A történész szerint nem csak a magyar politikai elittel, hanem a társadalommal szemben is elfogyott az Európai Unió türelme és egyre elképzelhetetlenebbnek tartja, hogy belátható időn belül nyugati típusú demokrácia legyen hazánkban – derül ki a HVG-nek adott interjújából.
Ha csak felsoroljuk a Fidesz botrányait, azzal nem jutunk közelebb a lényegéhez, ugyanis a NER többről szól, mint a korrupció, áthatja rendszert, a teljes magyarországi közjogi rendszert, a közoktatást, a felsőoktatást, a javak elosztását, a médiafogyasztást is – állítja Stefano Bottoni történész, akivel új Orbán-könyve kapcsán beszélgetett a HVG.
Úgy gondolja, Orbán Viktor politikájában bár voltak nagy fordulatok, utólag visszanézve végig következetesen építette fel karrierjét, ami mögött hosszú évek tudatos önképzése áll. Bottoni jó kereskedőhöz hasonlítja a magyar miniszterelnököt, aki mindig hisz az aktuális termékben, ez abból is látszik, hogy nemzetközi viszonylatban se akad más, aki 35 év alatt három-négy egészen különböző szemléletet tudott volna eladni.
„2018 óta nincs esély arra, hogy az ellenzék választásokon meg tudja buktatni, mert mindig hozzáigazítja a jogi környezetet az aktuális erőviszonyokhoz” – elemzi a magyar politika kihívásait Bottoni, aki szerint még ha meg is bukik Orbán rendszere, nem lesz visszahozható az az előtti világ. A rendszerváltáshoz képest különbségnek látja, hogy nehezebb lesz demokráciát építeni a NER romjaira, ugyanis a Nyugat kevésbé lesz támogató, mert elfogyott a türelme a társadalommal szemben is – vagyis magunknak kell majd helyrehoznunk a Fidesz által kiüresített demokráciát.
A történésszel készült teljes interjút, amelyben kifejti, hogyan alapozták meg a korábbi kormányok és a 2006-os események Orbán hatalomra kerülését, valamint a Huxit esélyeit is latolgatja, az e heti HVG hetilapban, illetve csütörtökön reggel a hvg360-on olvashatják el.