A pénteki szegedi közgyűlésen zárt ülésen szavaztak a zűrös életű, jogerősen is elítélt szegedi képviselő sorsáról, de a polgármester utóbb kihirdette, hogy Szabóról egyhangúlag szavaztak, nem volt vita a fideszes és a baloldali képviselők között.
Szabó Bálint júniusban szabadult a börtönből, tavaly szeptemberben azért tartóztatták le, mert a miniszterelnök autókonvojához túl közel hajtott, nem tartotta be a megfelelő követési távolságot. Hét és fél hónapot töltött letartóztatásban, majd a Fővárosi Törvényszék Pest Központi Kerületi Bírósága másfél év szabadságvesztésre ítélte a szegedi politikust, a büntetés négy évre felfüggesztették, így végeredményben szabadult. A szegedi előterjesztést a képviselő méltatlanság megállapításáról már a szeptember 22-i közgyűlést megelőzően benyújtották, most ezt szavazták meg, zárt ülésen.
A napirendekhez a közgyűlés elején Szabó rendre hozzászólt, ezek olykor személyeskedésbe mentek át, amikor egyre hevesebbé vált a szóváltás, az ülést vezető Botka László ügyrendi szavazást rendelt el, hogy Szabó Bálint ne szólhasson a hátralevő napirendekhez, ezt végül megszavazták, de technikai szünetet kellett elrendelni azért, hogy végül visszaálljon a rend.
Az Önkormányzati törvény szerint, ha egy képviselő szándékosan bűncselekményt követ el, és emiatt őt jogerősen elítélik, akkor méltatlanná válik a posztjára, így aligha vitatható a szegedi közgyűlés pénteki döntése, a törvény erejénél fogva kell a mandátumától megfosztani. Ugyanakkor, ha a határozatot megtámadja az érintett, akkor gyakorolhatja képviselői jogait, amíg az ügyben nem lesz jogerős döntés.
Szabó Bálint közel 10 évvel ezelőtt költözött Szegedre, de már előtte sem volt ismeretlen a közéletben, az MSZP orra alá sok borsot tört az akkor még huszonéves Vas megyei politikus. Időközben besorolt a Demokratikus Koalícióhoz, rövid ideig a szegedi alapszervezetükben dolgozott. Ekkor is feltűnt már a Gyurcsány őszödi beszédét kiszivárogtatók névsorának sejtetésével, ami végül bíróság perbe torkollott a gyanúba kevert politikusok keresete révén, majd a SZEVIÉP károsultakat vitte utcára nem egy alkalommal. Ebben az ügyben szövetkezett Lázár Jánossal, akinek sikerült elérnie, hogy az állam kártalanítson néhány SZEVIÉP hitelezőt. A SZEVIÉP ügye kampányeszközzé is vált, ekkor a Fidesz malmára hajtva a vizet sok borsot tört Botka László orra alá, és az ő feljelentése alapján vált vádlottá egy parkolási ügyben több szegedi önkormányzati cégvezető, és baloldali politikus. Végül 2019-ben az önkormányzati választáson ugyan egyéni mandátumot nem, de az őt jelölő civil szervezet listás szavazatai alapján képviselővé választották a szegedi közgyűlésben.
Szabó tavaly februárban dobbantott az országos politika felé a gazdálkodók hátán, egy tüntetésen a madárinfluenza miatt is nehéz helyzetbe kerülő, támogatást remélő termelők mögé állt. Itt azért voltak zavarok, hasonlóan a SZEVIÉP-ügyhöz tőlük is jutalékot kért volna a Likvidkontrol Kft. számra, amely követeléskezelőként is működött. Tavaly augusztusban szervezte a traktoros tüntetést, amely végül inkább egy bohózathoz hasonlított, mintsem demonstrációhoz. Szabó ekkor már az országot járta, így Orbán Viktort is megkörnyékezte néhány alkalommal, ez vezetett végül a letartóztatáshoz.