Ilaria Salis visszatért Olaszországba
A budapesti utcai támadások miatt megvádolt antifa aktivista kamerák kereszttüzében érkezett szülei házához.
A budapesti utcai támadások miatt megvádolt antifa aktivista kamerák kereszttüzében érkezett szülei házához.
Ő vezette azokat az edzéseket, amelyeken az antifasiszta bűnszervezet tagjai a támadásokat gyakorolták, de a budapesti bántalmazásokban nem vett részt, csak jelen volt.
Tóth Zoltán tízmillió forintos sérelemdíjat szeretne Ilaria Salistól, bár támadóját nem ismerte fel benne – ez derült ki a tavaly februári budapesti antifasiszta támadások ügyében tartott újabb bírósági tárgyaláson. A Gazdagréten megvert férfi fejét 24 öltéssel varrták össze, három bordája is eltört. Ítélet az ügyben novemberben várható.
Salis családja abban reménykedik, hogy hamarosan Olaszországban láthatják viszont, a bíróság döntése értelmében egyelőre egy budapesti ingatlanban marad bűnügyi felügyelet alatt.
Az olasz antifasisztát tavaly februárban fogták el, ügyében már a tárgyalás is zajlik, ennek ellenére úgy fest, elindulhat az európai parlamenti választásokon.
Az olasz antifasiszta támadások fővádlottjának édesapja ugyan tárgyalt erről, de esélytelennek tűnik, hogy így tudja kihozni lányát a börtönből.
Az elsőrendű vádlott, Ilaria Salis nem tett vallomást, ügyvédje letartóztatásának megszüntetését kérte a bíróságtól. Érvelése szerint Salist segítenék a szülei, de ő maga is képes lenne dolgozni, akár Magyarországról is. A bíró elutasította az indítványt.
A kitörés túrára igyekvőket megállítják és igazoltatják, az antifasisztákat pedig kutyás és kamerás rendőrök, meg egy drón figyelte.
Amikor valaki az antifa-ügy olasz vádlottjának Ilaria Salisnak járó méltányosságról beszél, nem a tetteit relativizálja, nem a bűnösségét vonja kétségbe, hanem az ártatlanság vélelmét, az uniós normák betartását hiányolja és sérelmezi, írja szerzőnk. Vélemény.
Bár korábban diplomáciai kapcsolatfelvétel történt olasz részről az erőszakos budapesti utcai támadásokkal vádolt milánói nő ügyében, most mégsem forszírozzák, hogy kivételezzenek vele – talán azért, mert akkor a többi 2600, külföldi börtönben lévő olasz állampolgár is hasonló eljárásra tartana igényt.
A vádlott fogva tartásának körülményei voltak a vita középpontjában.
Már Orbán Viktor és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közötti tárgyaláson is terítékre került annak az olasz nőnek az ügye, akit azzal vádolnak, hogy társaival tavaly februárban Budapesten embereket vertek meg az utcán. Az Ilaria Salis és társai elleni eljárás tocsog a politikától: az antifák eleve politikai okok miatt támadtak meg embereket, a kormány pedig kezdetben politikai okokból mosta össze a támadókat a „nemzetközi baloldallal”. Most az olasz kormány veri a tamtamot, és kéri számon a magyar kormányon Salis fogva tartásának szerinte embertelen körülményeit, amiben az olasz média láttat politikai motivációt. De vajon mennyiben Salis-specifikus ez az ügy? Tényleg neki szól a „lábbilincs”, vagy ez másoknak is jár? Mi állhat az olasz reakciók hátterében, és számít-e bármit is, ha az olasz antifa érdekében már a legfelsőbb szinten jártak el? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre próbáltunk válaszokat keresni.