Itthon hvg.hu 2023. május. 04. 16:07

Felfüggesztettet kaptak azok a végrehajtók, akik beismerték, hogy pénzért cserébe kapták a pozícióikat Schadltől

Felfüggesztett börtönbüntetést, pénzbírságot kaptak, és öt évig eltiltották a végrehajtástól azokat, akik beismerték bűnösségüket a Schadl-per előkészítő ülésén. Schadl és Völner tagadja bűnösségét.

Ítéletet hirdettek a Schadl-Völner-per azon vádlottjainak ügyében, akik a februári, előkészítő szakaszban lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról és a vádirat alapján elismerték a bűnösségüket. Így tett hat, a megbizatásáért cserébe Schadlnek fizető végrehajtó és négy másik vádlott is. Schadl György és Völner Pál azonban tagadták bűnösségüket, az ő és az ügy többi tíz vádlottja esetében a tárgyalás végén hirdet majd ítéletet a bíróság.

A bűnper előkészítő szakaszában beismerő vallomást tett hat végrehajtó a Telex tudósítása szerint mind a 6 végrehajtó három-négy év felfüggesztett börtönbüntetést és öt-ötmillió forintos pénzbüntetést kapott.

Emellett 5 évig eltiltották őket a végrehajtói munkától - azt viszont nem tartotta arányosnak a bíróság, hogy minden, jogi egyetemi végzettséghez kötött foglalkozástól eltiltsák őket. Utóbbit több védő is kérte a bíróságtól. A bíróság több vádlottnál enyhítő körülményként értékelte az idő múlását, a kiskorú gyerek nevelését, egyiküknél pedig a betegségét is.

A következő végrehajtók ismerték be bűnösségüket:

  • F. Miklós kilencedrendű vádlott,
  • M. Eszter nyolcadrendű vádlott,
  • N. Gábor tizenegyedrendű vádlott,
  • O. Ákos tizedrendű vádlott,
  • Sz. Balázs hetedrendű vádlott,
  • V. Levente tizenkettedrendű vádlott.

A vádlottak azt ismerték be, hogy kinevezésükért cserébe az irodájuk adózott eredményének jó részét vagy egészét átadják Schald Györgynek. Volt, akinél ez 42,6 milliót jelentett, más viszont 254,8 milliót juttatott el. Cserébe Schadl György a vád szerint havi 1-3 milliót adott vissza nekik, bár van olyan végrehajtó, aki a befizetett 101 millió csaknem harmadát kapta vissza.

Az előkészítő ülésen beismerte bűnösségét továbbá:

  • P. Márton huszonkettedrendű vádlott, aki egy követeléskezeléssel foglalkozó cég vezetője volt. Ő is felfüggesztett börtönt kapott.
  • P. Béla huszonegyedrendű vádlott, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar egykori hivatalvezetője. Ő pénzbüntetést kapott, és 10 évig eltiltották a közszolgálati jogviszonyhoz kötött foglalkozástól.
  • B. László tizenkilencedrendű vádlott, korábbi építési vállalkozó, aki felfüggesztett börtönt és pénzbírságot kapott.
  • P. Béla tizenhatodrendű vádlott, korábbi kormányhivatali építésügyi szakügyintéző, akit szintén felfüggesztett börtönre és pénzbüntetésre ítéltek.

Néhány ügy részletesebben:

P. Márton a vádirat szerint egy követeléskezeléssel foglalkozó cég vezetője volt, akit a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, Schadl György azzal keresett meg, hogy ajánlhatna alkalmas embert, mert el tudja intézni az illető végrehajtóvá kinevezését. Ennek az volt a feltétele, hogy gyakorlatilag a teljes végrehajtói tevékenységből származó bevételét át kell adnia Schadlnek, viszont kap havi egymilliót. P. Márton saját kollégájában találta meg az üzletre kapható embert, akit 2020-ban valóban ki is neveztek végrehajtónak – ő emiatt szintén vádlottja volt az ügynek –, és közben még jobb arányt is sikerült kialkudnia, így a profit 10 százalékát tarthatta meg. Schadl így is sok pénzhez jutott tőle azért: a vádirat szerint 2021-ben összesen 101,5 milliót kapott. Az érintett végrehajtó, V. Levente elismerte bűnösségét, és a többi végrehajtóval együtt felfüggesztett börtönt és pénzbüntetést kapott.

P. Béla, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) hivatalvezetője volt. A vádlott a vádirattal megegyezően azt is elismerte, hogy a kar elnöke, a szintén vádlott Schadl György nyomására és kérésére a bírósági végrehajtói pályáztatás során magasabb pontot adott az indokoltnál a Schadl által kiszemelt jelölteknek. A vádirat hét ilyen esetben való közreműködésért javasolta a bíróságnak elmarasztalni P. Bélát, aki tehát mind a hét esetet elismerte.

Schadl György a XIX. rendű vádlottat, B. László építési vállalkozót bízta meg a nyaralója felújításával és átalakításával. A terasszal (az utcáról is jól látható módon) eltértek az építési engedélytől, de B. László és Schadl György is el akarta kerülni, hogy az építésügyi hatóság később visszabontassa. Ezért B. László találkozott a helyi kormányhivatal építésügyi szakügyintézőjével, P. Bélával (a bűnösségét szintén elismerő XVI. rendű vádlottal), akinek Schadl megbízásából félmillió forint kenőpénzt ajánlott fel, ha az ingatlan megkapja a használatbavételi engedélyt. P. Béla elfogadta az ajánlatot, és abban maradtak, hogy egy régi fényképet csatolnak az iratokhoz, amelyen nem látszik a szabálytalanság, P. pedig a későbbi ellenőrzések során sem talál semmi kivetnivalót az építkezésen. Ez így is történt, a nyaraló megkapta az engedélyt. B. Lászlót hivatali vesztegetéssel, P. Bélát pedig a hivatali vesztegetés elfogadásával vádolták meg.

Schadl György, Völner Pál és társai ellen 2022. novemberében emeltek vádat. A vádirat lényege szerint Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke 2018 májusát megelőzően, korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával. Ennek keretében Schadl György rendszeresen készpénzt – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot – adott a politikusnak, aki ezért befolyását felhasználva többször segítette Schadlt.

Schadl György vezetői pozíciójából, valamint a Völner Pállal fennálló korrupciós kapcsolatából eredő befolyása segítségével, hét társával előzetesen megállapodott abban, hogy eléri, önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy teljes egészében visszakérte tőlük.

Az ügyészség az októberi vádiratában 10 év börtönbüntetést kért Schadl Györgyre, míg Völner Pál volt államtitkárra 8 évet. Schadl és Völner esetében pénzbüntetés kiszabását is kérte az ügyészség, előbbi esetében ez 200, míg utóbbi esetében 25 millió forint, továbbá a jogtalan gazdagodásuk terhére vagyonelkobzást is indítványozott. Az ügyről szóló összes cikkünket ide kattintva olvashatja el:

A Völner-botrány

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?