Itthon Kacskovics Mihály Béla 2023. június. 20. 12:46

Koronatanú: „Schadl azt mondta, hogy ebből a pénzből havi egymillió forintot fog adni Völner Pálnak”

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

F. Vivien kedden a bíróságon állította: Schadl György járt bent a minisztériumban Völner Pállal tárgyalni, de Völner is megfordult a budaörsi végrehajtói irodában. Azonban arról is vallott, hogy – Schadl bizniszén keresztül – neki is leesett negyvenmillió forint.

Schadl-Völner-ügy
Friss cikkek a témában

Régi, több mint tízéves ismeretség fűzi F. Vivient Schadl Györgyhöz: a korrupciós botrány vádalkut kötő koronatanúja még Schadl előtt került a budaörsi végrehajtói irodába pénzügyesként, Schadl pedig 2011 őszén került az agglomerációba végrehajtóként.

F. Vivient a nyomozók ugyanazon a napon kapták el 2021-ben, mint Schadl Györgyöt: november ötödikén bevitték, beszámolók szerint pedig még aznap vádalkut is kötött az ügyészséggel: ő volt az, aki megerősítette, amit a nyomozók a korábbi lehallgatások alapján már tudtak, vagyis hogy Schadl valóban korrupciós kapcsolatban áll Völner Pál korábbi igazságügyi államtitkárral.

F. Vivien értékes információkat adott át az ügyészségnek: ő kezelte azt a két Excel-táblát, amiben Schadl kiadási, bevételei szerepeltek. Emlékeztetőül: a Házipénztár nevű táblázatba kerültek a vád szerint Schadl végrehajtói irodájának pénzügyei, valamint a neki praxisukért fizető végrehajtóktól érkező pénzek, az Egyenlegmoncsi című táblába pedig a Völner Pállal kapcsolatos kiadások kerültek.

Ezekhez a táblázatokhoz F. elmondása szerint hárman fértek hozzá: M. Viktor, a korrupciós ügy negyedrendű vádlottja, az iroda egyik olyan alkalmazottja, aki nem tudott a korrupcióról, valamint ő személyesen. Schadl ennek a táblázatnak a kezelésébe nem szállt be, a feladatot kiszervezte nekik. Ez pedig F. Viviennek nem volt ínyére, főleg, hogy Schadl bizalmi körébe kerülve egy idő után pénzügyesként már nem csak az iroda pénzügyeit kezelte, hanem Schadl magánügyeit is. Hozzá tartoztak például a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökének ingatlanjaihoz kapcsolódó pénzügyek is. F. elmondása szerint többször jelezte Schadlnek, hogy nem akar ezekkel foglalkozni, és kérte, hogy vegyen fel valakit a feladatra. Schadl 2019-ben teljesítette a kérést: akkor érkezett az irodához az az M. Viktor, akit az ügyészség a Schadlhöz a végrehajtóktól ömlő pénz fuvarozásával is vádol.

A bíróság kedden nem kezdte el részletesen boncolgatni a táblázatok tartalmát, a bennük található rövidítéseket, jelöléseket, csupán általános dolgokat kérdezett róluk, így várhatóan a részleteket csütörtökön szeretnék meghallgatni F. Vivientől.

F. viszont nem csak a táblázatok szerkesztésében vett részt: hozzáférése volt ahhoz a páncélszekrényhez is, amit a budaörsi irodában helyeztek el. Ebben a páncélban egy idő után azonban szerinte megjelentek Schadl magánpénzei, sőt ékszerei, nagy értékű órái is.

 

Belezavarodott a Schadl-ügybe? Elmagyarázzuk, hol tart az eljárás és mi derült ki eddig

Schadl, Völner és Gazdi mindent tagadnak, a korrupciós botrány kirakósának darabjai viszont ha nagyon lassan is, de elkezdtek a helyükre csúszni - a jogerős ítéletre viszont még éveket kell várni.

Hiába kaptak felmentést korábban a tárgyalás látogatása alól, kedden megjelent a Fővárosi Törvényszék épületében idősebb Schadl György és Völner Pál is. Idősebb Schadl György jelenlétét nem magyarázta meg bővebben, Völner viszont többször is szóba került. F. Vivien például azt mondta, hogy

az igazságügyi államtitkár volt, hogy a budaörsi végrehajtói irodában tárgyalt Schadllel, négyszemközt, zárt ajtók mögött.

