A koronavírus alatt beszerzett gépek nem felelnek meg a NATO-sztenderdeknek, így most azt a gépparkot kell fejleszteni, amit az ország fel tud ajánlani szövetségesei haderejének is.
Reagált az RTL megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium kedden Hadházy Ákos Facebook-posztjára, amiben a független országgyűlési képviselő megírta, hogy a Magyar Honvédség Egészségügyi Központja lélegeztetőgépek beszerzésére írt ki közbeszerzést, miközben 16 ezer, a koronavírus idején vásárolt lélegeztetőgép porosodik a raktárakban a koronavírus-járvány óta.
A magyar katonaegészségügy a NATO-szabványnak megfelelő eszközöket tervez beszerezni, amelyek markánsan különböznek a civil ellátási rendszerben használt eszközöktől, és amelyek jellegüknél fogva hatékonyan képesek támogatni a műveletekben történő sérültellátást
– írta a HM sajtóosztálya a csatorna Híradójának. „Nagy hangsúlyt fektetünk az eszközök mobilitására, az autonóm működés fontosságára, a tábori körülmények közötti alkalmazhatóságra, szállíthatóságára, valamint erősítjük a légi egészségügyi kiürítés szigorúan szabályozott orvostechnikai hátterét is” – írták.
A Honvédelmi Minisztérium szerint „az egészségügyi ellátóképesség további fejlesztése érdekében a speciális kritériumoknak megfelelő lélegeztetőgépek beszerzése szorosan kapcsolódik a Magyar Honvédség modernizációjára és fejlesztésére vonatkozó kormányzati célkitűzésekhez. A Magyar Honvédség ezen eszközök segítségével a NATO számára felajánlott képességeit erősíti”.
A közbeszerzésnek szokatlanul rövid határidőt szabott a minisztérium, mindössze 12 napig várják rá az ajánlatokat.
A koronavírus első hullámában beszerzett lélegeztetőgépekkel kapcsolatban a hvg360 részletesen feltárta, hogy milyen kapcsolati hálón milyen cégekhez került rengeteg pénz azért, hogy amúgy nem, vagy alig használható gépeket hozzanak Magyarországra:
Megszereztük a listát: kiktől vett, és kikkel szereltetett be a kormány lélegeztetőgépeket?
A Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a lélegeztetőgépek átlagára 56 647 euró, átszámítva durván 19 millió forint volt. A gépek üzembe helyezésére további 7,5 milliárd forintot költöttek.
Nyakló nélkül vette a kormány az ismeretlen típusú tízmilliós lélegeztetőgépeket is
Ugyanazért a gépért eltérő árak, hiányos szerződések, át nem vett gyorstesztek 260 millióért. Totális káosz uralkodott a kivételezett cégekkel folytatott sok-sok tízmilliárdos járványügyi bizniszben. Eddig ismeretlen dokumentumokat mutatunk be.
Arról, hogy mi várhat Szalay-Bobrovniczki Kristóf honvédelmi miniszterre, itt írtunk bővebben:
Amilyen állapotok vannak a honvédségnél, a miniszter állása is veszélybe kerülhet
Az orbáni háborús retorika sem tudja elfedni a honvédségnél jelentkező személyi és technikai problémákat, feszültségeket. A fiatalítás címén végrehajtott kirúgások, az üzletemberből lett miniszter intézkedései a katonai pályába vetett általános bizalmat is gyengítik.