Az Országos Mentőszolgálat szerint az előkészületek jól haladnak, viszont sajtóinformációk szerint Győr körzetében egyetlen háziorvos sem írta alá az ügyeleti szerződését.
Március elsejétől Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is elindul az új, egységes ügyeleti rendszer, az előkészületek jól haladnak – közölte pénteken az Országos Mentőszolgálat. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a közleményben azt írta, hogy az Országgyűlés által decemberben elfogadott egészségügyi alapellátásról szóló törvénynek megfelelően fokozatosan és a terv szerint zajlik az új, egységes ügyeleti rendszer bevezetése Magyarországon.
Az Országos Mentőszolgálat közleménye a jól haladó előkészületekről azért igazán furcsa, mert a MedicalOnline csütörtök délután azt írta: Győr körzetében egyetlen háziorvos sem írta alá az ügyeleti szerződését, így a győri kórházban dolgozó rezidensek és szakorvosjelöltek fogják majd ellátni márciustól az ügyeleti rendszert.
Megtagadták a győri háziorvosok az ügyeleti szerződés aláírását
Az új ügyeleti rend bevezetésének elutasítását még a hónap elején indítványozta a Magyar Orvosi Kamara, mert szerintük a kormányzat rossz irányba módosítja az egészségügyi rendszert.
Február elsejétől már volt egy demója az új ügyeleti rendszernek Hajdú-Bihar vármegyében, arról itt írtunk bővebben:
Vakrepülésben rajtol az ügyeleti rendszer, az egészségügyi átalakítás első fontos lépése
Nem indul tökéletesen az új ügyeleti rendszer, amelyet az országban elsőként Hajdú-Bihar megyében vezetnek be február elsejétől. Miután ezt ebben a formában nem tesztelték, van olyan orvos, aki szerint vakrepülés az egész. A cél, hogy a betegek egységesebb, jobb ellátást kapjanak, de kérdés, ez megvalósul-e.
Győrfi a Mentőszolgálat tapasztalatait úgy összegezte, hogy a betegek visszajelzései alátámasztják, hogy a két elemből álló, betegközpontú rendszer - háziorvosi ügyelet, majd sürgősségi ügyelet - jól működik és minden rászorulónak a legmegfelelőbb ellátást biztosítja.
Az új ügyelet központi telefonszáma felnőttek és gyermekek esetében ezekben a vármegyékben is a 1830, amelynek hívásával a beteg szakszerű tanácsot kap, szükség esetén a tartózkodási helyére sürgősségi ügyeleti autót, vagy életveszély esetén azonnali mentőt küldenek, bármely településen is tartózkodjon az ellátásra szoruló. A telefonszám a teljes ügyeleti időszakban, hétköznap 16 óra és másnap reggel 8 óra között, szombat-vasárnap, ünnepnapon egész nap hívható.
Győrfi hozzátette: az új ügyeleti rendet az ország többi vármegyéjében 2023 során fokozatosan fogják életbe léptetni, erről a lakosságot és a háziorvosokat is folyamatosan tájékoztatni fogják. A cél az, hogy jövő év elejére - egyelőre Budapest kivételével - az egész országban egységes, a betegek számára az eddiginél jobb ellátást biztosító, a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt ügyeleti rendszer működjön – írta a szóvivő.