Azért pedig, hogy nincs még béke, elsősorban az EU-t, másodsorban pedig Amerikát okolják a kormánypárt szimpatizánsai.
A magyar felnőttek 40 százaléka (egyben relatív többsége) Oroszországot hibáztatja a háború kitöréséért, de 31 százalékuk az a „nyugati felet” (vagyis az EU-t, Ukrajnát, a NATO-t, vagy az USA-t) okolja – derült ki az IDEA Intézet friss, reprezentatív közvélemény-kutatásából.
Ugyanakkor, ha a pártpreferenciákkal is összevetjük a lakosság véleményét, akkor az látszik, hogy a Fidesz szavazóinak mindössze 10 százaléka tartja Oroszországot felelősnek a háború kitöréséért, több mint harmaduk (36 százalék) Ukrajnát okolja, és minden negyedik kormánypárti szimpatizáns szerint az USA miatt tört ki az orosz–ukrán háború.
Az IDEA Intézet 2023 március-április előtt, 2022 júliusában is készített ugyanezzel a módszertannal felmérést. Fél évvel a háború kitörése után még csak a magyar felnőttek 25 százaléka okolta Oroszországot, és nagyjából ugyanennyien hibáztatták a „nyugati felet”, miközben az emberek harmada bizonytalan volt.
Idén márciusra azonban érezhetően csökkent a bizonytalanság, ugyanakkor a vélemények pedig sokkal polarizáltabbak lettek:
a felnőtt népesség körében jelentősen növekedett az Oroszországot hibáztatók aránya, de az Ukrajna felelősségét hangsúlyozók hányada is megduplázódott.
A háború elhúzódásáért a választópolgárok több mint harmada (37 százalék) Oroszországot, 18 százaléka az USA-t, 15 százaléka pedig az Európai Uniót tartja felelősnek. A Fidesz szavazói ugyanebben a kérdésben leginkább az Európai Uniót (39 százalék) és az USA-t (25 százalék) hibáztatják, Oroszországnak a kormánypárti szimpatizánsok szerint csupán 5 százalékos felelőssége van abban, hogy még nincs béke.