Itthon hvg.hu 2023. szeptember. 06. 08:01

Országos petíciót indítanak a helyiek az Alsózsolcára tervezett akkumulátorbontó ellen

A beruházó céget idén hozhatták létre, hátteréről alig tudni valamit.

Miután múlt héten kis híján megverték a szlovén Andrada nevű cég képviselőit Alsózsolcán, kedden ismét lakossági fórumot tartottak a borsodi városban. Az augusztus 31-i eseményen a településre tervezett, a magyar kormány által 4,7 milliárd forinttal támogatott üzemet mutatták be, ahol az akkumulátorgyártás során keletkező hulladékot és használt akkumulátorokat tárolnának, majd semmisítenének meg.

„Megdöbbentünk, amikor kiderült, hogy a tervek megvalósítása már előrehaladott állapotban van, s a város határában naponta 31,25 tonna anyag feldolgozását, illetve 40 tonna veszélyes hulladék tárolását tervezik” – mondta a keddi eseményen Szilágyi László alsózsolcai polgármester a Népszava tudósítása szerint. Szilágyi arról is beszélt, az önkormányzat csak közvetetten értesült az akkumulátorfeldolgozó létesítésének tervéről, és amikor utánanéztek a beruházó Andrada Kft.-nek, azzal szembesültek, azt idén január 26-án jegyezték be Zala megyében, innen tették át székhelyüket augusztusban Miskolcra.

A képviselő-testület úgy véli, a céget kifejezetten az Alsózsolcára tervezett beruházás miatt hozták létre szlovén magánszemélyek, egyikük ráadásul Magyarország tiszteletbeli konzulja, így tartanak a politikai összefontódástól és aggasztónak tartják, hogy a kormány egy olyan céget támogat közel ötmilliárddal, amelynek korábbi tevékenysége nem ismert. „Két petíciót indítottunk el, egyiket a helyiek számára, a másikat pedig bárki aláírhatja, mindkettőben azt követeljük, hogy ne épüljön akkumulátorbontó a város határában" – mondta a polgármester.

Aggodalmaikat fokozza, hogy gyakorlatilag hétről hétre magasabb számot hallani arról, hány személyt foglalkoztatna a veszélyes anyagokkal dolgozó üzem, és nem tudják, hogy fogad majd be ennyi embert a település. Ráadásul a beruházás helyszínének választott csarnok másik felében a Magyar Posta működtet logisztikai központot, az ott dolgozók az egészségügyi kockázatoktól tartanak.

 

Anett a soron még dolgozott, Niki a mosdóban már hányt - jegyzőkönyvek tanúskodnak a súlyos akkugyári balesetekről

Mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok, kigyulladt gyártósor - ez csak néhány példa azon balesetek közül, amik az utóbbi években történtek a magyarországi akkumulátorgyárakban. Kikértük a kormányhivataloktól az akkugyárakat érintő határozatokat, ezek alapján tártuk fel, mik történtek az elmúlt három évben a Távol-Keletről idetelepült gyárakban.

Miközben a lakossági fórumon számos ellenzéki politikus részt vett, a térség fideszes országgyűlési képviselőjét hiába hívták, nem jelent meg. Kiderült azonban, hogy legalább a polgármesterrel már egyeztetett az ügyben, Szilágyi László pedig azt kérte tőle, készüljön részletes hatástanulmány a beruházásról, és abban bízik, azt az eredményt hozza majd ki, egy ilyen környezetben, védett vízbázis közelében nem épülhet veszélyes üzem.
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.