Itthon Lengyel Tibor 2023. augusztus. 02. 12:47

Mégis lett pénz a rendvédelmisek négyszeresére drágult biztosítására, megvan a tendergyőztes

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Forintra annyit kért a most nyertesnek kihirdetett biztosító a rendvédelmi dolgozók élet- és balesetbiztosításáért, mint az előző tenderen, ami azért lett eredménytelen, mert nem volt elég pénze a belügyi tárcának. Így némi sunnyogás és egy barkácsmegoldás elvetése után Mészáros Lőrinc-közeli biztosítása lesz 77 ezer embernek, köztük rendőröknek, tűzoltóknak.

Másodjára már sikeres volt a Belügyminisztérium közbeszerzési eljárása a mintegy 77 ezer rendvédelmis élet- és balesetbiztosítására, a tender augusztus 1-i eredményhirdetésén a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-t hozták ki győztesnek – tudta meg a hvg.hu.

A CIG Pannónia most is 445 872 250 Ft/éves díjért vállalta a 77543 fő biztosítását, pont, mint az előző tenderen. Az érintettek közt vannak TEK-esek, rendőrök, tűzoltók, a büntetés-végrehajtás dolgozói, iskolaőrök, idegenrendészetisek, az Országgyűlési Őrség és a Nemzeti Védelmi Szolgálat tagjai, továbbá az önkormányzati és az önkéntes tűzoltók, mentősök is.

 

Zöld jelzést kapott a tendernyertes CIG Pannónia
Túry Gergely

A CIG Pannónia tette a legjobb ár-érték arányú érvényes ajánlatot, és mivel az ár volt a fő szempont, az övé lett a nyertes ajánlat. A másik érvényes ajánlat az Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt.-től érkezett, de már magasabb, 526 516 970 Ft/éves díjra. Az értékelésnél a harmadik jelentkező, az UNIQA Biztosító Zrt. ajánlatát már nem is bírálták el.

Az első két helyen végzett ajánlattevő amúgy most is ugyanaz volt, mint a 4 hónapja eredménytelennek nyilvánított első tenderen. Az azért fulladt kudarcba, mert a vártnál jóval magasabb összegű ajánlatokra nem készült a Belügyminisztérium, és egyszerűen nem volt annyi pénz, hogy ki tudták volna fizetni a legalacsonyabb díjat is.

Az Aegon adta a másodiknak rangsorolt, drágább ajánlatot
Túry Gergely

Április 11-én járt le a Belügyminisztérium irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavállalóira, valamint a belügytől független Országgyűlési Őrség tagjaira még 2021-ben, két évre a Generali Biztosító Zrt.-vel kötött biztosítási szerződés, amelynek díja évi bruttó 120,35 millió forint volt, vagyis két évre mintegy 240 millió.

Az új tendert időben, februárban ki is írta a tárca, de a magas infláció ellenére sem számoltak érdemi áremelkedéssel, így összesen 244 milliót szántak az újabb kétéves időszakra. Csakhogy elsőre ennél sokkal magasabb ajánlatok érkeztek, még a legalacsonyabb is csaknem négyszeres összeg volt, viszont a CIG és az Aegon közötti különbség kisebb volt:

  • CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. – 445 872 250 Ft/év,
  • Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt. – 464 482 571 Ft/év,
  • Allianz Hungária Zrt. – 1 558 614 300 Ft/év.

Nem meglepő, hogy március végén a Belügyminisztérium eredménytelennek nyilvánította a tendert. Csakhogy erről nem tudott a több tízezer rendőr, tűzoltó és más rendvédelmis dolgozó, ahogy a régi szerződés lejárta, április 11. után sem hónapokig arról, hogy már nincs érvényes élet- és balesetbiztosításuk.

A Belügyminisztérium ugyanis csak június közepén, a sajtóhírek hatására ismerte el, hogy április 11 óta nincs biztosítása a rendvédelmi szervek teljes állományának. Azt írták, azért, mert a tervezett 122 milliós éves keret és a legalacsonyabb, 445,8 milliós éves ajánlat közötti „több mint 300 millió forintos áremelésre költségvetési fedezet nem állt rendelkezésre”.

Nem kötnek biztosítást a rendvédelmi dolgozókra, mert drága, inkább közvetlenül fizet majd a belügy a károsultaknak

Az eddiginél jóval drágábban tudta volna csak megújítani a Belügyminisztérium például a tűzoltókra vonatkozó élet- és balesetbiztosítást, de ennyi pénze nem volt. Így nem kötnek új biztosítást, hanem a tárca közvetlenül fizet majd kár esetén az állomány tagjainak.

