Mintegy 150 millió forintot próbál behajtani a NAV a Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzaton, amelynek számláját a tartozások miatt már régen zárolták. És ez még nem is az összes tartozásuk, mert az 220 millió körüli. Az önkormányzat nemrég mondatta le a régi elnökét, az új vezető az államtól vár segítséget és átfogó vizsgálatot ígér.
Csütörtök reggel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végrehajtói zörgetnek majd a Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat (FRNÖ) irodájának ajtaján, hogy megpróbálják behajtani a szervezet tetemes adósságát – tudta meg a hvg.hu. Nem először járnak majd ott, hiszen március 8-án is végrehajtani mentek, csak akkor zárva találták az irodát, bemenni sem tudtak.
Ezúttal várják majd a NAV-osokat, akik így bejutnak majd, de lehet, hogy nem sokra mennek vele. A végrehajtók az FRNÖ mérlege, éves beszámolója mellett nyilvántartásokat, gazdálkodási dokumentumokat keresnek, de nem biztos, hogy ezeket hiánytalanul megtalálják, nem beszélve arról a 153,7 millió forintról, amit behajtanának a szervezeten.
A NAV által keresett közel 154 millió forint ráadásul nem is a szervezet által felhalmozott teljes tartozás. Ez csak az Államkincstár által visszaszerezni próbált, korábban kiutalt költségvetési pénz. Ezt azért kellene visszafizetni, mert
a nemzetiségi önkormányzat jogosulatlanul és szabálytalanul vett fel normatív támogatást egy korábban általa fenntartott szakképző iskola után.
Az Európai Üzleti Polytechnikum majd Európai Roma Nemzetiségi Szakgimnázium néven működött intézmény körüli visszásságok évek óta kísértik a roma önkormányzatot, és 2015 óta az összes vezetője távozásában szerepet játszott. Az iskolát 2014-ben vette át az FRNÖ, de a lépést szorgalmazó akkori elnök, Makai István például már 2015-ben távozni kényszerült.
Nem függetlenül attól, hogy az átadás-átvételkor kiderült: az iskolának több tízmilliós tartozása van, amit rendezni kell. Az új fenntartó azzal is szembesült, hogy az iskola számviteli politikája hiányos, és kozmetikázhatta a mérlegét is. Sőt, az Államkincstár már akkor 732 ezer forintnyi, jogosulatlanul felvett oktatási normatív támogatás visszafizetését rendelte el.
A Makait váltó Lakatos László rövid idő után szintén lemondott, így még 2015-ben Csóka János lett az FRNÖ elnöke. A helyzet rendezése neki sem sikerült: az iskolával összefüggő tartozás tovább nőtt és a pénzügyi visszaélések gyanúját sem sikerült eloszlatni. Sőt: a fenntartó roma önkormányzat vizsgálóbizottsága a helyszíni vizsgálatok alapján arra jutott, hogy
a “fantomiskolába” sok olyan diák tanulhatott, aki csak “papíron” létezett, de igényelték és felvették utánuk az állami normatív támogatást.
A NAV 2016 elején az időközben váratlanul, Csóka javaslatára megszüntetett vizsgálóbizottság feljelentése alapján nyomozást indított költségvetési csalás gyanújával. Eközben az iskola tovább működött, a gondokat pedig a NAV-nyomozás ellenére az intézmény igazgatója, Purebl Balázs és az FRNÖ elnöke, Csóka János sem látta jelentősnek.
Csóka János ugyan 2017 nyarán a Vasárnapi Híreknek elismerte, hogy az iskola miatt adósság terheli az önkormányzatot, és azt is, hogy “vannak apróbb problémák”, de Purebl Balázs még ennyire sem látta komolynak a helyzetet, hanem úgy nyilatkozott, hogy a vádak csak egyes önkormányzati képviselők „koncepciós, lejárató kampányának részei”.
Az FRNÖ által fenntartott iskola végül 2018 őszére bezárt. A NAV évekkel korábban indított nyomozásában pedig látszólag semmi előrelépés nem történt: gyanúsítottja nem lett az ügynek, de tanúként sem hallgatták meg az elnöki posztot továbbra is betöltő Csóka Jánost, sem pedig az iskola volt igazgatóját. Annyi történt, hogy
a NAV 2020 őszén zárolta az önkormányzat számláját, ekkor már 177 milliós felhalmozott tartozásról szóltak a hírek.
