Vannak, akik még kivárnak, de azt nem lehet tudni, hogy a tanév közben távozók pótlását hogyan oldják majd meg az iskolákban.
A Belügyminisztériumnak nincs ismerete a pedagógusok korábbi évektől eltérő munkaerőpiaci mozgásáról – ezt közölték a Népszava megkeresésére.
A lap korábban az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központtól is szerette volna megtudni, hogy június eleje óta mennyi pedagógus adta be felmondását és szüntette meg a közalkalmazotti jogviszonyát, de nem tudtak válaszolni, azt állították, hogy nem rendelkeznek ilyen adatokkal.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a parlament július 4-én fogadta el az úgynevezett státusztörvényt. Ez többek között azt eredményezi, hogy jövő januártól megszűnik a pedagógusok közalkalmazotti státusza, növekedhet a munkaterhelésük és át is vezényelhetik őket más intézményekbe.
Belügyminisztérium a státusztörvényről: „Aki eredményesebben tanít, jobban kereshet"
A tárca továbbra is Brüsszeltől várja a pedagógusok béremelésére szánt pénzeket.
A státusztörvény bevezetése előtt már több mint ötezer pedagógus jelezte online, hogy elhagyják a pályát, ha életbe lép a bosszútörvényként is elhíresült módosítás.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke azt mondta, feléjük korábban háromezer pedagógus jelezte, hogy ilyen lépésre készül,
több mint kétezren már be is adták felmondásukat az utóbbi hónapokban.
A PSZ szerint többen kivárnak szeptemberig, hogy végkielégítést kaphassanak. A szakszervezetnél úgy számolnak, hogy sokan tanév közben fogják elhagyni a pályát, és kétséges, hogy őket hogyan pótolják.
A kormány Gosztonyi szerint a nyugdíjas tanárok visszahívásával igyekszik majd „elkenni” a munkaerőhiányt, a törvényben ezért is tették lehetővé a nyugdíjasok korlátlan visszafoglalkoztatását.
"31 év tanítás után ősztől már a helyi járaton találkozhatnak majd velem buszsofőrként"
Pedagógus-életpálya törvény, státusztörvény, bosszútörvény - ezeken a neveken terjedt el az elmúlt hónapok legkitartóbb tiltakozássorozatát kiváltó jogszabály. A kormány kommunikációja szerint ez lesz a tanárok bérrendezésének és a pedagóguspálya népszerűbbé válásának első lépése, a lapunknak nyilatkozó szakmabeliek szerint ennek épp az ellenkezője igaz: rengetegen mondanak fel, vagy tervezik a felmondásukat, és váltanak egészen más pályára, mennek például külföldre idősgondozónak.