Itthon hvg.hu 2023. augusztus. 02. 17:30

Fülke: Minden, amit a vízumbotrányról tudni érdemes negyedórában

Valós biztonsági kockázat? A renintenskedés újabb következménye? Bosszú a svéd NATO-csatlakozás lassításáért? Mi áll annak a hátterében, hogy az Egyesült Államok szigorította a Magyarországról való beutazás és vízummentesség feltételeit? Miért hivatkoznak egy megoldott problémára papíron, és milyen megoldatlan problémákra világít rá a döntés?

Kedden az Egyesült Államok szigorította a beutazási feltételeket Magyarországról, szűkítve az ESTA nevű egyszerűsített belépési program feltételeit, és aláhúzott olyan biztonsági problémákat, amelyeket saját hatáskörében már korábban orvosolt. Mi indokolta ezt a lépést, mik a hivatalos magyarázatok, és mik a nem hivatalos, de a valóságot jobban fedő értelmezések? És mire számítsunk, ha Amerikába utaznánk?

A Fülkében negyedórában összeszedtünk mindent, amit tudnia kell az amerikai-magyar feszültség fokozódásáról, Nagy Iván László kérdéseire Dezső András válaszolt.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcasts-on, Google Podcasts-on vagy SoundCloudon!

  • 0:32: Pontosan hogyan szigorította a magyarok beutazásának feltételeit az Egyesült Államok? Mi az az ESTA, mit jelent a vízummentesség, kinek jár?
  • 1:58: Milyen biztonsági probléma ágyaz meg a szankciónak? Mennyire új keletű ez a probléma?
  • 5:43: Miért tűnik úgy, hogy az ESTA-szigorítás önmagában szinte semmilyen biztonsági aggályra nem válasz?
  • 6:55: Miért most jön elő egy olyan probléma, amelyet elvileg több mint két éve orvosoltak?
  • 8:23: A magyar kormány hogyan reagált? Milyen adatokat kérhetett ki Amerika? Miért nem kapta meg, milyen, ehhez hasonló dolgok történtek a múltban?
  • 10:27: Hogyan illeszkedik a vízumügy az orosz kémbank elleni szankciókkal elindított, a nyugati politikában trójai falóként működő Magyarország elszigetelését sürgető lépések közé?

„Ez nem piszlicsáré ügy, ez csak az első lépés" - Dezső András az amerikai szankciókról a Fülke Extrában

Orbán Viktor és propagandagépezete megtehette volna, hogy változtat az oroszpolitikáján, ehelyett egy háború kellős közepén nekiment a legfőbb katonai szövetségesének. Nem meglepő, hogy az Egyesült Államok befolyásoló ügynökként tekint Orbán Viktorra, a befolyásoló ügynököket pedig kiszorítják - véli szakújságíró kollégánk, Dezső András, aki videós podcastunkban magyarázta el, milyen folyamat kezdetét jelenthetik a Nemzetközi Beruházási Bankra kivetett amerikai szankciók.

    Hirdetés