csodát. De a rendőrök gyűrűjében állva a szélsőjobbosok sem mulasztották el a lehetőséget arra, hogy összeálljanak egy csoportképre. Előkerültek a molinók, “Betyársereg”, “Légió Hungária”, has behúz, maszk fel, csíz.
A papréti Holokauszt-emlékműhöz a Városházától körülbelül 5 perc alatt el lehet gyalogolni, az ellentüntetőknek talán fél órába telt, a rendőrök sokszor megállították a menetet, hogy meggyőződjenek róla, nem ólálkodik-e a következő utcasarkon egy ellen-ellentüntető. A téren a Momentum felállított egy kis színpadot, beszédet mondtak Bedő Dávid és Lőcsei Lajos országgyűlési képviselők, valamint a párt soproni önkormányzati képviselője. Utóbbi, bizonyos Supka-Kovácsné Holzhofer Tünde Ilona, arról beszélt, hogy bár ő német nemzetiségű, semmi köze a nácikhoz, ezért van most itt.
Az országos politikusok holisztikusabban látták a helyzetet, szerintük az orbáni gyűlöletkeltés vezetett ide, hogy Magyarországon mára megtűrtek az ilyen rendezvények, pedig emlékeznünk kéne, hogy nem csak elszenvedői, hanem elkövetői is voltunk a 20. század borzalmainak. A momentumosok a beszédek után elkísérték a menetet Honsik volt házához, de igyekeztek nem vegyülni az antifasiszta és kommunista társasággal.
Mindeközben valahol a környéken lehetett még a Betyársereg is, bár őket a Városháza után már nemigen lehetett látni. Akik viszont végig hiányoztak az eseményről, azok a Honsik-konferencia résztvevői voltak. Az esemény eleve nem volt nyilvános, és egyelőre nem derült ki az sem, hogy pontosan hol tartották meg, ha egyáltalán. A Betyársereg az utolsó pillanatban jelentkezett be, ha ők nem jönnek, ez egy teljesen fasiszta-mentes fasiszta-ellenes tüntetés. A Betyársereg vagy a Légió Hungária egyébként nem jelezte, hogy részt vennének az eseményen, ahogy egyik-másik magyar szélsőjobboldali szervezet vagy személyiség sem. De a májusban Csókakőn tartott European Fight Night után ez már a második nemzetközi szélsőjobbos rendezvény idén Magyarországon. Jól nézünk ki.