F. arról is tudott – hiszen neki is volt rálátása arra a papír alapú naptárra, ahol Schadl a programjait, találkozóit vezette –, hogy főnöke megfordult az Igazságügyi Minisztériumban is, ahol szintén Völnerrel találkozott.

F. több olyan végrehajtóról is részletesen vallott, akik az előkészítő ülésen beismerték, hogy fizettek Schadlnek a kinevezésükért. Egyikük, F. Miklós, aki a legnagyobb osztalékokkal rendelkező szigetszentmiklósi iroda vezetését vette át, állította, hogy valójában csak aláírni és a fizetéséért járt be, valós munkát mint végrehajtó nem végzett.

Szóba került Schadl természete is. Mint mondta, Schadl hiretelenharagú ember volt, többen tartottak tőle, többször előfordult olyan is a budaörsi irodában, hogy ha valaki fizetésemelést akart, akkor először F. Vivient kérte meg, hogy járjon közben érte Schadlnél.

F. Vivien R. Róbertet, Schadl bizalmasaként, barátjaként írta le, azonban a Gazdi kétes ügyeit nem ismerte bővebben. Amikor a bíró a harmadrendű vádlotthoz, vagyis Gazdihoz kapcsolódó ügyekről és vádlottakról kérdezte állította: senkit nem ismer.

Schadl Györgyöt a bíróság azzal vádolja, hogy pénzt kért a végrehajtóktól azért, hogy közbenjárjon az Igazságügyi Minisztériumnál a kinevezésükért. Schadl védekezésének alapját az adja, hogy állítja: valójában kölcsönöket adott a végrehajtó-jelölteknek, akik tulajdonképpen csak ezeket fizették neki vissza. F. Vivien a bíróság előtt állította:

Schadl valóban adott kölcsön ismerőseinek – de nem önzetlenül, és szerinte nem puszta jó szándékból, hanem azért, hogy lekötelezze őket.

F. elmondta: ő is kapott kölcsönt egy ingatlanügyre Schadltől, azonban erről nem írtak papírt, nem rögzítették, mikor kellene visszaadnia, „majd ahogy tudod, megadod” – mondta neki Schadl. A végrehajtói kar korábbi elnöke F. Vivien élettársának múlt heti meghallgatásán beszélt viszont egy másik kölcsönről is, amit F.-nek adott: mint mondta, F. tőle kapott egy autót, azt törlesztette neki havonta – vagyis nem csak az ingatlanbiznisz miatt volt a koronatanú lekötelezettje Schadlnek.

Schadlnek viszont voltak más lekötelezettjei is: korábbi alkalmazottja, Cs. Éva, az ügy hatodrendű vádlottja (és egyben az egyetlen olyan végrehajtó, aki nem ismerte be az előkészítő ülésen, hogy fizetett Schadlnek) húszmilliót kapott Schadltől arra, hogy megalapítsa végrehajtói irodáját. F. ugyanazt állítja, amit – valószínűleg a korábbi vallomásaira alapozva – a vádirat is: Schadl az iroda alapításánál nyújtott segítségéért Cs. irodájának osztalékának felét követelte. Ezt mind Cs. Éva, mind Schadl György tagadják.

F. Vivient a bíróság távmeghallgatáson hallgatta meg. Ez annyit jelent, hogy bár ott volt személyesen a törvényszék épületében, de egy másik tárgyalóteremben, ahonnan egy monitoron kapcsolták be. Sem az ügyészség, sem a bíróság nem árulta el, hogy miért volt erre szükség, de F. vallomásából kiderült: tartott, és szemlátomást a mai napig tart korábbi főnökétől. F. volt az, aki Sz. Balázs későbbi monori végrehajtót ajánlotta Schadl Györgynek mint megbízható embert – de csak miután Schadl erre szűk körében rákérdezett. Mint mondta, magától soha nem mert volna ilyet kérni.

Schadltől, ugyanúgy, ahogy ingatlanügyére sem ő kérte a hitelt, hanem Schadl azt magától adta. Szabó régóta szeretett volna végrehajtó lenni – ez egy rendkívül jól fizető szakma, de a túljelentkezés emiatt tízszeres – viszont miután F. beszélt róla Schadllel, azonnal praxishoz is jutott. F. Sz. Balázst régről ismerte, dolgoztak is korábban együtt ráadásul annál a banknál, ahol F. Vivien az élettársát, S. Zoltánt megismerte. Amikor kiderült, hogy Sz. Balázs megkapta a monori praxist, S. Zoltánt vitte magával, úgymond mindenesnek.