Június közepén a Belügyminisztérium azt is közölte, hogy az első tender sikertelensége ellenére az állomány „biztosítás nélkül nem maradhat”, ezért úgy döntöttek, hogy nem kötnek új csoportos biztosítást, hanem visszamenőleges hatállyal, április 12-től a tárca fizet majd a munkájuk során sérülést szenvedőknek. Azt írták: a Belügyminisztérium

az elmúlt évek biztosítási díjaival megegyező összeget fizet ki a káreseményekből eredő károk mérséklése érdekében a korábbi biztosítotti körbe tartozó állománytagok részére.”

Vagyis a két hónap sunnyogást utólag sem magyarázva a tárca „gazdaságos” megoldással állt elő: ő látja el a biztosító helyett a feladatokat, a kárfelvételt, ügyintézést, és ő is fizet a károkért a biztosítottaknak, méghozzá annyit, amennyit az előző két évben érvényes biztosítás rögzített baleset, haláleset, égési vagy más sérülésnél. A hvg.hu úgy tudja, akkor

ebben a döntésben szerepet játszott, hogy az elmúlt két évben kevesebb káresemény utáni, biztosító általi fizetés történt, mint amennyit a biztosításért fizetett a Belügyminisztérium.

Ennek a „gazdaságos” megoldásnak a részleteiről júniusban el is indultak az egyeztetések a minisztérium, a Belügyi Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldala és a Magyar Rendvédelmi Kar között. Olyan nem mellékes kérdések merültek fel, minthogy a biztosítási összeget a Belügyminisztérium utalja-e az érintettnek, vagy az szerv, ahol dolgozik, hiszen előbbi esetben az érkező pénz adómentes, míg utóbbi esetben már adózni kellene utána.

Biztosítás nélkül hagyott tűzoltók, rendőrök: pénteken egyeztetnek a Belügyminisztérium új, "gazdaságos" ötletéről

Több tízezer rendőr, tűzoltó és más rendvédelmis dolgozó, miközben akár az életét is kockáztatta, két hónapig kétségek közt volt: nem tudhatta, van-e biztosítása. Kiderült, hogy nincs, mert a biztosítás drágult, az emelt díjra pedig nem volt pénze az államnak. A Belügyminisztérium végül egy "házilagos" megoldással állt elő, amiről ma tárgyalnak a tárcánál.

Bár az egyeztetések sok kérdést hagytak megválaszolatlanul, mégis meglepő volt, hogy alig két héttel később meggondolta magát a Belügyminisztérium, és új közbeszerzési eljárást írt ki a rendvédelmisek biztosítására. Az okot nem lehetett tudni: vajon lett-e több pénz, vagy abban bíztak a tárcánál, hogy talán kevéssé lesznek „mohók” a biztosítók az új ajánlatok árazásánál.

Emellett a hvg.hu akkor egy másik szempontra is felhívta a figyelmet. Még ha a minisztérium áll is helyt ugyanazokkal a feltételekkel a 77 ezer rendvédelmis életéért és egészségéért, mint a korábbi években a biztosító, ezzel törvénysértő állapotot okoznak. A tűzoltóknál például – a 77 ezerből ők 14 ezren vannak – az 1996. évi XXX. törvény előírja a „külsős” biztosítást.

Azt mondta a BM, majd ő megoldja, mégis új közbeszerzést írt ki a 77 ezer rendvédelmis biztosítására

Vagy szereztek pénzt, vagy azt várják, hogy kevésbé lesznek mohók a biztosítók, mint az előző tendernél. Nemrég még a tárca azt tervezte, hogy közvetlenül fizet majd kár esetén, mert nem volt annyi pénze, hogy megújíthassa a rendvédelmisek élet- és balesetbiztosítását.

A Belügyminisztériumnak most meg kell kötnie a nyertes ajánlattevővel a szerződést. A teljesítéshez a CIG Pannónia alvállalkozóként bevonja a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt.-t, amely a magyar biztosításközvetítői piac legnagyobb fúziójának részese volt nemrég, miután összeolvadt a Keszthelyi Erik és Mészáros Lőrinc tulajdonában levő Hungarikum Alkusz cégcsoport öt tagvállalatával.

Megreformálná a biztosítási szektort Mészáros Lőrinc alkuszcége

Mészáros Lőrinc és Keszthelyi Erik cégcsoportja fúzió után is növekedne.

(Nyitóképünkön Orbán Viktor miniszterelnök és Pintér Sándor belügyminiszter)

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

Hirdetés