Kęciek egy plusz szót elvárt volna a köztársasági elnöktől, a hadsereg főparancsnokától.
Sebastian Kęciek, Lengyelország budapesti nagykövete – aki egyébként nem hivatásos diplomata, hanem Mateusz Morawiecki miniszterelnök hivatalából került a külügybe 2022-es nagyköveti kinevezésekor – válaszolt Novák Katalin Twitter-bejegyzésére, amelyben az elnök az új vezérkari főnököt rakta helyre angolul.
Novák a többi között azt írta, „a történelmi vitákat és értelmezéseket jobb, ha a történészekre hagyjuk”. Válaszul a lengyel nagykövet Novák bejegyzésére szintén Twitteren azt válaszolta, hogy „Elnök asszony, egy mondat vagy akár egy szó is elég lenne”. Arról, hogy pontosan mit várt volna a köztársasági elnöktől, a követségnél érdeklődtünk, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Madam President, one sentence even word would be sufficient.
— Kęciek Sebastian (@SebastianKeciek) May 11, 2023
A köztársasági elnök azután foglalt állást, hogy a frissen kinevezett vezérkari főnök arról beszélt, hogy az 1939-ben kitört német-lengyel háború „lokális háború" volt, amit békefolyamattal kellett volna megfogni ahelyett, hogy világháborúvá szélesítették volna. Ezen háborodott fel korábban Kęciek, aki szerint ilyen, történelmet elferdítő kijelentések nem hangozhatnak el, különösen nem egy szövetséges ország részéről, a második világháború tanulságait pedig le kellett volna vonni és alkalmazni kéne az orosz-ukrán háború során.
Azt, hogy mi a probléma Böröndi Gábor gondolatmenetével, ebben a cikkben magyaráztuk el:
Lenthár Balázs: Böröndi altábornagy úrnak nemcsak a történelmi ismereteivel, de a realitásérzékével is gondok lehetnek
Sokan nem értik az orosz állami emlékezetpolitikát, azt, hogy miért dédelget Vlagyimir Putyin birodalmi álmokat, pedig a kérdésekre egyszerű a válasz. Az is beszédes, hogy kik Putyin aktuális példaképei az orosz történelemből, és fontos, hogy mindennek köze van a keleti-nyugati szembenálláshoz is.