Itthon Lengyel Tibor 2023. július. 10. 10:51

Azt mondta a BM, majd ő megoldja, mégis új közbeszerzést írt ki a 77 ezer rendvédelmis biztosítására

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Vagy szereztek pénzt, vagy azt várják, hogy kevésbé lesznek mohók a biztosítók, mint az előző tendernél. Nemrég még a tárca azt tervezte, hogy közvetlenül fizet majd kár esetén, mert nem volt annyi pénze, hogy megújíthassa a rendvédelmisek élet- és balesetbiztosítását.

Meggondolta magát a Belügyminisztérium, és új közbeszerzési eljárást írt ki június 30-án a rendvédelmisek – tűzoltók, rendőrök és még sokan mások, összesen 77 ezer ember – élet- és balesetbiztosítására.

Ez két héttel azután történt, hogy a tárca közölte: az előző tender eredménytelensége után inkább nem kötnek új csoportos biztosítást, hanem április 12-től egy „házilagos” megoldással ők fizetnek inkább azoknak, akik a munkájuk során megsérülnek.

Nem kötnek biztosítást a rendvédelmi dolgozókra, mert drága, inkább közvetlenül fizet majd a belügy a károsultaknak

Az eddiginél jóval drágábban tudta volna csak megújítani a Belügyminisztérium például a tűzoltókra vonatkozó élet- és balesetbiztosítást, de ennyi pénze nem volt. Így nem kötnek új biztosítást, hanem a tárca közvetlenül fizet majd kár esetén az állomány tagjainak.

„Újra kiírták a tendert, szerintem a Belügyminisztérium is rájött, hogy az állomány biztonsága, és megtartása érdekében tisztább és megnyugtatóbb, ha biztosítóval szerződnek, nem pedig maguk végzik ezt” – mondta a hvg.hu-nak a Magyar Rendvédelmi Kar elnöke, Powell Pál.

A hvg.hu úgy tudja, a döntésben az is szerepet játszhatott, hogy a tárcánál rájöttek, még ha a minisztérium áll is helyt ugyanazokkal a feltételekkel a 77 ezer rendvédelmis életéért és egészségéért, mint a korábbi években a biztosító, ezzel törvénysértő állapotot okoznak.

Az 1996. évi XXX. törvény is előírja például a tűzoltóknál a „külsős” biztosítást: „A tűzoltóság fenntartója a tűzoltóság készenléti szolgálatot, és a tűzoltás irányítását ellátó tagjai részére szolgálati tevékenységükre vonatkozóan köteles élet- és balesetbiztosítást kötni.”

Az új tenderen – amelynél július 17 az ajánlattételi határidő – nem írt a Belügyminisztérium becsült összeget, így nem tudni, hogy van-e több pénze rá, mint eddig, vagy abban bízik, hogy a botrány hatására talán kevéssé lesznek „mohók” a biztosítók az ajánlatok árazásánál.

Tavasszal ugyanis azért lett eredménytelen a két év után lejáró biztosítás megújítására kiírt tender, mert a legkedvezőbb ajánlat is 445,8 millió forint volt egy évre, a korábbi 122 millió forinttal szemben, erre az áremelésre pedig nem volt fedezet. A beérkezett ajánlatok:

  • Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt. – 464 482 571 Ft/év
  • CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. – 445 872 250 Ft/év
  • Allianz Hungária Zrt. – 1 558 614 300 Ft/év

Már április 11-én, két hónappal a Belügyminisztérium beismerése és „házilagos” ötlete előtt lejárt a tárca irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavállalóira, és az Országgyűlési Őrség tagjaira még 2021-ben, két évre kötött csoportos élet- és balesetbiztosítás.

Így két hónapig mintegy 77 ezer ember dolgozott – akár az életét, testi épségét is kockáztatva – úgy, hogy nem tudhatta: ha baleset éri vagy esetleg meghal, ő, illetve a családja kap-e biztosítási pénzt, kártérítést, vagy ehhez is akár évekig kell pereskedni majd.

Az új tender az eddigi biztosított teljes állományra, 77 543 emberre kérnek ajánlatot, köztük vannak a legnagyobb számú állománnyal a rendőrök és a tűzoltók, de a TEK-esek, a büntetés-végrehajtás dolgozói, iskolaőrök, idegenrendészetisek, az Országgyűlési Őrség és a Nemzeti Védelmi Szolgálat tagjai, továbbá az önkormányzati, valamint az önkéntes tűzoltók és mentősök is.

Érdekesség, hogy az ajánlati felhívás szerint a biztosító kockázatviselése 2023. április 18-án kezdődik, Vagyis visszamenőleges ajánlatot vár a biztosítóktól a Belügyminisztérium, de még így is marad egy kieső hét, hiszen az előző szerződés április 11-i lejárt – vélhetően ebben az átmeneti időszakban majd a tárca fizet az akkori káresemények után.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

Hirdetés