Itthon MTI / hvg.hu 2023. április. 26. 15:28

Megmakacsolta magát a főváros, marad a Horn Gyula sétány

Egyelőre úgy fest, hogy a Fidesz hiába próbálja átneveztetni a XIII. kerületi sétányt.

Szerdán ismét tárgyalta, és most is megszavazta a Fővárosi Közgyűlés ellenzéki többsége, hogy nem értenek egyet a fővárosi kormányhivatal újabb törvényességi felhívásával, amely szerint a közgyűlés egy jogszabályt megsértve nevezett el közterületet Horn Gyula egykori szocialista miniszterelnökről a XIII. kerületben.

A kormányhivatal sokadjára küldött felszólítást a Fővárosi Önkormányzatnak, hogy szüntessék meg a hivatal szerint jogsértő helyzetet – vagyis nevezzék át a Horn-sétányt. A törvényességi felhívásban azt írták, hogy a Fővárosi Közgyűlésnek a sétány elnevezése előtt mérlegelnie kellett volna, hogy az adott elnevezés megfelel-e a törvényben szabott feltételnek, amely szerint közterület, valamint önkormányzati tulajdonban lévő közintézmény nem viselheti „olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében, vagy fenntartásában részt vett”.

Révész Sándor: Ellenzéki törvénytiszteletlenség

Horn Gyula nevét nem viselheti közterület Budapesten, a fővárosi önkormányzatnak pedig be kell tartania a vonatkozó törvényt, írja szerzőnk, aki véleménycikkében az ügy összes részletét és árnyalatát körbejárja, illetve megmutatja.

A Horn Gyula sétány kezdettől szúrja a kormányoldal szemét: decemberben a Magyar Nemzet munkatársa egy civil szervezetet próbált elnevezni a volt miniszterelnökről, a törvény szerint ehhez kérnie kellett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) névhasználati engedélyét, amit a testület megtagadott – utóbb pedig erre hivatkozva kiáltott jogsértést Sára Botond főispán, volt fideszes józsefvárosi polgármester, a fővárosi kormányhivatal jelenlegi vezetője.

Az MTA elismerte: semmit nem ér az a papír, amit a főispán lobogtat a Horn-sétány ügyében

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a hvg.hu-nak elismerte: nem adott ki - nem is adhatott - állásfoglalást a vitatott Horn Gyula sétány elnevezésének jogszerűségéről, még ha a Fővárosi Kormányhivatal ezt is igyekszik elhitetni, és ez alapján emleget jogsértést.

A szerdán tárgyalt előterjesztés azonban nem a sétány átnevezéséről szólt, csupán arról, hogy a Fővárosi Közgyűlés egy állásfoglalásban erősített rá arra, hogy szerintük jogszerű volt az, hogy Horn Gyuláról neveztek el sétányt. Wintermantel Zsolt, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője ezért megpróbálta elgáncsolni a fővárosi előterjesztés elfogadását: egy olyan módosító javaslatot nyújtott be, amiben javasolta, hogy a közgyűlés vonja vissza a Horn Gyula sétány elnevezését és forduljon az MTA-hoz. Ezt a módosítót azonban elvetette a testület.

A bíróságon köthet ki a főváros és a kormányhivatal vitája a Horn Gyula sétányról

A Fővárosi Kormányhivatal felszólította a fővárost, hogy változtassa meg a Horn Gyula sétány nevét. A főispán jogsértést kiált, miközben megkerülve a törvényes utat, egy nem is ebben a témában született MTA-állásfoglalást lobogtat, miszerint Horn problémás névadó. Úgy tudjuk, a főváros április végén tárgyalja a kérdést, de aligha változtatja meg a döntését, így a bíróság mondhatja ki a végső szót.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. március. 31. 09:45

Már törvénymódosítással is védi a hazatoloncolástól korrupcióval vádolt lengyel szövetségesét a kormány

Nemcsak az Európai Unió, de a saját jogszabályait is figyelmen kívül hagyja Magyarország, amikor az európai elfogatóparancs ellenére december óta nem hajlandó bíró elé állítani a Magyarországra menekült Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyminiszter-helyettest. Egy hírverés nélkül elfogadott törvénymódosítással most megtalálták annak a módját is, hogyan védjék meg a PiS korrupcióval vádolt politikusát, ha mégis bíró elé kerülne az ügy. Ehhez nem kellett más, mint Polt Péter és a Varga Zs. András vezette Kúria helyzetbe hozása, amivel a jövőben akár minden politikai szövetséges menedéke garantálva lehet.