Itthon Domány András 2023. július. 01. 08:42

Az orvosok maguk fogják megválasztani az etikai bizottságokat a korábbi kamarai testületek helyére

Domány András
Szerzőnk Domány András

Csak az nem világos a belügyminiszter péntek esti rendeletéből, hogy melyik testületnek pontosan mi lesz a feladata.

Amikor az országgyűlés nemrég megszüntette a kötelező tagságot a Magyar Orvosi Kamarától, egyúttal elvette a szervezettől az orvosok etikai ügyeinek elbírálását, és azt az Egészségügyi Tudományos Tanácsra (ETT) bízta, amelynek tagjait a belügyminiszter nevezi ki. Ez érthető aggályokat váltott ki, hiszen a kamarában az orvosokat képviselő testületek működtek.

Most azonban a belügyminiszter arról rendelkezett, hogy a vármegyei etikai bizottságokat az ottani egészégügyi szolgáltatók jelöltjei közül maguk az ott dolgozó orvosok választhatják meg július 1. és augusztus 15. között, titkos szavazással.

Politikusok, kormánytisztviselők, kórházi és egyetemi vezetők nem jelölhetők.

Arról nincs szó a jogszabályban, hogy hogyan hívják össze a megye összes orvosát szavazni, de a nehézségeket sejtetve úgy szól a szöveg, hogy a szavazás a részvételi arányra tekintet nélkül érvényes lesz. A tagok választanak maguk közül elnököt. Díjazást nem kapnak, csak költségtérítést.

Csakhogy a rendelet kétféle testületről szól: „Az orvosokkal, fogorvosokkal, továbbá a nem orvosi és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozókkal szembeni szakmai-etikai eljárások lefolytatására az ETT Vármegyei Etikai Bizottságokat, Vármegyei Etikai Tanácsokat, Országos Etikai Bizottságokat, Országos Etikai Tanácsokat működtet”. Az Etikai Tanácsról azt mondja a rendelet, hogy az „az orvosokkal szembeni etikai eljárást lefolytató eseti testülete”. Arról azonban nem szól, hogy az Etikai Tanács kikből áll. A demokratikusnak látszó módon létrejövő Etikai Bizottsággal kapcsolatban számos részletet szabályoz, de azt nem mondja ki, hogy mi a feladata. Van olyan bekezdés, amelyben teljesen keveredik a két fogalom: „Az ETT Országos Etikai Bizottság tagja valamennyi vármegyei etikai elnök. Az ETT Országos Etikai Tanácsa az ETT-nek az orvosokkal szembeni etikai eljárást lefolytató eseti testülete. Az országos etikai elnököt az Országos Etikai Bizottság tagjai maguk közül választják.”

A MedicalOnline által márciusban ismertetett tervezet arról szólt, hogy az új etikai testületeket a kórházaknak kell eltartaniuk, a másodfokúaknak pedig érdekük lesz minél több büntetést kiszabni, mert az ilyen bevételből működhetnek. Most a rendelet nem szól arról, hogy ki fizeti az új testületek működését, csak arról, hogy „az ETT etikai eljárásokkal kapcsolatos személyi és tárgyi feltételeket – ide nem értve az Elnökség titkárságának munkáját – az Országos Kórházi Főigazgatóság biztosítja” az irányító vármegyei intézmények útján.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?