Itthon Kacskovics Mihály Béla 2023. június. 22. 11:13

Koronatanú: Schadl sofőrje telefonált, hogy a Völnernek adott kenőpénzt "eurováltásnak" nevezzék az Excelben, mert nem tudták átadni neki a pénzt

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

„V.P.”, vagy „Gyuri” jelölés fedte Völner Pált Schadl György házipénztárában, a koronatanú pedig arról is vallott, hogy az elszámolásban jószerivel eltűnt a határ a végrehajtói kar elnökének magánvagyona és budaörsi irodájának vagyona között – Schadl sajátjaként bánt mindennel. Sőt: akiben nem bízott, annak nem volt hajlandó segíteni a kinevezésével, annyival letudta az egész ügyet, hogy az illető „szar ember”.

A Völner-botrány
Friss cikkek a témában

Csütörtökön folytatódott a bíróságon F. Vivien, a Schadl–Völner-féle korrupciós ügy koronatanújának meghallgatása. F.-ről már korábban kiderült, hogy néhány órával Schadl után kapták el 2021. november 5-én és az is, hogy néhány órával elfogása után már vádalkut is kötött, csütörtökön viszont a bíró hosszan idézte azt a korábbi vallomását, amiben azt részletezte, hogyan fizetett Schadl György Völner Pálnak, az Igazságügyi Minisztérium korábbi államtitkárának.

F. a nyomozóknak korábban azt mondta: úgy tudja,

Schadl az Igazságügyi Minisztérium bejegyzett tanácsadója volt,

azonban azt nem tudta elmondani, hogy pontosan mivel is foglalkozott tanácsadóként. Ugyanakkor arról tudott, hogy Schadl fizet Völnernek, akit elmondása szerint „barátunknak” nevezett előtte.

Volt olyan gondolatom, hogy Völnernek pénzt adni gáz, de nem szóltam senkinek

– jelentette ki a koronatanú a nyomozóknak.

F. vezette a budaörsi végrehajtói irodában azt az Excel-táblázatot, amiben a kiadásokat és bevételeket vezették, a nyomozóknak pedig azt mondta: feketével jelölték a bevételeket, pirossal pedig a kiadásokat. A Völnernek járó pénzeket pedig vagy „V.P.”, vagy „Gyuri” jelöléssel látták el. F. azt mondta, utólag egyszer előfordult, hogy Schadl sofőrje, a negyedrendű vádlott M. Viktor rátelefonált, hogy a táblázatban a „Gyuri” jelölést írja át „euróváltásra", mert aznap valamiért nem tudták átadni Völnernek a pénzt.

Schadl szigorúan számontartatta alkalmazottjaival a pénzügyeket, erre pedig jó oka volt: a házipénztárban és a budaörsi végrehajtói iroda páncélszekrényében Schadl magánpénzügyei összekeveredtek a végrehajtói iroda pénzeivel, a táblázatok nélkül pedig teljes lett volna a kavarodás. F. állítja: Schadlnek fizettek a végrehajtók, ezeket a pénzeket pedig a végrehajtói kar korábbi elnöke autókra, ingatlanjai felújítására és karbantartásra költötte. Az ingatlanbiznisz pedig pörgött: Schadl a koronatanú szerint kamukölcsönöket adott egyik saját cégének a hozzá ömlő pénzekből, ezekből vette az ingatlanokat, amiket aztán irodaként bérbe adott a neki már amúgy is fizető végrehajtóknak, akik havonta átutalással ismét fizettek neki az irodáért. Vagyis: a koronatanú szerint

Schadl pénzt szedett a végrehajtóktól, ezen ingatlanokat vett, majd újabb pénzért bérbe adta az ingatlanok egy részét azoknak a végrehajtóknak, akiknek a pénzéből vette az általuk is használt ingatlanokat.

Volt viszont olyan végrehajtó is, aki nem volt hajlandó fizetni. F. szerint egy ilyen végrehajtójelöltet Schadl annyival rendezett le:

ő egy szar ember, amíg nem hódol be, addig nem lesz végrehajtó.

A páncélszekrényben azonban a koronatanú – és az ügy nyomozati iratai szerint – nem csak készpénzt találtak, hanem aranyékszereket is, ezek F. állítása szerint kizárólag Schadl tulajdonában voltak.

