Itthon Kacskovics Mihály Béla 2023. július. 19. 19:54

Csúnyán leszerepelt feröeri ellenfelével szemben a Ferencváros a Bajnokok Ligája selejtezőjében

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Három gólt bekapni hazai pályán mindenhogy ciki. De úgy végképp, hogy az előző szezonban az Európa-liga nagyon feküdt, most pedig egy félamatőr csapat jött a Fradival szemben.

„Na, ugye” – 2015-ban Orbán Viktor miniszterelnök így kommentálta, hogy Magyarország kijutott a 2016-os Európa-bajnokságra. Szerdán pedig az Orbán-kormányokon a focira költött százmilliárdokat számonkérő magyarok csettinthettek ugyanígy. Hogy „na, ugye”.

Mert ahogy a Ferencváros kikapott szerdán, úgy kevesen tudnak kikapni százmilliárdokból felhúzott csapatként. Mi történt? Haladjunk sorban!

A Fradi, mint a magyar első osztály bajnoka a Bajnokok Ligája selejtezőkörében indulhatott. Magyarországról nincs automatikus csoportkör, az csak az öt topbajnokságból jár (spanyol, angol, francia, portugál, német), minden más bajnokság bajnoka selejtezőkörözik. A dicsmenet első (és egyben utolsó) állomása a Fradinak a feröeri Kí Klaksvik csapata, akikkel idegenben – annak ellenére, hogy kötelező lett volna simán nyerni a meccset – sikerült egy gól nélküli döntetlent játszani. Hogy ez miért abszurd, azt a Focibolond Facebook oldal szerkesztője foglalta össze a meccs után. Ugyanis a Klaskvik kapujában egy olyan ember állt, aki 2018 és 2022 között mindössze 17 bajnokin és egy kupameccsen védett a norvég másodosztályban.

Ezen négy év és 18 meccs alatt Jonathan Johansson negyven gólt kapott – vagyis finoman szólva sem tartozik a világ legjobb kapusai közé, végképp úgy, hogy ennek egy részét a norvég másodosztályban sikerült összehoznia. Érzékeltetésképp: ez meccsenként két gólt jelent. A Focibolond kicsit kutakodott a kapus után, így kiderült: a szerdán a Fradi ellen is védő Johansson motiváció hiányára hivatkozva 2022-ben visszavonult a profi futballtól és Oslóba költözött.

Norvégiában azonban lejárt egy helyi kiscsapathoz edzésre, hogy ne essen ki teljesen az amúgy sem túl acélos formájából. És itt jön a csavar: Johansson nem akart és nem is állt be Oslóban a kapuba, hanem mezőnyben játszott öt meccset védőként a norvég ötödosztályban.

Majd kapott egy hívást a Kí Klasviktól. A feröeri gárda ugyanis bajban volt: sorra sérültek meg a kapusaik, így olyan is volt, amikor az egyik találkozón a 49 éves magyar kapusedzőnek, Turi Gézának kellett beugrania védeni. Johansson ugyan jelezte a Klaskviknak, hogy régóta nem kapuskodik, Magne Hoseth vezetőedző, aki amúgy régi csapattársa is volt, azonban ragaszkodott hozzá.

Ennek a Jonathan Johanssonnak sikerült lehoznia két meccset kapott gól nélkül a Ferencváros ellen.

Önbizalomból pedig nem volt hiány, még a Feröeren elért döntetlen után sem: a Fradi beszervezte szerda estére Bodrogi Gyulát kezdőrúgónak, és napok óta spammelték a szurkolóikat Facebookon olyan posztokkal, mint például az a hétfőn közzétett gyöngyszem, hogy „jó reggelt, fontos hét első napjára ébredtünk, ezen a héten fogunk továbbjutni a BL második fordulójába! Ugye ott lesztek a lelátón, vagy a képernyő előtt?” Aki ott volt, annak sem volt sok köszönet: az M4 kommentátora szerint már a félidőben – amikor a Klaksvik három góllal vezetett – több százan indultak el hazafelé.

