Itthon hvg.hu 2023. február. 28. 20:49

34 milliárddal támogatja a gödi akkumulátorgyár bővülését a kormány

Orbán Viktor szerint az akkumulátorgyáraknak senki nem örül – de nem lehet belőle kimaradni.

Nem adott ki mérési eredményeket az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a gödi Samsung-gyár szennyezéséről, így saját költségén vizsgáltatta meg a gyár közelében lévő kutak vízminőségét az Átlátszó és a Gödért Egyesület tavaly – a vízben pedig mérgező anyagokat is találtak. Az üzemet korábban többször büntették iparbiztonsági, tűzvédelmi és munkavédelmi okokból is, azonban kedden az RTL Híradója egy dokumentumból kiderítette:

az állam mindezek ellenére további 34 milliárd forinttal támogatja a gyár további bővítését.

Az akkumulátorgyár megépülése óta komoly viták tárgya Gödön, de hétfőn a parlamentben is szó volt róla. Orbán Viktor ott azt mondta: Magyarországon senki nem veszélyeztetheti a vízvagyont, „semmilyen ipari beruházás nem jöhet létre, amelyre ne vonatkoznának világos és egyértelmű szabályok”. A miniszterelnök az LMP-s Csárdi Antalnak adott válaszában azt mondta, senki nem örül annak, hogy akkugyárak épülnek, ráadásul termőföldre. Ugyanakkor Orbán szerint az is nyilvánvaló, hogy valahova utakat, gyárakat és vasutakat kell építeni, az akkugyártásból pedig Magyarország sem maradhat ki.

 

Akkugyár-kisokos: Minden, amit Debrecentől Gödig tudni érdemes, egy podcastban

Hogyan lett 2023 egyik legforróbb témája az akkumulátorgyártás Magyarországon? Ha lemaradt, vagy csak többet szeretne tudni, Fülke közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk: megszólalnak az érintettek arról, ami Debrecenben történik jelenleg és ami Gödön történt az elmúlt években, valamint annak is utánajártunk, mik a kormány céljai az akkumulátorgyárakkal.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.