A szülők többsége az átvétel ellen szavazott.
A hvg.hu írta meg először, hogy át akarta venni a XIII. kerületi Herman Ottó Általános Iskola fenntartását a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH), a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) belső egyházi jogi személye.
A BZSH nem felekezetileg elkötelezett iskolát szeretett volna létrehozni, és az iskolaépületet sem vették volna át, mivel nem a vagyonszerzés volt a céljuk. Kunos Péter, a BZSH ügyvezető igazgatója úgy vélte, hogy az egyházi fenntartással a Hermann legalább részben mentesülhetett volna a közoktatásban elképzelhető negatív változások alól.
Bejelentkezett egy újlipótvárosi általános iskola fenntartójának a Budapesti Zsidó Hitközség
Sopron és Szeged nem csak földrajzi fekvés alapján esik távol egymástól, a két város mérete, politikai preferenciája és közéleti hangulata is eltérő. Ennek megfelelően máshogy indultak ezen a két határmenti helyszínen az oktatásügyi megmozdulások és máshogyan szerveződnek helyben a tanárok, a céljaik viszont hasonlóak.
A tantestület azonban nem támogatta a fenntartóváltást, és a diákoknak is csak egy kis része állt a kezdeményezés mellé.
Az ügyből végül olyan vita kerekedett, amelybe antiszemita felhangok is vegyültek.
A kérdésben a szülőknek volt döntési joga, ahhoz, hogy az iskola az egyházhoz (hitközséghez) kerüljön, az összes szavazásra jogosult szülő több mint 50 százalékának támogatnia kellett volna a tervet. Azonban a Népszava azt írja, hogy
a keddi voksoláson a 364 szülőből 75-en szavaztak igennel a fenntartóváltásra, 178-an pedig ellene.