Itthon hvg.hu 2023. augusztus. 23. 12:11

Mi lesz a magyar civilekkel, ha megcsappannak Soros György alapítványi pénzei?

Van, aki a HVG-nek azt mondta, több lábon kell állni, mert bármikor jöhet egy vis maior helyzet, ami veszélybe sodorja a fennmaradást.

Magyarországon 1984-ben jelentek meg Soros György alapítványai, az azóta eltelt időben az országnak szánt támogatásai – a CEU nélkül is – meghaladhatják a százmilliárd forintot. Könnyen lehet, hogy ez már csak múlt idő, hiszen augusztus 11-én a Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) harminc kiemelt partnere baráti figyelmeztetést kapott a berlini irodából, hogy ne érje majd őket váratlanul a donorszervezet európai kivonulásának a híre.

A magyar civil szervezetek felkészülési időt kaptak, hogy kiváltsák a „Soros-pénzeket”, de hogy ez sikerülni fog-e, egyelőre a jövő kérdése. A helyzet nem egyszerű, mert a magyarok jellemzően nem éreznek felelősséget az ország ügyei iránt, a kormány pedig bizonyos társadalmi területeket teljesen negligál, és ellenségképet gyárt a kiszolgáltatott csoportokból. Ezért is alakult ki, hogy a magyar civil szféra nagyrészt külföldi donorok finanszírozásából volt kénytelen fenntartani magát.

Mivel Soros évtizedes adakozása nem talált számottevő követőre, a várható kivonulás fájdalmas lehet.

Nyirati András, az Emberség Erejével Alapítvány vezetője a HVG-nek úgy fogalmazott, a civil szervezeteknek több lábon kell állniuk, „mert bármilyen stabil is az egyik láb, legyen az állami, magándonor, EU-s forrás, magán vagy céges támogatók, bármikor jöhet egy vis maior helyzet, ami veszélybe sodorja a fennmaradást”.

Az OSF-hez hasonló nagy donorszervezetekre azonban minden civil megszólaló szerint szükség van, mivel ők olyan tapasztalattal rendelkeznek, amit az uniós bürokrácia aligha szerezhet meg. A szervezeteknél dolgozó szakemberek véleményére hallgatnak az Európai Unió intézményei, fontos szerepük van döntések előkészítésénél. Ha ez a tudás kiesik, annak hatása olyan kérdésekben is érződni fog, mint a klímaváltozás vagy a hátrányos csoportok helyzetének javítása – jósolja Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke.

A Soros-pénzek pótlásán dolgozó szervezetek munkatársai egyelőre remélik, hogy a mostani médiavisszhang hatására a részletek kidolgozásakor az OSF-nél figyelembe veszik az adott régiók igényeit.

Azt, hogy ehhez milyen megoldások jöhetnek szóba, és hogy mely szervezeteket érintheti rosszabbul a kivonulás, elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG hetilapban és hamarosan a HVG360-on.

HVG


* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.