A bíró csütörtökön egyesével ment végig a „Házipénztár” elnevezésű Excel-táblázatban felsorolt tételeken. A táblázat jelölései viszont – még F. Vivien beszámolója szerint is – elképesztően kaotikusak: magát Schadl Györgyöt volt, hogy „Gyurinak” és volt, hogy szimplán csak „dr.”-nek nevezte benne. A legnagyobb kavarodást azonban a külső kifizetések okozták: a vízmeghajtású motorral foglalkozó cég kifizetéseit (magáról a cégről itt írtunk bővebben) például F. néha „kecsónak”, néha „vízmotornak” jelölte az Excelben, de a szigetszentmiklósi végrehajtói irodának küldött pénzeket is volt, hogy „Miklósnak”, volt, hogy „Szigetnek” jelölte. Ezeken a jelöléseken pedig előfordult, hogy ő maga sem igazodott ki.

Majd a bíróság előtt elmondta: valójában a táblázatban – valószínűleg pont azért, hogy lebukás esetén a bizonyítást nehezítsék – tilos lett volna jelöléseket, monogramokat használnia mindazoknak, akiknek hozzáférésük volt. Viszont Schadl szigora miatt kénytelenek voltak valahogyan jelölni a pénzmozgásokat, hogy ha főnökük számonkéri, ne legyen olyan összeg, aminek az eredetéről, vagy hollétéről ne tudnának számot adni. Emlékeztetőül: azt a nyomozás tárta föl, hogy F. Vivien mellett még három embernek lehetett hozzáférése a táblázatokhoz. Aki hozzáfért az Excelhez, az Schadl bizalmi körébe tartozott, így joguk volt a páncélszekrénybe is belenyúlni, onnan Schadl céljaira pénzt kivenni, vagy betenni.

F. viszont a bíróság előtt állította: ő maga – Schadl kérésének megfelelően – nem helyezett el monogramokat a táblázatban. Ennek erősen ellentmond, hogy korábban többször is azt vallotta, hogy ő készítette elő azokat az összegeket egy fehér, A3-as borítékban azokat a pénzeket, amiket Schadl Völner Pálnak vitt. Amikor pedig ezt megtette, korábbi vallomásában azt mondta, azonnal könyvelte is „V.P.” monogrammal a pénzmozgást a táblázatban. F. a bíróság előtt megpróbálta a monogramok használatát M. Viktorra, Schadl sofőrjére kenni, mondván, hogy ő használta ezeket Schadl kérése ellenére.

És nem csak ez volt ellentmondásos a vallomásában: volt olyan összeg, amire először azt mondta, kizárja, hogy a végrehajtói irodák osztalékából származott, majd ugyanerre az összegre néhány perccel később biztosan állította, hogy valójában az osztalékból származott. Schadl ügyvédje, Morvai Attila többször is megszakította a vallomást, ilyenkor ő is az ellentmondásokra hívta fel a bíró figyelmét.

A jelöléseknek köszönhetően viszont F. évekre visszamenőleg próbálta meg a bíró kérésére azonosítani, hova, milyen célokra folytak el a budaörsi végrehajtói iroda pénzei: jutott más végrehajtói irodákhoz, végrehajtókhoz, Schadl egyik autókereskedő haverjához, de ahhoz az építési vállalkozóhoz is, aki Schadl nyaralójának szabálytalan építését is intézte. Sőt: a táblázat szerint jutott pénz R. Róbertnek, azaz „Gazdinak”, az ügy harmadrendű vádlottjának is, ezen azonban Gazdi csak nevetett.

F. vallomásának egyik legfurcsább eleme viszont az volt, hogy miközben a bíró a Házipénztár nevű Excel-tábla minden elemére rákérdezett nála, pont a legnagyobb összegek eredetére nem tudott visszaemlékezni. Egy 68 millió forintos tételnél Papp Gábor, Völner Pál ügyvédje ezt szóvá is tette: „meg lehetne kérni a tanút, hogy csak azt mondja, amit tud?” - szegezte a bírónak a kérdést. Papp szerint a koronatanú memóriája szelektív, túl sokat következtet, túl kevés konkrétumot tud.