Ekkor már megint Csóka volt az FRNÖ elnöke. Azért megint, mert 2020-ban egy időre leváltották, és Tar József lett az elnök, aki az iskola ügyében újabb feljelentést is tett. Noha a NAV még az előzőt sem zárta le, ez alapján újabb nyomozásba kezdett. Hogy ezeket egyesítették-e, és az elmúlt években eljutottak-e valakinek a meggyanúsításáig, nem tudni, mert
a hvg.hu részleteket firtató kérdésére most a NAV semmilyen konkrétumot nem közölt, csak annyit válaszolt, hogy az üggyel “kapcsolatban nincs nyilvánosságra hozható információ“.
Mivel a rendőrség vagy a nyomozó ügyészség a nyomozások állapotáról, a gyanúsítottak számáról, az eljárás esetleges lezárásáról mindig közöl információt, a NAV megfogalmazása vagy indokolatlan titkolózásra, vagy esetleg arra utal, hogy azért nincs nyilvánosságra hozható információ, mert az ügyet titkosították, de erre vonatkozó kérdésünkre nem válaszolt a NAV.
Akárhogy is, az elmúlt 2,5 évben az FRNÖ gazdálkodása a számlájuk folyamatos zárolása miatt ellehetetlenült, a már rég megszűnt iskola ügyét pedig nem sikerült feltárni, a felelősöket megkeresni. A testület tagjainak idén tavaszra lett ebből a helyzetből annyira elege, hogy nem is burkoltan figyelmeztessék Csóka János elnököt: ideje lemondania, vagy leváltják ők.
Ahogy arról írtunk, Csóka János engedett a nyomásnak, nem várta meg, hogy visszahívják, hanem március 7-i hatállyal lemondott. Ahogy akkor a hvg.hu-nak elmondta, érezte, hogy “elfogyott mögüle a bizalom”. Még aznap megválasztották az utódját, Abházi József lett az elnök. Az új vezető már akkor megígérte az iskolabotrány feltárását és az FRNÖ átvilágítását.
Lemondatták a Fővárosi Roma Önkormányzat elnökét, már meg is van az utódja
Nem várta meg, hogy méltatlanságra hivatkozva leváltsák, inkább magától lemondott Csóka János, a Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat (FRNÖ) elnöke a testület március 7-i ülésén. Utódjául Abházi Józsefet választotta a közgyűlés, aki a 150 ezer fővárosi roma tisztességes képviseletét ígéri.
Abházi most a hvg.hu kérdésére azt mondta, hogy bár hivatalos átadás-átvétel még mindig nem történt meg közte és a régi elnök között, így a hivatalos iratokhoz sem fér hozzá, de úgy tudja, az FRNÖ összes tartozása már 220 millió forintnál jár, ami azt jelenti, hogy az iskolával összefüggő összegen túl több tízmillió forint más tartozás is van. Úgy fogalmazott:
hullanak ki a csontvázak a szekrényből, miközben az önkormányzat fizetésképtelen és csődhelyzetben van.”
Abházi azt mondta, bár az elődje időszakában történtekért a volt elnök felelős, ő elkötelezett abban, hogy feltárja a visszás ügyeket és a felelősöket, ezért átfogó vizsgálatot kezdeményez, megnézi a felhalmozott tartozás elemeit, és ha kell, újabb feljelentéseket tesz. Megjegyezte, hogy számít a Fővárosi Önkormányzat, a kormányhivatal és a kormány segítségére is.
Az új elnök, aki ígérete szerint mindenben segíti a főváros átláthatósági biztosának és a NAV-nak is a munkáját, megjegyezte, hogy az állam anyagi támogatására is számít, mivel enélkül képtelenek úrrá lenni a csődhelyzeten, de bízik benne, hogy miként korábban az Országos Roma Önkormányzatot is kisegítette a kormány, megteszi ezt a fővárosi szervezettel is.
(Nyitóképünk illusztráció)