De becsúszott egy olyan poszt is, amiben már tényként kezelték, hogy a „svéd bajnok vár ránk a BL-ben. Mert az biztos, hogy mi továbbjutunk…” Persze, egy profi csapat közösségi médiás stábjának pont a szurkolók hergelése a legnagyobb feladata, így ezt a hergelést kevéssé kérnénk rajtuk számon, lévén ez a munkájuk. De lássuk azokat, akiknek meg az lenne a munkája, hogy eredményeket érjenek el a Fradival.

A Ferencváros vezetőedzője, az orosz Sztanyiszlav Csercseszov például a mérkőzés előtti, keddi sajtótájékoztatón azt mondta:

már az első mérkőzésre is kielemeztük az ellenfelet, amelytől azt kaptuk, amit vártunk.

Csercseszov itt vagy nem azt mondta, amit valójában akart mondani, vagy rosszul fordították a nyilatkozatát magyarra, azt ugyanis csak nehezen tudjuk elképzelni, hogy az orosz szakember lenyilatkozta előre, hogy döntetlenre számítottak egy feröeri focicsapattal szemben. A szakember azonban hozzátette azt is, hogy a szerdai meccsen „maximálisan támadólag kell fellépnünk és jó tempót kell diktálni”. Hogy ebből mennyi jött össze, azt hűen mutatja a 0-3-as végeredmény.

Pedig ha valaki, hát Csercseszov pontosan tudta, hogy győzelmi kényszerben van: a Fradi az előző szezonban az Európa-liga csoportból elsőként kijutva ment egészen a nyolcaddöntőkig, ahol végül az elődöntőig jutó Bayer Leverkusen búcsúztatta.

De Csercseszovhoz hasonlóan bizakodtak a játékosok is. Botka Endre például arról beszélt, hogy az első meccsen „tisztább képet kaptunk az ellenfélről, így specifikusabban tudtunk készülni”. Viszont hogy a specifikus felkészülés mit jelentett, arról egy szót sem szólt.

Két éve, amikor a Manchester United a padlón volt, megkérdezték az újságírók a Manchester City középpályását, Kevin De Bruynét, hogy hogyan készültek a United elleni rangadóra. De Bruyne azt mondta, sehogy: Guardiola annyit kért tőlük, hogy játszák a saját focijukat, domináljanak, mert riválisuk annyira gyenge, hogy játékuknak stílusjegyei sincsenek. A gyengébb csapatok ellen a „nagyok” így szoktak készülni. Optimális esetben a Fradi is így készült: ők a „nagyok”, akik saját játékukat az ellenfélre erőltetve ledominálják azt.

És minden okuk megvolt arra, hogy azt is higgyék, hogy ők a nagyok. Érzékeltetésképp: a Klaskvik Dániába ment át edzeni, mert Feröeren nincs olyan pálya, amin igazi fű lenne, kizárólag granulátumos, műfüves „gyepek” vannak, ők pedig alkalmazkodni akartak a Groupamához.

A Ferencváros arra nem készült fel, hogy mi van akkor, ha a Klaskvik mázliból talál egy gólt. És talált: először büntetőből, majd rettenetes védelmi hibából Frederiksberg, majd Kassi használta ki a lassú, fennragadó védőket és Dibusz buta kiugrását – más kérdés, hogy a magyar kapus a helyzetben lábbal és kézzel is végtelenül ügyetlen volt. Íme a harmadik gól:

 

Mindent összegezve: a Ferencvárosra most a svéd bajnok helyett a Konferencia-liga vár.

Hirdetés
hvg360 Görföl Tibor 2025. május. 09. 10:58

XIV. Leó „szelíd Ferencként”, de határozottan fog fellépni

Ismét kiderült, hogy a katolikus bíborosoknak teljesen más az észjárásuk, mint azoknak, akik az elmúlt napokban folyamatosan találgatásokba bocsátkoztak az új pápa személyét illetően. Aki elődéhez, Ferenc pápához hasonlóan azt vallja, „nem bújhatunk el olyan tekintélyi eszme mögé, amelynek ma már semmi értelme”, ugyanakkor várhatóan megszelídíti az argentin pápa spontaneitását és kiszámíthatatlanságát. Vendégszerzőnk, Görföl Tibor teológus írása.