Gyülekezési joggal visszaélés, hivatalos személy elleni erőszak, egyesülési és a gyülekezési szabadság megsértése, garázdaság, rongálás – elárulta a rendőrség, mivel gyanúsítja az április 24-ei, május 3-ai és május 9-ei kordonbontások résztvevőit, köztük országgyűlési képviselőket.
„A Budai vár területén 2023. április 24-én az építési kerítéselemek megrongálása, majd azt követően a rendőröket ért támadás kapcsán a rendőrség hivatalos személy elleni erőszak miatt a Központi Nyomozó Főügyészségen tett feljelentést a jogellenes gyűlés több erőszakos résztvevőjével, köztük országgyűlési képviselőkkel szemben” – írja közleményében a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). A be nem jelentett gyűlés szervezője ellen gyülekezési joggal visszaélés miatt indult szabálysértési eljárás.
Megkeresésünkre a Momentum elárulta: a kordonbontásokon résztvevő politikusaikat egyelőre nem értesítette a BRFK arról, ki ellen és miért indítottak eljárást. Arról pedig, hogy lemondjanak-e a mentelmi jogukról, egyelőre nem döntöttek.
Április 24-én negyedszer próbált kordont bontani a Hadházy Ákossal kiegészült Momentum a Karmelitánál. Az első három alkalommal a rendőrök nem akadályozták meg a kordonbontást, ezúttal azonban közbeavatkoztak, így a kordonbontók és a helyszínre vezérelt tucatnyi rendőr között dulakodás alakult ki.
Hadházy ráfeküdt egy félig elbontott kordonra, őt a rendőrök kézben vitték arrébb a helyszínről, Lőcsei Lajos és Gelencsér Ferenc momentumos képviselőkkel szintén. A Momentum elnöke szerint Hadházy elesett és megütötte magát, a dulakodásban Gelencsér inge is elszakadt.
Május 3-án diák- és tanárszervezetek a státusztörvény ellen vonultak a városban, később pedig, akárcsak a legutóbbi ilyen akció során, a Karmelita kolostorhoz mentek a tüntetők. A demonstráció során úgy arcon fújtak a rendőrök egy 17 éves tüntetőt, hogy négy órán át nem tudta kinyitni a szemét.
„2023. május 3-án a kerítéselemek ismételt ledöntése, megrongálása, az építési területre történő jogellenes behatolás és a rendőröket ért támadás miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság hivatalos személy elleni erőszak gyanújával kezdeményezett eljárást” – a rendőrség aznap könnygázt vetett be és öt embert, köztük a Momentum politikusát is előállította a Karmelita előtti tüntetésen.
A 17 éves tüntető szülei: „Ott álltunk, vártunk, és hiába kérdeztük, nem kaptunk választ, hogy miért került fogdába a gyermekünk"
A Karmelita előtti tüntetésen könnygázzal telibe fújt 17 éves diák szülei nyilatkoztak a Szemléleknek: „Keresztény emberként ott, az éjszakában azon gondolkodtam, hol vannak a Fidesz képviselői, miért nem kapunk jogsegélyt épp attól a szervezettől, amely magát kereszténynek nevezi".
A BRFK most azt írja, „az arcukat maszkkal eltakaró résztvevőkből a budapesti nyomozók eddig tíz embert azonosítottak, közülük hármat már ki is hallgattak az egyesülési és a gyülekezési szabadság megsértése vétség megalapozott gyanúja miatt”. „Mások festékszóróval rongáltak, valaki a várfalat is lefestette, illetve biztonsági kamerát törtek össze” – három ember ellen indult rongálás miatt eljárás. Garázdaság bűntett miatt is nyomozás folyik, már több mint húsz feltételezett elkövetőt azonosítottak a fővárosi rendőrök.
És a május 9-ei, nem túl nagy port kavart kordonbontás sem kerülte el a BRFK figyelmét: rongálás miatt büntetőeljárás indult.
A nyomozások valamennyi bűnügyben folyamatban vannak, további gyanúsítások várhatók – írja a BRFK.
A közlemény végén pedig röviden figyelmeztetnek: „A rendőrség mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez és a véleménynyilvánításhoz való jogot. Nyomatékosan felhívjuk ugyanakkor a figyelmet, hogy aki rendőrökre támad, azzal szemben a határozottan, a jogszabályokban foglalt kényszerítőeszközök alkalmazásával fogunk intézkedni”.