Világ hvg.hu 2024. február. 05. 19:54

Nem kapott szót a Fidesz az olasz antifa I. S. ügyéről szóló hétfői EP-vitán

A vádlott fogva tartásának körülményei voltak a vita középpontjában.

A magyar börtönviszonyokról és az olasz antifasiszta aktivista, I. S. ügyéről vitázott hétfőn az Európai Parlament. I. S. ügyéről, a tavaly februári, kitörés napján történt utcai támadások vádlottjairól és tárgyalásukról a hvg.hu is beszámolt.

I. S.-t az ügy elsőrendű vádlottját bűnszervezetben elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletével gyanúsítják, a vádakat tagadta. A múlt heti előkészítő ülésre az olasz lány mosolyogva érkezett, ügyvédje, Magyar György nem jelent meg személyesen, de korábban arról beszélt, méltatlan körülmények között tartják fogva védencét. I. S. cellatársa januárban arról számolt be, patkányok és poloskák vannak a zárkájukban, édesapja pedig azt mondta, hogy úgy bánnak a lányával, mint egy állattal.

Budapesti antifa-támadások: Három évet kapott az egyik elkövető, a fő vádlott és egy társuk mindent tagadnak

Elkezdődött a tavaly februári antifasiszta támadások vádlottjainak pere. Mindannyian külföldiek, azért utaztak Budapestre, hogy szélsőjobboldalinak gondolt emberekre támadjanak. Az elsőrendű vádlottra az ügyészség 11, míg két társára három és fél év börtönt kért, ebből a másodrendű hármat meg is kapott. Míg a másodrendű vádlott mindent beismert, a harmadrendű azt is tagadja, hogy része lenne a bűnszervezetnek.

A börtönviszonyok kérdése a magyar és az olasz kormány között is konfliktust okozott, az olaszok azzal szemben is kifejezték elégedetlenségüket, hogy az ülésre bilincsben és vezetőszárban vitték be az aktivistát.

Mairead McGuiness, az Európai Bizottság pénzügyi stabilitásért felelős biztosa a hétfői plenáris ülésen azt mondta, az uniós alapjogi charta előírja, hogy a fogva tartás körülményei nemzeti hatáskörbe tartoznak, de tiszteletben kell tartani minden esetben az emberi jogokat. Az Unió 2022-ben tett egy ajánlást a fogva tartás körülményeiről, jogilag azonban nem kötelezi a nemzetállamokat annak betartására. A két tagállam által elfogadott keret lehetővé teszi, hogy a vádlott hazájában töltse az előzetes letartóztatást.

Brando Benifei, az olasz La Spazie EP-képviselője szerint szörnyű körülmények között tartották a lányt, ezért Girogia Meloni kormányának sokkal erőteljesebb lépéseket kellett volna tennie az ügy érdekében. Hozzátette, Orbán Viktor újabb támadást indított az európai jogállamiság ellen, nem tartja be a közös uniós szabályokat, és pénzkiadó automatának tekinti az EU-t.

A „láncra vert" olasz anarchista nő esete: tényleg túlkapást követtek el a magyar hatóságok?

Már Orbán Viktor és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közötti tárgyaláson is terítékre került annak az olasz nőnek az ügye, akit azzal vádolnak, hogy társaival tavaly februárban Budapesten embereket vertek meg az utcán. Az Ilaria Salis és társai elleni eljárás tocsog a politikától: az antifák eleve politikai okok miatt támadtak meg embereket, a kormány pedig kezdetben politikai okokból mosta össze a támadókat a „nemzetközi baloldallal".

Pietro Fiocchi, a Melonia Olasz Testvérek pártjának delegáltja úgy látta, ez az eset csak egy újabb eszköz az olasz baloldal kezében, amivel támadhatja Magyarországot. Hozzátette, az ügyről az olasz külügyminiszter egyeztetett Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel, az EP-nek pedig nem dolga dönteni I. S. bűnösségéről.

Az ülésen minden frakciótól és a függetlenektől is csak egyetlen képviselő beszélhetett, a Fidesz az utóbbiakhoz tartozik, közülük pedig az olasz ellenzéki Öt Csillag Mozgalom szólalhatott fel. Hiába kérte Győri Enikő fideszes EP-képviselő, hogy kapjanak lehetőséget a magyarok, a vitában végül egyetlen magyar képviselő sem kapott szót.

A Fidesz EP-képviselőinek csoportja közleményt adott ki a vita kapcsán: „Az Európai Parlament mai plenáris ülésén a baloldal egyértelműen hazug vádak alapján és politikai hangulatkeltés céljából történő kezdeményezésére napirenden szerepelt a magyar börtönök helyzete Ilaria Salis és társai által magyar és külföldi állampolgárok ellen brutálisan elkövetett antifasiszta támadások magyarországi tárgyalásai miatt” – írták.

Deutsch Tamás a vitát követően újságíróknak nyilatkozva kiemelte: „Minden jóérzésű ember, magyar és nem magyar, az áldozatokkal érez együtt. Ezzel szemben mind az elkövetők, mind az európai és a magyar dollárbaloldal által a médiában kreált, Magyarországot lejáratni szándékozó cikk semmibe veszi az áldozatokat, miközben az elkövetőt akarják sajnáltatni.”

Hirdetés