Kincses Gyula szerint a kamara ellehetetlenítésén a kormány többet veszített, mint a testület.
A Magyar Orvosi Kamarát lenullázó törvénymódosítást követően már nem látja értelmét Kincses Gyula kamarai elnök a Belügyminisztériummal való tárgyalásnak – derül ki a Forbesnak adott interjújából. Kincses szerint ugyanis egyértelmű, hogy a döntés a minisztériumnál egy szinttel feljebb született meg. További kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a Karmelitába sem fog időpontot kérni. „Hogy majd elmondom Orbán Viktornak, hogy mekkora hazugság, amivel támadnak, és akkor majd visszavonják ezt a törvényt? Ennek nincs esélye” – jelentette ki.
Majd mindezekhez hozzátette – tompítandó a korábbi kijelentései élét – hogy a kamaránál nem a viszony további elmérgesítésében érdekeltek. „Most az a dolgunk, hogy biztosítsuk a kamara túlélését, megtartsuk a közösséget” – mondta.
Ezután pedig kifejtette, hogy bár a történteken ők is vesztettek, de szerinte a minisztérium vesztesége a nagyobb, mivel a decemberi törvény (az új ügyeleti rendszerről szóló jogszabály – a szerk.) nem képvisel túl magas szakmai nívót. A kamara eddig sem zárkózott el attól, hogy megpróbáljon ezeken javítani. „A tudásunkkal életszerűbb és elfogadottabb szabályok születhettek volna” – mondta Kincses.
A bedarálásnak része volt – a kötelező kamarai tagság megszüntetésén felül –, hogy az etikai eljárásokat sem a MOK folytathatja le, hanem átkerülnek az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz (ETT). Ez Kincses szerint több szempontból is problémás lehet. Az ETT „egy nagyon magas színvonalú szakmai szervezet, amely kutatás-etikai ügyekben jár el. Például, hogy egy humánreprodukciós kísérletben hol a határ a még etikus, és a már nem elfogadható kísérlet között. Hozzájuk ömlenek majd be azok a panaszok mostantól, hogy a „doktor úr nem vette fel a telefont, aztán nem megfelelően beszélt velem”. Félő, hogy így az alapfeladatukra nem jut majd elég hangsúly, vagy a betegpanaszok nem jutnak majd megfelelő kezelésre. De az igazi kockázat az, hogy innentől nem a szakma hozza az etikai szabályokat, hanem a belügyminiszter, és ez már akár a fegyelmezés eszköze is lehet.” Ez utóbbi azért következik mindebből, mert a Tanács tagjait a belügyminiszter nevezi ki.
A kormány és a MOK az új ügyeleti rendszer bevezetése alkalmából, de leginkább az egészségügy megoldatlan problémái miatt konfrontálódott, olyannyira, hogy a kormány egy villámgyors törvénymódosítással szó szerint egyik napról a másikra lenullázta a Magyar Orvosi Kamarát. Kincses Gyulával még a kamarát kicsontozó törvénymódosítást megelőzően mi is beszélgettünk az egészségügy és a kormány viszonyáról.
Kincses Gyula: Most érzik magukat igazán kiszolgáltatottnak az orvosok
Bár nagy volt a félelem, a szolgálati jogviszonyról szóló törvény hatását egészen tavaly év végéig nem érezték igazán az orvosok. Akkor viszont újra módosították az egészségügyi törvényt, ami bizonytalan helyzetbe sodorta az orvosokat. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) küldöttgyűlése hétvégén több tiltakozó akcióról döntött, amire hevesen reagált a kormányoldal.