Igaz, pénteken.
Péntek reggel a 10-es főút ürömi elágazásánál tiltakoztak néhány tanár. Az északnyugati agglomerációt Budapesttel összekötő úton többedik alkalommal sorakoztak fel táblákkal, ezúttal többek között "Most omlik össze a közoktatás" és "Luxusjachtot minden tanárnak!" feliratokkal várták a munkába tartó autósokat. Bár luxusjachtra nem sok esélye van a pedagógusoknak, néhány szerencsés XVI. kerületi igazgató legalább közelről is láthatott ilyeneket, amikor egy „évtizedes tradíciót" követve a tankerületi vezetővel együtt a dél-franciaországi Nizzába utaztatta őket az önkormányzat "tanulmányi kirándulásra".
Az ehhez hasonló kezdeményezések még idén télen indultak és jellemzően szerdán tartották őket. A lényege, hogy a reggeli csúcs közben, forgalmas utakat átszelő zebrákra állnak ki a tüntetők – a szervezők szerint azért, mert így még ha kevesen is vannak, nemcsak a saját buborékukhoz jutnak el, hanem szélesebb társadalmi rétegek figyelmét is fel tudják hívni az oktatás problémáira.
Bár a státusztörvény júliusi elfogadása után és a nyári vakáció beköszöntével alábbhagyott a több mint másfél évvel ezelőtt kezdődött tiltakozási hullám, szeptemberben várhatóan újabb megmozdulások lesznek. Az Egységes Diákfront például tanszergyűjtéssel egybekötött tanévnyitót szervez, szeptember 15-ére pedig tüntetést ígérnek, bár ennek részletei még nem ismertek. Tanévkezdéskor derülhet ki pontosabban az is, mekkora hatással lesz a közoktatásra a törvény miatt felmondott pedagógusok hiánya, amellyel bővebben ebben a cikkünkben foglalkoztunk:
"31 év tanítás után ősztől már a helyi járaton találkozhatnak majd velem buszsofőrként"
Pedagógus-életpálya törvény, státusztörvény, bosszútörvény - ezeken a neveken terjedt el az elmúlt hónapok legkitartóbb tiltakozássorozatát kiváltó jogszabály. A kormány kommunikációja szerint ez lesz a tanárok bérrendezésének és a pedagóguspálya népszerűbbé válásának első lépése, a lapunknak nyilatkozó szakmabeliek szerint ennek épp az ellenkezője igaz: rengetegen mondanak fel, vagy tervezik a felmondásukat, és váltanak egészen más pályára, mennek például külföldre idősgondozónak.