Egyre nő az emberekben a feszültség, erre utalhat, hogy minden második közlekedő naponta többször találkozik szabályszegéssel az utakon – derül ki egy friss felméréséből.
Naponta többször is találkozik az utakon a közlekedési szabályokat megszegő autósokkal annak az online felmérés résztvevőinek a 61 százaléka, amelyet a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ Zrt.) készített.
Beszédes, hogy a válaszadók több mint kétharmada, 68 százaléka szerint az elmúlt években egyre több az agresszív résztvevő a közlekedésben.
A május 11. és 25. között háromezer ember megkérdezésével készült felméréséből kiderül az is, hogy a válaszadóknak mindössze 29 százaléka érzi magát biztonságban mindenhol az utakon, a többieknek van egy vagy több olyan hely is (például városon kívül, főutakon vagy az autópályán), ahol ez nincs így.
A hazai közlekedési morál is egyre lesújtóbb a válaszadók szerint: 42 százalékuk nem feltétlenül áll meg a stoptáblánál, legfeljebb lassít, és 27 százalékuk, azaz nagyjából minden harmadik válaszadó szintén csak lassít, és nem mindig tartja be a sebességkorlátozást az útépítéseknél, karbantartásoknál, annak ellenére, hogy ezeken a helyeken még inkább veszélyben lehetnek az emberek.
A mentőknek, rendőröknek és tűzoltóknak sem ad mindenki elsőbbséget
Egészen meglepő, hogy a válaszadók több mint negyede, 27 százaléka látja azt az utakon, hogy a közlekedők gyakran nem adnak elsőbbséget a megkülönböztető jelzést használó mentőknek, rendőröknek és tűzoltóknak. Közel kétharmaduk, 67 százalékuk pedig azt tapasztalja, hogy a járművezetők nem tesznek eleget a jobbratartási kötelezettségnek.
Az elfogadhatatlannak tartott szabályszegések között a büntetőfékezés vezet: a válaszadók 92 százaléka sorolta ezt a szabályszegést az "elfogadhatatlan" kategóriába. A legkevesebben (39 százalék) pedig a gyorshajtásra voksoltak. Az utóbbi szabálytalanságot követik el ugyanakkor – saját bevallásuk szerint – a legtöbben (82 százalék).
Arra a kérdésre, hogy hogyan lehetne javítani a hazai közlekedési morálon a kérdőívet kitöltők 63 százaléka írta azt, hogy már az általános iskolában tanítaná a gyerekeket a kulturált közlekedésre.
A válaszadók 35 százalékban jelölték meg a jogosítványszerzés feltételeként a pszichológiai alkalmasságot, 27 százalékuk szerint az utakon még több kamerával és rendőrrel, 25 százalékuk szerint pedig szabályszegés esetén szigorúbb büntetésekkel lehetne változtatni pozitív irányban a helyzeten – áll a felmérésben.