A „Moncsielszámolás”, ami lehet akár „Egyenlegmoncsi” is, de „nincs jelentősége”

F. Vivien vallomásából kiderült: saját, privát számítógépén vezette, és egy pendrive-n tárolta azt a táblázatot, amiben Schadl Völnerrel való pénzügyeit vezette. A táblázatban még egy elem volt: az Sz. Balázs monori végrehajtótól érkező pénzek. F. vallomása alapján úgy tűnik: Völner pénzelését Schadl az Sz. Balázstól származó összegekből fizette. F. azonban később azt mondta: nem hiszi, hogy Schadl Völner pénzelését kizárólag az Sz. Balázstól származó pénzekből finanszírozta volna.

A táblázatra F. „Moncsielszámolásként” hivatkozott, holott korábban „Egyenlegmoncsiként” hivatkozott rá. F. a bíróság előtt azt mondta, nem emlékszik már, miért adta ezt a nevet a táblázatnak, de szerinte nincs is jelentősége. Abban azonban biztos volt, hogy a táblázat elkészítését Schadl György kérte. Schadl ezen szemlátomást jót nevetett.

A védelem pedig kötözködni kezdett, méghozzá azon, hogy míg F. korábban azt mondta, egy pénzátadást sem látott Schadl és Völner között, mostani vallomásában már tényként beszélt a kettejük közötti korrupciós kapcsolatról. F. röviden korrigálta a vallomását: azt mondta, bár nem látott pénzátadást egyszer sem, Schadlnek tudomása szerint szándékában állt átadni Völnernek a pénzt, hozzá pedig nem jutott el olyan információ, hogy ne tudta volna ezt megtenni, így ebből következtetett arra, hogy Schadl fizetett Völnernek.

A táblázat egy pontján felbukkant egy P.B. nevű rövidítés is, a jelölés F. szerint P. Bélát, a végrehajtói kar hivatalvezetőjét takarja, aki 2,5 millió forintot kapott szerinte Schadltől. A tárgyalóteremben viszont ezen a ponton többen kezdtek egyszerre beszélni: Völner, Schadl és Gazdi védője egyszerre jelezték, hogy P. Bélával Schadl nem hogy jó viszonyban nem volt, de egyenesen kerülték egymást. Az ügyészség szerint ugyan „a kettő nem zárja ki egymást”, de Schadl György – szintén vádlott – apja szerint „beszélőviszonyban sem voltak, de biztos”. Az ifjabbik Schadl pedig a P. Bélának jutó összegre csak annyit mondott:

ettől még a komédia folytatódhat.

A komédia szó pedig találó: a nyomozati szakaszban az ügyészek többször is rákérdeztek F.-nél, hogy kit takar a P.B., ott pedig nem tudott rá választ adni.

F. nyomozati vallomásában állította: a Schadl letartóztatása előtt hónapokban már annyi pénz volt a budaörsi iroda páncélszekrényében, hogy „ki kellett belőle pakolnunk az aktákat, mert nem fértek el”.

„Szeretném akkor tudni: ki az a »V.P.«?”

Schadl a tárgyalás egy pontján felállt, és indulatosan idézni kezdett F. Vivien 2021. november ötödiki vallomásából. F. akkor ugyanis azt mondta, hogy amikor Schadl Völnernek vitt pénzt, akkor ő azt mindig „Gyuri” kódnéven könyvelte le a táblázatba. „Annyit szeretnék akkor csak tudni: ki az a »V.P.«?” - tette fel a kérdést Schadl.

F. Vivien meghallgatásának még nincs vége: hátravannak még a védelem, az ügyészség és a vádlottak kérdései is – ezekre azonban a nyári bírósági szünet miatt csak októberben fog sor kerülni.

A koronatanút már kedden elkezdte meghallgatni a bíróság, arról itt írtunk bővebben:

Koronatanú: „Schadl azt mondta, hogy ebből a pénzből havi egymillió forintot fog adni Völner Pálnak"

F. Vivien kedden a bíróságon állította: Schadl György járt bent a minisztériumban Völner Pállal tárgyalni, de Völner is megfordult a budaörsi végrehajtói irodában. Azonban arról is vallott, hogy - Schadl bizniszén keresztül - neki is leesett negyvenmillió forint.

Összes cikkünket a Schadl-ügyről ide kattintva tudja elolvasni:

A Völner-botrány

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

Hirdetés