Sz. viszont egyedül nem tudta megalapítani az irodáját, erre viszont nem Schadltől kapott pénzt, hanem F. Vivientől, ráadásul nem is keveset: húszmillió forintot. F. a bíróság előtt ragaszkodott ahhoz, hogy ő itt nem közvetítő volt Schadl és Sz. között: mint mondta, az a pénz, amit Sz. Balázsnak adott, az övé volt, örökölte, összespórolta, nem Schadltől kapta. Sőt: állította azt is, hogy Schadl eleinte nem is tudott arról, hogy ő kölcsönt adott Sz. Balázsnak.

Sz. kinevezésének viszont ára volt: F. elmondása szerint Schadl rajta keresztül üzente meg a monori végrehajtónak, hogy irodája osztalékának egyharmadára tart igényt.

Schadl a Monorról érkező pénzekről F. Viviennek annyit mondott, hogy ebből a pénzből havi egymillió forintot fog adni annak, aki segít nekik. F. Vivien állította: egyértelműen kiderült, hogy Völner Pál államtitkárról van szó.

Sz. Balázs 2018-ban vett fel F. szerint először osztalékelőleget – ebből a pénzből pedig már jutott Schadl Györgynek is. Egy évvel később Schadl és F. csúnyán összevesztek: F. elmondása szerint a budaörsi irodában Schadl Sz. osztalékának felét kérte. F. ekkor beviharzott utána az irodába és kérdőre vonta, hogy ha eddig egyharmadot kért, most miért kéri a felét az osztaléknak, mire Schadl leordította – és ezen a ponton ismét elhangzott Völner Pál államtitkár neve.

F. végül – bár a konfrontációt felvállalta – Schadlnek ellenszegülni nem mert: leült Sz.-el egy monori pizzériában és közölte: Schadl ezentúl az osztalék felét kéri. Sz. ekkor elmondása szerint gondolkozott azon, hogy visszalép a végrehajtói poszttól, végül azonban belement a dealbe – F. szerint részint azért, mert tartott Schadltől, bár sem ő, sem F. nem fenyegették meg.

Ha F. félt, akkor miért maradt Schadl mellett? A válasz egyszerű: mert a kezdetektől fogva leszedte a saját részét abból a pénzből, amit a monori végrehajtó – az ő régi ismerőse, aki az ő ajánlására kapta meg praxisát – Schadlnek fizetett. Erről Schadl tudott, sőt ő ajánlotta fel F.-nek, hogy „mindenki boldog legyen”.

És mindenki boldog lett: F. először visszakapta azt a húszmilliós hitelt, amit korábban Sz.-nek adott, majd azon felül kapott még 40 millió forintot részletekben, készpénzben.

F. ezen a ponton csúnyán ellentmondott önmagának: míg korábban azt igyekezett hangsúlyozni, hogy mennyire félt Schadltől, a 40 millió után arról beszélt, hogy a multis világ után nagyon élvezte a végrehajtói irodában végzett munkát, ahogy azt is, hogy „a főnököm például tudja a nevem”.

F. több olyan végrehajtóról is részletesen vallott, akik az előkészítő ülésen beismerték, hogy fizettek Schadlnek a kinevezésükért. Egyikük, F. Miklós, aki a legnagyobb osztalékokkal rendelkező szigetszentmiklósi iroda vezetését vette át, állította, hogy valójában csak aláírni és a fizetéséért járt be, valós munkát mint végrehajtó nem végzett.

Szóba került Schadl természete is. Mint mondta, Schadl hiretelenharagú ember volt, többen tartottak tőle, többször előfordult olyan is a budaörsi irodában, hogy ha valaki fizetésemelést akart, akkor először F. Vivient kérte meg, hogy járjon közben érte Schadlnél.

A koronatanú meghallgatásával kedden nem végzett a bíróság: csütörtökön folytatódik az ügy, F. Vivien nyomozati vallomásának ismertetésével, valamint az ügyészség és a védelem kérdéseivel.

Összes cikkünket a korrupciós ügyről itt tudja elolvasni:

 

A Völner-botrány

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

Hirdetés