Az Országos Mentőszolgálat hurráoptimista bejelentését azért némiképp árnyalhatja, hogy Győr környékén egyetlen háziorvos sem írta alá az új rendszerhez szükséges szerződést, és itt rezidenseknek és szakorvosjelölteknek kell fenntartaniuk a rendszert.
Az első nap tapasztalatai alapján jól működik az új ügyeleti rendszer Győr-Moson-Sopron vármegyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is – közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője csütörtökön az MTI-vel. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy az ügyeleti alapellátást Hajdú-Bihar vármegye után 2023. március 1-től Győr-Moson-Sopron vármegyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is az új, egységes rendszer biztosítja a betegeknek.
Totális káoszba lökte a betegeket és az orvosokat Pintér Sándor
Erőből akar átvinni a kormány valamit, de nem tudja, hova akar eljutni - mondta a hvg360-nak a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke a most élesedő egészségügyi változtatásokról. Rajháthy Beatrix szerint ezután nem lesz gazdaságosabb a rendszer, de nagyobb lesz a zűrzavar. A pontos teendőkről, például, hogy kinek, mikor, hová kell mennie, szinte semmit sem tudni.
Az első napon a két vármegye 21 telephelyén 16 óra és 22 óra között – vagyis a háziorvosi ügyeleti időszakban – 139 beteget láttak el, ami átlagosan helyenként és óránként 1 ellátást jelentett - közölte. Hozzátette: éjszaka (22 és 8 óra között) a sürgősségi ügyeletek 25 betegellátást végeztek, telephelyekre bontva átlagosan 2,77 eset volt a 10 óra alatt.
Győrfi Pál a részletes adatokat ismertetve arról is beszámolt, hogy Győr-Moson-Sopron vármegyében 51 ellátási esemény volt az első napon, ezek közül 7 beteget láttak el a 22 óra utáni időszakban. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 113 ellátási esemény volt – folytatta a szóvivő, megjegyezve: 16 és 22 óra között 95 beteget láttak el a vármegyében, 22 óra után pedig 18-at. A tájékoztatás szerint Hajdú-Bihar vármegyében 57 ellátási esemény volt, amelyek közül 10 beteg ellátása történt az éjszakai idősávban.
A közleményben a szóvivő kitért arra is, hogy a három vármegyében több mint 470 telefonhívás érkezett a 1830-as ügyeleti számra az elmúlt 24 órában.
Persze az OMSZ hurráoptimista bejelentését érdemes némiképp árnyalni, ugyanis az új ügyeleti rendszer bevezetése, leginkább az egészségügy megoldatlan problémái miatt, komoly konfliktust eredményeztek az orvosi kamara és a kormány között, olyannyira, hogy a kormány egy villámgyors törvénymódosítással szó szerint egyik napról a másikra lenullázta a Magyar Orvosi Kamarát. A háziorvosok ellenállása azon is tetten érhető, hogy a Győr környékiek közül senki nem írta alá az új ügyeleti rendszerbe való átlépéshez szükséges szerződést.