„Azok a furcsák, akiknek ez furcsa, én sajnálom ezeket az embereket", mondta a hvg.hu-nak Gémes László, amikor arról kérdeztük, szerinte ez nem összeférhetetlen-e.
Összesen 3,188 milliárd forint értékben pályázna aktív turizmus fejlesztésére Csongrád-Csanád vármegye önkormányzata – derül ki a honlapjukra feltöltött előterjesztésből, amelyről pénteken délelőtt szavaz a közgyűlés. Az uniós finanszírozású programra az önkormányzat sportegyesületekkel és civil szervezetekkel partnerségben adná be pályázatait, összesen három támogatási kérelmet. Gémes László elnök szerint azért, mert ők a garanciái a több éven keresztül megvalósuló fejlesztések befejezésének, hiszen az önkormányzatok összetétele változhat ezalatt, de a civilek garantálják a sikeres lebonyolítást, a későbbiekben pedig a működtetéshez is szükség van rájuk.
A lovas-, a kerékpáros és a vízi turizmust is fel szeretnék lendíteni a pályázattal, amelyre már nagyjából el is készültek a végleges tervek. Ezek szerint a lovasturizmus fellendítésére költenének 700-750 milliót, több mint egymilliárdot a vízi turizmus vonzóbbá tételére, a fennmaradó összeget pedig a biciklis útvonalak fejlesztésére – tudtuk meg a megyei közgyűlés elnökétől. Gémes egyértelműen a vízi turizmusra vonatkozó terveket tartja a legizgalmasabbnak, hiszen az a Tiszát, a Marost és a Kurcát tenné kajak-kenu-baráttá, a támogatást mólók, stégek és kikötők építésére költenék. A fideszes politikus a hvg.hu-nak kifejtette azt is, hogy a Kurcára tervezett beruházás keretében átemelőpontokat alakítanának ki több helyen, a folyót ugyanis alacsony hidak és zsilipek keresztezik, így jelenleg nehezen lehet evezni rajta.
Nem pénzt, hanem feladatot
Itt válik érdekessé a történet, ugyanis a Kurca-kör vízi turisztikai pályázatra az önkormányzat partnerségben nyújtaná be a dokumentumokat a szentesi St. Jupát Sportegyesülettel, illetve a Kurca-Völgye Egyesülettel. Utóbbit maga Gémes alapította évekkel ezelőtt, majd 2019-ben visszalépett az elnökségi posztról, azóta azt egyik fia, Gémes Gergely tölti be, az alelnök pedig a másik fia, ifjabb Gémes László. Bár az egyelőre nem világos, hogy a Kurcát érintő fejlesztésekre pontosan mennyit költenének el a pályázati pénzekből, valószínűnek tűnik, hogy sok tízmillió, vagy akár százmillió forintról van szó.
Arra a kérdésünkre, hogy nem tart-e attól, hogy a közgyűlésnek aggályai lehetnek azzal, hogy egy uniós támogatásra közösen pályázik az önkormányzat és annak vezetőjének családjához kötődő civil szervezet, nem merül-e fel az összeférhetetlenség gyanúja, Gémes határozott nemmel válaszolt.
„Szerintem azok a furcsák, akiknek ez furcsa, én sajnálom ezeket az embereket”
– nyilatkozta lapunknak a közgyűlés elnöke, aki úgy látja, egyesülete soha semmit nem vett el, mindig csak értéket teremtett a közösség számára, a turizmusfejlesztési projektben pedig ők nem pénzt, hanem feladatot kapnának.
„A másik oldalon nincs olyan civil szervezet, ami átvehetné az ehhez hasonló projektekben a Kurca-Völgye szerepét” – folytatta Gémes, majd hozzátette, hogy azon a bizonyos másik oldalon mindig csak a pénzre hajtanak és elvenni akarnak a helyi közösségektől, elrettentő példaként pedig Márki-Zay Pétert hozta, akinek amúgy semmi köze a jelenlegi pályázathoz.
„A megye továbbra is támogatni fogja a települések fejlődését, a magyar kormány pedig garanciát ad arra, hogy a források érkeznek. (...) Bízunk benne, hogy Brüsszel is feléri azt ésszel, hogy Magyarország a világ közepe és rajtunk sok minden múlik. Mi védjük meg Európát is a migrációtól, de mi tudunk példát mutatni fejlesztésben, vállalkozásfejlesztésben, életminőségben és közbiztonságban is” – ezt a Szegvár Online tudósítása szerint egy hónappal ezelőtt mondta Gémes egy 4,4 kilométeres útszakasz átadóján, amire másfél milliárdos uniós támogatást kaptak. Érthető, hogy a politikus, aki megyei önkormányzati tisztsége előtt három cikluson keresztül volt Szegvár polgármestere, először függetlenként, majd a Fidesz jelöltjeként, hiányolja az uniós pénzeket: városvezetői pályafutása során Szegvár több mint kétmilliárd forintnyi támogatást nyert el a különböző pályázatokon.
Sokat nyertek már
Gémes és családja magánszemélyként is szép összegeket kapott a Széchenyi Terv Vidékfejlesztési programjából és a Nemzeti Fejlesztési Tervből. Mint azt a család által alapított Kurca-Völgye Egyesület (amelynek címerén egy gém található) honlapjáról kiderül, a közgyűlés elnöke 1994 óta mezőgazdasági tevékenységet folytat, fiai is ezen a területen dolgoznak. Tekintve, hogy a politikusnak és idősebb fiának ugyanaz a neve, nem egyértelmű, hogy az elnyert támogatások közül melyikük mit nyert el, de a fejlesztési programokat összesítő kormányzati honlap szerint Gémes Lászlónak 2017 óta több mint 230 millió forint jutott.
Ezek közül a legnagyobb, 85 millió forintos tétel egy agrár-környezetgazdálkodási kifizetés volt, de közel 45 milliót nyertek el a szarvasmarha tartó telep fejlesztésére, 30 milliót pedig a sertéstelepre. További több mint tízmilliót kapott „szarvasmarhatartáshoz kötődő gépesítésre” a Gemifarm Kft. is, amely a cégjegyzék szerint szintén Gémes László (valószínűleg ezesetben az ifjabbik) nevén van, ugyanarra a címre bejegyezve, mint a Kurca-Völgye Egyesület.
A civil szervezet ugyan egyelőre nem nyert el nagy összegeket uniós pályázatokon, két tételben összesen tízmilliót kaptak helyi fejlesztési stratégiák megvalósítására. Honlapjukról az is kiderült, mire költöttek ebből 6 milliót – szárzúzógépekre, amelyekre „a Kurca folyó partszakaszainak tisztán tartásához” volt szükségük.